DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich

Komentarze Wątek: Skomentuj Napisz
Pomocy - ugotowaliśmy się z wydajnością przy przecieraniu sosny!?

Pomocy - ugotowaliśmy się z wydajnością przy przecieraniu sosny!? [11]

Witam

Wraz z kolegą uruchomiłem tartak. Niestety nie mieliśmy w tym za bardzo doświadczenia no i pierwsze zlecenie które przyjęliśmy opiewało na przetarcie deski sosnowej. Wszystko by było dobrze gdyby wydajność wynosiła w okolicach 2,5 (czyli z 2,5m3 drewna okrągłego wychodzi 1m3 deski). Niestety wydajność wyniosła w rzeczywistości 4 i w efekcie zamiast zarobić mamy straty! Czy jest tutaj może na tym forum doświadczony tartacznik który mógłby pomóc jak z tego wybrnąć?? Bierzemy najprzeróżniejsze opcje pod uwagę - zmiana profilu produkcji a nawet wymiana maszyn (mamy m.in. obecnie pilarkę tarczową TD 500 Waltera i wielopiłę jednowałową - w efekcie rzaz jest bardzo duży i pewnie stąd też te straty...). Bardzo proszę o pomoc.

pzdr
Roman

Roman [13]Odpowiedz na ten wątek2017-03-24 23:53:53

Zgłoś nadużycie

Na wydajność przetarcia wpływa wiele rzeczy

Żeby cokolwiek móc obliczyć należy znać i podstawowe parametry: rozmiary i wymagana jakość ciętych desek, średnica i jakość drewna okrągłego, sposób przetarcia i straty na rzazie. Można wtedy wyliczyć teoretyczną wydajność która powinna być zbliżona do faktycznej. Obliczenie tego nie jest skomplikowane. Skoro założyliście wydajność 40% a wyszło wam 25% to błąd jest duży, ale nie poddawajcie się. Coś źle zrobiliście. Może przetarcie na pilarce dwuwałowej nie było dobrym rozwiązaniem w porównaniu np. do traku pionowego. Rzaz na pilarce jednowałowej też nie jest mały a zależy głównie od wysokości cięcia. Nie wiem. Sporo rzeczy ma znaczenie. Macie nauczkę i powinniście wyciągnąć wnioski. Podstawowa rzecz to musicie sami nauczyć się obliczać wydajność. To naprawdę jest prosta sprawa. Poszukajcie w necie. Poczytajcie trochę teorii. Spróbujcie porozmawiać z kilkoma firmami w okolicy, samemu wyciągając wnioski....

Janosik [47]Odpowiedz na ten wątek2017-03-25 09:38:24

Zgłoś nadużycie

Jednak musimy zmienić profil produkcji. Deska zakontraktowana jest na 14mm ...

grubość cięcia a obliczeniowo jest to 13mm. Przy takich grubościach strata na rzazie wynosi aż 30% (nie licząc strat na odpadach z uwagi na krzywizny drewna i wady niedopuszczalne innego typu)! Znalazłem ofertę na cięcie fryzy sosnowej ale ze słojem stojącym. Facet zaprasza na szkolenie do zakładu i twierdzi, że wydajność osiąga do 35% (przy kłodach do 30cm). Czy myślicie koledzy, że to jest lepszy pomysł? Fryza ma być cięca 30 x 100 (obliczeniowo 27 x 90). Problemem jest tylko umiejętne cięcie deski aby uzyskać słoje stojące: http://www.drewno.pl/gieldadrzewna/247-0-Fryzy%2C+półfabrykaty+iglaste-228093-KUPIĘ+FRYZY+SOSNOWE+27X90mm.html
Albo druga opcja fryz 27x27 lub większy jak tutaj: http://www.drewno.pl/gieldadrzewna/247-1-Fryzy%2C+półfabrykaty+iglaste-222430-fryz+sosnowy+suchy+bez+wad+25x25mm+i+27x27mm.html
Czy ktoś może robi coś takiego i podpowie czy na tym da się wyjść na +?

Roman [13]Odpowiedz na ten wątek2017-03-25 11:29:42

Zgłoś nadużycie

Trak tasmowy

Zainwestuj w traka taśmowego z palami stelitowanymi gdzie rzaz masz 2,5mm my wcześniej przecierali na traku ramowym piły rozwierane a teraz mamy traka szerokotasmowego rzaz piły 2,5mm po pierwsze na tasmowce lepiej wykorzystasz materiał a jeszcze my tniemy najwięcej bala na deski oraz trochę kantówki ale mimo wszystko ja odczułem lepsza wydajność oraz mniej strat na tasmowce niż na ramówce.

Taśmowka [1]Odpowiedz na ten wątek2017-03-25 19:55:51

Zgłoś nadużycie

Jaki trak taśmowy?

Mówisz o pionowym traku taśmowym? Jakiej firmy polecasz?

Roman [13]Odpowiedz na ten wątek2017-03-25 20:23:40

Zgłoś nadużycie

Jaki trak taśmowy?

Czy raczej chodzi Ci o coś takiego?:
https://www.olx.pl/oferta/trak-tasmowy-CID619-IDdXFmf.html#7a0dd0f2a2

Roman [13]Odpowiedz na ten wątek2017-03-25 20:33:04

Zgłoś nadużycie

kolego z ta fryzą też nie jet tak kolorowo

za taką fryzę mokra zapłaci maks 800 zł za 1m3, 1200-1500zł kosztuje juz po wycieciu wad i sucha, to nawet 35% to nie ma sensu przy obecnym poziomie cen drewna.sam nie robie fryz ale dobry kolega robi i wiele razy z nim na ten temat rozmawialem. musisz miec zbyt na fryzy ze słojem stojacym,półstojącym i leżącym. a te 35% wydajności to uzyska zakład ktory duzo przeciera , ma spory asortyment i dokładnie manipuluje drewno.

tartaczek [105]Odpowiedz na ten wątek2017-03-25 21:33:12

Zgłoś nadużycie

Ten chłop chce brać tylko ze słojem stojącym i ponoć z okrągłego drewna ...

mu wychodzi 35%! Jadę to zobaczyć do tego jego zakładu - ale on za suchą chce zapłacić tylko 950pln/m3!

Roman [13]Odpowiedz na ten wątek2017-03-25 21:43:02

Zgłoś nadużycie

No i zapomniałem dodać - większość kłód mam w średnicach 20-24cm :( To ...

chyba nie ma sensu podchodzić w ogóle do fryzy ciętej 30x100? Wydaje mi się, że dopiero w okolicy 30cm to się opłaci?

Roman [13]Odpowiedz na ten wątek2017-03-25 21:48:28

Zgłoś nadużycie

Kliny za piłami

Kliny to podstawa jak nie masz to dorób.

Kamil [8]Odpowiedz na ten wątek2017-04-10 09:56:13

Zgłoś nadużycie

Kliny za pilami?

Przepraszam ale o jakie dokladnie kliny Ci chodzi?? Moze jakies zdjecie cokolwiek mozesz to przeslij na romanewas@wp.pl

Roman [13]Odpowiedz na ten wątek2017-04-10 11:03:45

Zgłoś nadużycie

Pomyłka

To była odpowiedz do innego tematu. Tak to jest jak się ma otwartych sto kart w przeglądarce. Co do Twojego pytania to koledzy Ci już dużo wyjaśnili.

Kamil [8]Odpowiedz na ten wątek2017-04-13 09:06:40

Zgłoś nadużycie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz