/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
BUDOWNICTWO

Izolacje nakrokwiowe z włókna drzewnego

STEICO

Autor: Marcin Paczyński
Źródło: STEICO
Data: 2015-01-16


W związku z nieustająco rosnącym zainteresowaniem budownictwem energooszczędnym i pasywnym Firma STEICO - Europejski lider w zakresie produkcji materiałów izolacyjnych z włókna drzewnego i konstrukcji z tworzyw drzewnych - postanowiła udostępnić na polskim rynku kompletny system izolacji nakrokwiowej dachów, który od lat jest znany i stosowany przez inwestorów zainteresowanych oszczędzaniem energii i ochroną środowiska.

Systemy izolacyjne STEICOSystemy izolacyjne STEICOFot. Steico

Podstawowymi zaletami systemów izolacyjnych STEICO produkowanych z włókien dzrewnych jest duża bezwładność cieplna, otwartość dyfuzyjna oraz odporność na działanie czynników atmosferycznych takich jak wysoka i niska temperatura, a także promieniowanie UV.

Dzięki dużej gęstości oraz właściwej pojemności cieplnej zbliżonej do litego drewna iglastego, zastosowanie odpowiedniej grubości takich izolacji może dać znaczne oszczędności przy ogrzewaniu budynku zimą (likwiduje liniowe mostki termiczne), jak również ogranicza przenikanie ciepła do wnętrza budynku w okresie letnim (pomieszczenia poddasza nie przegrzewają się).

Ponadto zastosowanie izolacji na krokwiowej z włókna drzewnego, które jest niezastąpionym izolatorem akustycznym, powoduje oddzielenie pokrycia dachu od głównej konstrukcji, co w rezultacie znacznie eliminuje hałas wywołany np. deszczem. Jest to szczególnie ważne przy pokryciach z blachy.

W skład systemu izolacyjnego oferowanego przez fimę STEICO wchodzą:

STEICOuniversal (grubość od 22 aż do 160mm) - izolacja o dużej wytrzymałości na ściskanie, przeznaczona do układania bezpośrednio na krokwiach. Dzięki połączeniu na pióro wpust chroni dach przed opadami i wiatrem.  Jest otwarta dyfuzyjnie i uodporniona na działanie wody - zastępuje membranę dachową. Dzięki bardzo dużej gęstości (270 kg/m3). Może stanowić lepszy technologicznie, bo wysokoparoprzepuszczalny zamiennik dla deskowania i papy.

Systemy izolacyjne STEICOSystemy izolacyjne STEICOFot. Steico

STEICOtherm dry (grubość od 40 aż do 240mm) - izolacja wykonana najnowocześniejszą metodą do produkcji izolacji zewnętrznych z włókna drzewnego. Dzięki specjalnej technice produkcji uzyskano płytę o bardzo dużej twardości przy jednoczesnym zachowaniu niskiego współczynnika przenikania ciepła lD=0,037W/m*K. Izolacje tą można również układać bezpośrednio na krokwiach. natomiast od strony zewnętrznej, celem zabezpieczenia przed wodą, należy zastosować membranę STEICO multi UDB. Mocowanie tak grubej izolacji odbywa się przez kontrłatę za pomocą odpowiednich wkrętów. 

Systemy izolacyjne STEICOSystemy izolacyjne STEICOFot. Steico

Stosując systemowe rozwiązania STEICO można również wykonać dach z całkowicie widocznymi krokwiami od strony poddasza. Należy wówczas na krokwie nabić deskowanie, a następnie membranę z serii STEICOmulti Vap renova. Jest to zaawansowana technologicznie paroizolacja o zmiennym oporze dyfuzyjnym. Zapewnia ograniczenie dostępu pary wodnej do izolacji, ale zarazem regulujące wilgotność w przegrodzie tak, aby nie doszło do kondensacji. Wraz z systemem taśm STEICOmulti tape, gruntów STEICOmulti primer i klejów STEICOmulti seal, zapewnia ona również szczelność powietrzną, która jest równie istotna dla budynku energooszczędnego jak  izolacja termiczna.

Na tak przygotowaną konstrukcję ułożyć można izolację STEICO therm, lub równolegle do krokwi zamocować belki dwuteowe STEICOjoist (wysokość 160-400mm) po między które układa się matę izolacyjną STEICOflex (grubość od 20 aż do 240mm). Izolacja ta dzięki swojej sprężystości bardzo ściśle przylega do konstrukcji z belek STEICOjoist w związku z czym nie powstają liniowe mostki termiczne, natomiast duża gęstość (50 kg/m3) gwarantuje, że materiał ten nigdy nie straci grubości (nie upadnie). Charakteryzuje się ona bardzo dobrym współczynnikiem przenikania ciepła lD= 0,038 W/m*K. Całość należy zamknąć wodo-uodpornioną ale i wysoko paroprzepuszczalną izolacją STEICOuniversal, lub membraną dachowa STEICO multi UDB.

Systemy izolacyjne STEICOSystemy izolacyjne STEICOFot. Steico

Rozwiązania izolacji nakrokwiowej proponowane przez STEICO dają wręcz nieograniczone możliwości poprawy właściwości  termicznych dachu. Płyty z włókna drzewnego są już od ponad 50 lat stosowane w budownictwie ciesząc się bardzo dużym powodzeniem ze względu na swoje naturalne właściwości. Dachy wykonane w ten sposób ze względu na dużą trwałość dają satysfakcję zarówno inwestorom jak i wykonawcom.

Izolacje nakrokwiowe z włókna drzewnego (Zdjęcia: 6)

Systemy izolacyjne STEICOSystemy izolacyjne STEICOSystemy izolacyjne STEICOSystemy izolacyjne STEICOSystemy izolacyjne STEICOSystemy izolacyjne STEICO

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA