/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
Parkiety

Ogrzewanie podłogowe a podłoga drewniana

Autor:
Źródło: PPG Deco Polska
Data: 2015-01-19


Wykończenie drewnem podłogi z instalacją grzewczą jest możliwe, ale należy do złożonych zadań, które wymagają od wykonawcy doświadczenia, współpracy z monterami ogrzewania oraz zachowania rygoru technologicznego. Radzimy jak dobrać drewno do ogrzewania podłogowego i przeprowadzić prace parkieciarskie, aby nawierzchnia służyła przez wiele lat i była efektownym udogodnieniem.

Najlepszym wzorem ułożenia parkietu na posadzkach z ogrzewaniem podłogowym jest jodełkaNajlepszym wzorem ułożenia parkietu na posadzkach z ogrzewaniem podłogowym jest jodełkaFot. PPG Deco Polska

Rozwiązania przewidujące położenie drewna na posadzce z instalacją grzewczą nie miały dotychczas wielu zwolenników, nawet mimo zalet naturalnego surowca i tego typu ogrzewania. Montaż łączący dwie technologie nastręczał użytkownikom wielu problemów związanych z wpływem ogrzewania na drewno. Wyższe temperatury działające na drewno i niska wilgotność powietrza tuż nad powierzchnią podłogi bardzo szybko uwydatniały błędy projektowe i wykonawcze. Położone deski po pewnym czasie zsychają się, mogą nawet odspajać się od posadzki. Problemy te, jeżeli wciąż się zdarzają, są jednak tylko wynikiem niewiedzy wykonawców i niewłaściwej eksploatacji podłogi przez użytkowników. Przedstawiamy porady doświadczonych fachowców, którzy radzą jak wykonać parkiet z ogrzewaniem podłogowym zgodny z zalecaną technologią i przy wykorzystaniu odpowiednich materiałów.

 

Przygotowanie podłoża

Parkiet na podłodze z instalacją grzewczą powinien zostać przygotowany we współpracy parkieciarza z brygadą montującą ogrzewanie. Deski można zamontować jedynie na podkładzie wysezonowanym, twardym, równym, spójnym i o odpowiedniej wilgotności - na podłodze, na której cała powierzchnia będzie równomiernie ogrzewana. Jeżeli nie mamy wiedzy na temat rozmieszczenia instalacji, firma montażowa powinna udostępnić nam protokół wraz z planem. Natomiast ewentualne pęknięcia należy zlikwidować przy pomocy klamer i żywic poliuretanowych, a nierówności jastrychu wyrównać masą wyrównawczą. Słabe i pylące posadzki trzeba wzmocnić gruntami, z kolei w celu osiągnięcia optymalnej wilgotności podkład należy wygrzać (przed położeniem parkietu zaleca się nawet dwu-, trzytygodniowe wygrzewanie podkładu). Przyjmuje się, że wilgotność dla jastrychu cementowego powinna wynosić 1,8%, a dla jastrychu anhydrytowego 0,3%. Jeżeli wszystkie te warunki są spełnione, a nie minął dłuższy czas niż tydzień od wygrzania posadzki, można rozpocząć montaż drewnianej podłogi.

Deski można zamontować jedynie na podkładzie wysezonowanymDeski można zamontować jedynie na podkładzie wysezonowanymFot. PPG Deco Polska

Wybór gatunku drewna

-Ogrzewanie podłogowe z posadzką z drewna sprawdza się w budynkach o bardzo dobrej izolacyjności cieplnej. Całość powinna być rozwiązaniem traktowanym jako dodatkowe źródło ciepła - sprawiającym by było ciepło w stopy, a nie ogrzewającym całe pomieszczenia. Co więcej, zaleca się, aby parkiet montowany był na systemie wodnym lub elektrycznym - radzi Ernest Wesołowski, specjalista ds. lakierów parkietowych i Szef Zespołu Serwisu i Aplikacji z Akademii Technik Malarskich Dekoral Professional. -Gatunek drewna, jaki należy wybrać na podłogę z ogrzewaniem, musi charakteryzować się niskim współczynnikiem skurczu i rozkurczu oraz długim czasem osiągania równowagi higroskopijnej. Takie cechy posiadają gatunki takie jak: merbau, iroko, doussie africa, bambus, jatoba, a z krajowych dąb i akacja - Wesołowski.

Nie bez znaczenia są też jakość kleju oraz metoda wykończenia podłogi. Parkiet należy łączyć klejami poliuretanowymi, które charakteryzują się elastycznością i nie starzeją się pod wpływem wyższej temperatury (nie można dopuścić, aby resztki kleju wniknęły między klepki). To samo dotyczy środka ochronno-dekoracyjnego do parkietu, który powinien być dedykowany rozwiązaniom tego typu i pracować z podłożem.

 

Sposób montażu posadzki drewnianej

Układanie drewnianych klepek czy desek na ogrzewaniu podłogowym potrzebuje uwzględnienia wielu czynników. Należy liczyć się z dwukrotnie większymi zmianami wymiarów elementów drewnianych w cyklu lato/zima, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnego ogrzewania. Stąd, jako wykończenie na tego typu powierzchnie, najlepiej sprawdzają się małe elementy, np.: tradycyjne mozaiki parkietowe, parkiety przemysłowe, tradycyjne klepki parkietowe o szerokości do 5cm oraz szersze klepki oraz deski parkietowe wykonane w technologii warstwowej. W przypadku wykorzystania dłuższych klepek i desek parkietowych, poleca się zastosować te ze sfazowanymi krawędziami, ponieważ takie wykończenie częściowo zamaskuje ewentualne zmiany ich kształtu.

Ponadto zakładając intensywniejszy skurcz drewna i oporność przewodzenia ciepła, która jest zależna od współczynnika przewodności cieplnej określonego dla danego gatunku drewna oraz od grubości elementów, lepiej zdecydować się na układanie cieńszych i węższych elementów niż szerszych i grubszych. Z powodzeniem sprawdzą się więc mozaika, której klepka nie będzie grubsza niż 8 mm-10 mm, oraz 12 mm deski warstwowej i parkietu. Należy pamiętać jednak, że im grubsza posadzka, tym straty ciepła większe, ale jakość samej podłogi wyższa. Warto dodać, że krzyżowe ułożenie drewna wyraźnie ogranicza jego pracę i zapobiega powstawaniu szczelin pomiędzy szerokimi elementami. Najlepszym wzorem ułożenia parkietu na posadzkach z ogrzewaniem podłogowym jest jodełka, ponieważ przy takim wzorze zmiana wymiarów jego poszczególnych elementów niweluje się. Trzeba pamiętać również o zachowaniu odstępu od ścian wynoszącego około 1,5 - 2,5 cm. Co więcej, pomiędzy płytą grzewczą a podłogą drewnianą nie powinno być szczeliny.

Należy zadbać również o to, aby temperatura podłoża, jak i pomieszczenia, w okresie montażu podłogi wynosiła 18°-22°C, a wilgotność powietrza wahała się od 40%-60%. Po realizacji, temperatura powierzchni ogrzewanej podłogi nie może przekroczyć 26°C.

Po przyklejeniu parkietu, a przed jego szlifowaniem i lakierowaniem, należy odczekać około 14 dni i, o ile to możliwe, uruchomić ogrzewanie podłogowe.

Pozostałe czynności montażu posadzki drewnianej są zbieżne z praktyką układania parkietu na standardowych podkładach.

 

Wykańczanie parkietu

Do parkietów tradycyjnych i mozaiki należy stosować odpowiednie środki. -Mimo że rozmiary szczelin powstających w wyniku skurczu drewna pomiędzy elementami na dobrze położonej instalacji są niewielkie, to w wypadku zastosowania nieodpowiednich materiałów do pokrycia powierzchni mogą być one większe, gdy powstają tzw. pęknięcia blokowe i sklejanie boczne. Aby zmniejszyć ryzyko wspomnianego problemu należy zastosować odpowiednie podkłady, które nie sklejają kantów oraz elastyczne lakiery. Oprócz tego, że środek nie skleja ze sobą krawędzi poszczególnych elementów, to dodatkowo sprawia, że uzyskana na powierzchni powłoka jest twarda i trwała, wyjątkowo odporna na ścieranie i zarysowania - radzi Ernest Wesołowski.

Wykonawcy do wykańczania parkietu na ogrzewaniu podłogowym polecają systemy olejowo-woskowe. Systemy te nie tworzą warstwy wierzchniej, (czyli powłoki, jak w przypadku nie elastycznych lakierów), która łatwo pęka i uwydatnia przez to szpary pomiędzy elementami posadzki, a "pracujące" stale drewno jest pielęgnowane przez natłuszczanie.

 

Użytkowanie i pielęgnacja

W sezonach grzewczych zmiany mocy ogrzewania podłogowego powinny następować stopniowo (jednorazowo zaleca się podnoszenie temperatury nie więcej niż o 5°C). W fazie eksploatacji drewnianej posadzki położonej na ogrzewanej podłodze istotne jest zachowanie mniej więcej stałej temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Wszelkie znaczne wahania obu tych parametrów mogą powodować zmiany naprężeń w materiale i jego wypaczenie.

Niezależnie od tego w miesiącach zimowych, czyli w okresie grzewczym, nieuniknione jest powstawanie minimalnych szczelin, stąd polecane jest nawilżanie powietrza (nie należy dopuścić do spadku wilgotności powietrza poniżej 40%). Latem szczeliny między poszczególnymi deskami zwykle zanikają.

Ponadto nie poleca się stosowania dywanów i mat na parkiecie z ogrzewaniem podłogowym.

Jeśli wszystkie warunki zostaną spełnione, otrzymamy ciepłą, drewnianą podłogę na lata


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

PRowski przedruk [1]

Szkoda ze drewno.pl jako portal specjalist pozwala sobie na publikacje topowo PRowski. Artykuł traktuje temat tak górnolotnie ze nawet komentowanie nie ma sensu. Do tego zawiera błędy merytoryczne. Ogrzewanie podłogowe + posadzka z drewna to reżim technologiczny. Jakość materiałów, doświadczony parkieciarz to podstawa.

ww777 [8]Odpowiedz na ten komentarz2015-01-24 10:42:25

Zgłoś nadużycie

Artykuł jest

"PRowski", ale jeśli są w nim błędy to może warto je wskazać lub opisać jak powinno się robić ogrzewanie podłogowe pod drewnem prawidłowo.

Nie znamy się na wszystkim. Uznałem, że artykuł dostarcza podstawową wiedzę w tym zakresie i podjąłem decyzję o jego publikacji. Chętnie zamieszczałbym więcej artykułów specjalistycznych, niestety na chwilę obecną nie stać nas na to ze względu na poziom oczekiwań finansowych potencjalnych autorów.

Dominik Jabłoński [449]Odpowiedz na ten komentarz2015-01-24 13:59:39

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA