DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich

Komentarze Wątek: Skomentuj Napisz
Stary, ścięty dąb na działce

Stary, ścięty dąb na działce [2]

Szanowni Państwo
Kupiłem działkę budowlaną. Na działce tej rósł kiedyś dąb. Z rozmów z dotychczasowym właścicielem wynika, że dąb ten został ścięty około 2 lata temu (samowolniej). Od tamtego czasu dąb leży na działce. Drzewo pozbawione jest jedynie korony. Posiada korę.
Nie znam się, ale myślę, że drzewo było wiekowe. Długość to około 6m, a średnica niecały 1m.
Drzewo zostało przez właściciela zostawione. Nie jest nim zainteresowany. Wobec powyższego to ja muszę się nim zająć i tu rodzą się różne wątpliwości.

Co, biorąc pod uwagę finanse, doradzilibyście mi abym z nim zrobił?
Tu padały następujące pomysły:
- przerobić na parkiet - ale po pierwsze pewnie nie starczyłoby na całą podłogę, a po drugie słyszałem, że taka przeróbka byłaby nieopłacalna; że lepiej kupić gotowy parkiet,
- pociąć na deski, z których być może można byłoby zrobić schody, a być może byłyby przydatne przy budowie domu;
- sam zastanawiam się, czy np. jakiś tartak byłby zainteresowany zakupem takiego drzewa; jeżeli tak to ile mogłoby byś warte?

Jednym słowem czy nie lepiej na tym wszystkim wyjdę, gdybym sprzedał to drzewo (jak ktoś oczywiście zechce kupić) a później pieniądze przeznaczył na choćby wspomniany parkiet, czy deski, oczywiście w ilości, która mogłaby naturalnie z tego drzewa wyjść, czy jednak bawić się w obróbkę i sobie następnie przetworzony materiał odłożyć?

Bardzo proszę o radę, co z tym fantem zrobić, żeby dobrze wyjść na tym po pierwsze od strony prawnej, a po drugie od strony ekonomicznej.

Pozdrawiam

Pannakota [1]Odpowiedz na ten wątek2018-03-07 15:21:37

Zgłoś nadużycie

Wartość surowca dębowego

Wartość takiego pnia zależy od jakości. Z podanych wymiarów wynika że to ok. 3 m3. Średnia cena 1 m3 to ok. 800 zł, czyli całego pnia ok 2400 zł przy założeniu, że drewno jest zdrowe i przeciętnej jakości. Im niższa jakość tym niższa cena. Jeśli drewno nadaj się tylko na opał to wartość jest ok 150 zł m3.
Tartaki mogą być zainteresowane, ale na pewno będą naciskać na cenę - jakość, koszt transportu pojedynczej kłody, itp.

Michał [122]Odpowiedz na ten wątek2018-03-07 23:49:40

Zgłoś nadużycie

Piła z prowadnicą 60cm

Odetnij fronty i zobacz na oko widać czy są ubytki jak jest cały i zdrowy to go sprzedasz za 1500 zł spokojnie
schody wyjdą też tylko tu bym uważał bo ci zrobi klejone i się do końca życia będziesz wk....
Najlepsze są metalowe z drewnianym stopniem z litego drewna łączone stal drewno ciche i bardzo estetyczne.
teraz powiedzmy czy wyjdzie ci z tego tyle stopni ile akurat masz w schodach .
policz że z 3 m3 okągłego wyjdzie z 1 może 1,5 m3 przetartego 1 klasy drewna
stopień ok 70 cm na 5 cm na 30cm to 0,01 m3 wiec masz na 100 stopni nie za głębokich
OK 50 STOPNI GŁĘBOKICH NA 50 CM .
PRZETARCIE OKOŁO 200 ZŁ ZA M3
ZA 600ZŁ MASZ STOPNIE DO LANDARY .

I licz hopie :)

Pioter [10]Odpowiedz na ten wątek2018-03-08 10:06:23

Zgłoś nadużycie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny