/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
Przemysł papierniczy

Stora Enso Narew otrzyma ponad 90 mln unijnej dotacji

Drewno.pl

Autor: oprac. dja
Źródło: Drewno.pl
Data: 2015-02-06


28. stycznia 2015r. Komisja Europejska przyznała firmie Stora Enso Narew Sp. z o.o. dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Udzielone wsparcie dotyczy projektu związanego z budową linii do produkcji papieru w Ostrołęce.

Linia produkcji papieru MP5 w OstrołęceLinia produkcji papieru MP5 w OstrołęceFot. Stora Enso Narew

Dofinansowania udzielono w ramach działania 4.5 „Wsparcie inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki” Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (PO IG), na lata 2007-2013. Projekt spółki Stora Enso „Wdrożenie innowacji technologicznej i produktowej w branży papierniczej”, nazywanego też krócej "Projektem MP5", realizowany jest w Ostrołęce. Przyznane wsparcie wynosi ok. 90,9 mln zł.


Stora Enso Narew inwestycję w ramach powyższego projektu realizuje od 2011r., a główny ciąg linii papierniczej został uruchomiony w 2013r. Obecnie kończone są prace inwestycyjne związane z drugim etapem budowy oczyszczalni ścieków.

-Mimo długiego czasu oczekiwania, uzyskanie dotacji dla projektu jest dużym sukcesem naszej firmy, zwłaszcza że część projektów zatwierdzonych przez Ministerstwo Gospodarki nie zyskało zaakceptowanych przez Komisję Europejską - mówi Małgorzata Majewska ze Stora Enso Narew

Inwestycji związana z budową piątej linii papierniczej w ostrołęckiej fabryce przyczyniła się do wdrożenia innowacyjnej technologii produkcji znacząco ulepszonych pod względem wytrzymałości oraz gramatury niskogramaturowych papierów (flutingów i linerów) służących do wytwarzania tektury falistej i opakowań.

Głównym zadaniem projektu MP5 była Budowa Zakładu Produkcji Papieru w którym wytwarzany jest nowoczesny, niskogramaturowy papier z makulatury. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom zostały znacznie podwyższone parametry ilościowe i jakościowe papieru. Produkty, które Stora Enso wprowadza na rynek dzięki realizacji projektu charakteryzują się obniżoną gramaturą papieru (niższa waga 1 m² tzw. GSM) oraz lepszymi parametrami niż dostępne aktualnie na rynku, w szczególności wytrzymałością i stabilnością. Dzięki temu obniżona wagę opakowań, do produkcji których papier ten jest wykorzystywany.

Kluczowym aspektem z punktu widzenia ochrony środowiska przy produkcji papieru o niższej gramaturze jest zmniejszenie zużycia wody, środków chemicznych, energii oraz makulatury. Według informacji spółki, żadna inna firma na świecie nie jest w stanie spełnić powyższych założeń.

Realizacja projektu obejmuje nawiązanie trwałej współpracy z Instytutem Papiernictwa i Poligrafii Politechniki Łódzkiej oraz utworzenie własnego działu badawczo-rozwojowego (B+R).

Dzięki nowej inwestycji o wartości ponad 1,1 mld zł w województwie mazowieckim powstało ok. 150 nowe miejsca pracy.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Proszę o pomoc.

Czy może ktoś wyliczyć ile kosztuje jedno miejsce pracy ?
Jestem tylko po maturze

Adam [406]Odpowiedz na ten komentarz2015-02-07 09:01:57

Zgłoś nadużycie

Wyliczenie dotacji " polskiego rządu"

Ciekawe , kto podpisał dotację w kwocie 600.000 tyś zł na jedno miejsce pracy dla zagranicznego koncernu.Autor tego prezentu powinien się ujawnić!
Polski bezrobotny na założenie firmy może otrzymać 25.000 zł

Adam [406]Odpowiedz na ten komentarz2015-02-07 09:10:30

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA