DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich

Komentarze Wątek: Skomentuj Napisz
Trak - szeroka czy wąska taśma?

Trak - szeroka czy wąska taśma? [44]

Witam
Szykuje się do zmiany wysłużonego traka (wodmizer lt 40) , nigdy nie robiłem na szerokiej taśmie ale słyszałem dobre opinie na jej temat. Mocno zwiększam moce przerobowe także szukam traka który przetrze mi na ostro ok 40-50m3 grubej deski na dzień (10-12h) , widziałem w akcji WM 300 na wąskiej taśmie no i byłem pod wrażeniem , szczególnie opcia zabierania desek przyspiesza pracę , ten trak na pewno spełnił by moje wymagania ale zanim podejmę ostateczną decyzję chciał bym zobaczyć wszyskie inne opcje dostępne na rynku. Proszę kolegów po fachu o opinie/porównanie swoich wrażen co do wąskiej i szerokiej taśmy no i może jakąś podpowiedż co do producentów .
Pozdrawiam

Radek [60]Odpowiedz na ten wątek2013-10-05 15:43:54

Zgłoś nadużycie

To nie lepiej ramowy?

Przy takiej ilości to jedynie ramowy bo taśmówka to dobra do kanciaków a nie desek. Prawda jest taka, że szerokotaśmowe traki mają prawie tak wielkie silniki jak ramówki a na deski to wygodniej na ramowym.

Kamil [8]Odpowiedz na ten wątek2013-10-12 19:29:56

Zgłoś nadużycie

SERRA

Polecam niemieckiego producenta traków szerokotaśmowych SERRA wersia Bavaria .Napewno będziesz zadowolony.

Marcin [15]Odpowiedz na ten wątek2013-10-16 21:00:26

Zgłoś nadużycie

Dzięki za podpowiedź koledzy

Na traku ramowym będzie ciężko bo przerabiam tylko grube kłody( odziomy czasmi powyżej 120cm) , chyba że jest jakiś producent który robi tego typu sprzęt, z reguły te które widziałem mogły przeciąć maksymalnie 71cm.

Co do traka Serra to poszperam i dowiem się jak sprawa wygląda. Póki co rozmawiałem z przedstawicielem Mebora i Wravora , wygląda to bardzo intersująco . Orientujesz się może jak idzie przetarcie zmrożonego surowca(buk) szeroką taśmą, bo na wąskiej często jednak faluje.

Radek [60]Odpowiedz na ten wątek2013-10-17 06:53:14

Zgłoś nadużycie

Szeroka taśma

Witam
Panie Radku kilka spraw.
Może warto czasem odezwać sie do Wood-Mizera. Wówczas porozmawiamy na temat tych maszyn. Co do traków szerokotaśmowych to Wood-Mizer również w tym roku pokazał taki produkt. Mam też kilka informacji na temat traka Bavaria oraz firm słoweńskich wymienionych przez Pana. Z chęcia podzielę się wrażeniami , klientów którzy są użytkownikami takich maszyn.
Mój nr tel. 693 888 089 lub poporszę o przesłanie informacji na maila. hpowietrzynski@woodmizer.pl
Pozdrawiam

Hubert [4]Odpowiedz na ten wątek2013-10-21 11:45:52

Zgłoś nadużycie

Witam
Musisz przemyśleć kilka istotnych rzeczy przed zakupem traka na ...

szeroką taśmę.
1. Koszt samej szerokiej taśmy.
2. Wymianę takiej taśmy musi robić minimum dwóch ludzi.
3. Zużycie prądu ze względu na moc silnika.
4. Walcowanie taśm.
Ja przecieram mam trak na taśmę 35 mm ale stosuję 50 mm ponieważ mam taką możliwość. Moim skromnym zdaniem szerokie taśmy mają sens przy przecieraniu od średnicy 80 cm. Najlepiej podpytaj użytkowników szerokotaśmowych traków o koszty prądu, taśmy itp.

TYLOM [20]Odpowiedz na ten wątek2013-11-25 10:21:26

Zgłoś nadużycie

Dzięki za odpowiedź

czy zmiana na taśmę 50mm wiąże się tylko ze zmianą rolek na szersze? Czy musiałeś dokonywać jakich innych modyfikacji? , Jakiej marki pił szerokości 50mm używasz? Jak spisuje się piła 50 na zmarźniętym drewnie w porównaniu do 35? Czy silnik 15kw pociągnie taką taśmę?

Radek [60]Odpowiedz na ten wątek2013-11-27 12:24:45

Zgłoś nadużycie

Witam
Ja mam trak Pilousa Forestora CTR 950 Hydraulik i w nim wystarczyło ...

tylko wymienić rolki na szersze ze względu iż w tym modelu spokojnie wchodzi szersza piła. Koła mam o średnicy 50 cm i szerokości 35 mm a silnik 18,5 kW i używam pił bimetalowych. Przecieram głównie twarde drewno i stosuje piły bimetalowe piły sprawują się bardzo dobrze. Piły zamawiam z kątem zęba na 7 lub 9 stopni a rozstaw standardowy 22,2. Taśma 50mm dla mnie jest szybsza i starcza napewno na dłużej niż 35. Odnośnie prędkości przecierania to różnice najlepiej widać na balach powyżej 50 cm. Poniżej tak naprawdę nie będzie prawie widać różnicy w prędkości przecierania. Ciekawostką jest to, że przed zmianą rolek używałem taśm bimetalowych 35 o grubości 0,9 mm i 1,1 mm i muszę przyznać, że bimetalowe o grubości 1,1 znacznie lepiej się spisywały. Jedna wada pił bimetalowych to podwójna cena w porównaniu do zwykłej piły. Zaletami jest dłuższa zdecydowanie praca i szybsza. Niestety nie jestem producentem maszyn i nie mam wiedzy czy 15kW pociągnie taśmę 50 ale myślę że spokojnie powinno dać radę. Proponuję zakupić jedną piłę na próbę. Wbrew pozorom twarde i zmarźnięte drewno łatwiej się przeciera bo nie jest takie żywiczne. Nie będę pisał firm pił aby nie robić reklamy. Ważne aby pamiętać przy piłach bimetalowych o mocniejsze napięcie piły w porównaniu ze zwykłą.

TYLOM [20]Odpowiedz na ten wątek2013-11-28 11:17:50

Zgłoś nadużycie

No to mi dałeś niezły temat do przmyślenia, zrobię tak jak mówiłeś ...

kupię jedna piłkę 50mm zmienie rolki na szersze i zobaczymy co sie stanie . Powiedz jeszcze prosze czy rozwierasz je tak samo jak pilki 35mm? Ja swoje rozwodze na 0.35-0.38 .

Radek [60]Odpowiedz na ten wątek2013-11-28 17:05:16

Zgłoś nadużycie

Witam
Przed zakupem rolek zamów sobie samą piłę aby sprawdzić czy nie ...

będzie nic ocierać lub zadzwoń do Woodmizera i podpytaj. Myślę, że oni mają taką wiedze o swoich trakach. Piły bimetalowe które używam są standardowo są rozwiedzone 0.54-0.58 i tych parametrów się trzymam. Do twardego są idealne. Przy bimetalach masz ten plus, że przecierasz koło 3-4 godzin i zdejmujesz na 24 godziny i nic z nimi nie robisz tylko zakładasz. Zalecają pierwsze ostrzenie i rozwiedzanie po około 3 zmianach. Ja z praktyki ostrze co około 4 zmianę. Jedna ciekawa sprawa to ostrze na ostrzałkach Drozdowskiego kamieniem a nie borazonem. Kiedyś ostrzyłem borazonem ale człowiek od ostrzałki pokazał mi, że przy ostrzeniu borazonem piła ma jedne zęby wyżej drugie niżej i przez to piła nie tnie wszystkimi zębami. Sam to sprawdziłem i rzeczywiście jak przykładałem piłę do równej powierzchni to tak było. Jeżeli ostrzysz borazonem to sam sprawdź czy masz wszystkie zęby równe.

TYLOM [20]Odpowiedz na ten wątek2013-11-29 08:29:31

Zgłoś nadużycie

Jak chodzi o ostrzenie to też używam drozdowskiego owm4m na zwykłym ...

kamieniu. Ale fakt faktem że używam zwykłych pił double-hard woodmizera i muszę je zmieniać co godzinę i każdą jedną ostrzę i rozwieram dzień w dzień , co przysparza mi wiele pracy bo pił nie pozawalam dotykać pracownikom tylko ostrze je sam, dziennie wychodzi około 10-14 pił a w dodatku rozwieram ręcznie. Nie używałem nigdy bimetali bo wydawały mi się za drogie i nie wgryzałem się w ten temat, ale jeśli mówisz że ostrzysz je co trzeci czwarty raz to jest rewelacja! Co do rozwarcia na 0.54 , to czy nie generuje ci to zbyt wiele trocin? Jak byś mógł podać mi producenta pił których używasz jeśli nie tu na forum to smsem na 509 848 773 - będę ci bardzo wdzięczny.

Radek [60]Odpowiedz na ten wątek2013-11-29 08:56:36

Zgłoś nadużycie

W zasadzie każdy producent ma już w swojej ofercie piły bimetalowe. Jeżeli ...

nie zmieści Ci się taśma 50 to spróbuj na 35 tylko co ważne u mnie sprawdzały się lepiej grubości 1,1. W moim traku jest możliwość włożenia 50 piły mimo, że w instrukcji mam informację że jest rozmiar pił 35-40 mm. Podaj mi email to Ci prześlę namiary i mam też szczególową instrukcję użytkowania takich pił w pdf to też Ci prześlę. Widziałem ostatnio na you tubie cięcia z prędkością 30 m/s to też Ci wyślę linka. Oczywiście są to taśmy do twardego i zmrożonego drewna. Bimetalowe piły jak ostrzysz to dosłownie trzeba tylko liznąć lekko aby nie zjechać hss-a który jest w czubku zęba. Odnośnie strat to nie są zbyt duże i widać to również na you tubie. Wyślę Ci linki do filmów i sam ocenisz.

TYLOM [20]Odpowiedz na ten wątek2013-11-29 09:27:39

Zgłoś nadużycie

Zaczynałem od taśmówek wąskich

Rok temu kupiłem stary szwajcarski trak z tasmą 140 mm i jeżdżacym wózkiem.
Rewelacja. Koszt energii kompensuje szybkość i ilość przerobionego materiału.
Kupiłem go do grubej topoli , a tnę w zasadzie co popadnie.
Oczywiście im grubsze i dłuższe drewno tym, lepiej.
Niem mam rolek , mam ślizgi. Mogę obrabiać do 140 cm średnicy.
Koszty zakupu takiego traka to około 25 tys. euro.

Zenith [9]Odpowiedz na ten wątek2013-11-29 10:26:30

Zgłoś nadużycie

Mój email rk@graniak.pl , bedę wdzięczny za każde info. Co wątku drugiego ...

kolegi odnośnie traka używanego to szczerze powiem że nieco boję się używek bo nie mam czasu na uczenie się ich , poprawianie i udoskanalanie , jeśli już wejdę w nowe urządzenie to rozważam pomiędzy dwoma słoweńskimi konkurentami, widzałm je w akcji i jestem pod mocnym wrażeniem. Ale jeśli taśma 50mm zda egzamin to będę zadowolony podwójnie bo w moim potrfelu zostanie dużo $$$. Powiedz jeszcze Tylom jaką masz prędkość liniową taśmy? Czy zmieniałeś coś po przejściu na 50mm?

Radek [60]Odpowiedz na ten wątek2013-11-29 11:33:50

Zgłoś nadużycie

Witam
Prędkość piły tnącej mam 25 m/s i nic nie było przerabiane ...

oprócz rolek.
Przesłałem Ci już na priv namiarki

TYLOM [20]Odpowiedz na ten wątek2013-11-29 12:30:17

Zgłoś nadużycie

ja równiez poprosze o te filmiki i namiary
szyn_a@wp.pl
dziekuje

Kamil [4]Odpowiedz na ten wątek2013-11-29 12:59:36

Zgłoś nadużycie

jak te taśmy radzą sobie z drewnem liściastym jest duża różnica, używam ...

tasm hartowanych nie jestem do końca zadowolony

filip [7]Odpowiedz na ten wątek2013-11-29 13:19:03

Zgłoś nadużycie

W poniedziałek dostanę piłę bimetalową , także jak tylko przejadę kilka ...

kłód dam wam znać jaka jest różnica w stosunku do doublehardów woodmizera.

Radek [60]Odpowiedz na ten wątek2013-11-29 17:01:06

Zgłoś nadużycie

Pierwsze wrażenia z używania taśm bimetalowych

Dziś przesiadłem sie z doublehardów MW na pilousa bimetalowego 35mmx1.1 , kupiłe tylko jedną piłkę na próbę i po trzech godzinach cięcia grubej buczyny (powyżej 60cm) moge powiedzieć tyle że , jakość cięcia jest dobra, nie widać tu zbytniej różnicy w stosunku do woodmizerów , szybkość przejazdów jest nieco większa (ok 10%-20%) - ale trzeba wziąć pod uwagę że piłka jest nowa i prosto z paczki a woodmizery męczę już trzeci miesiąc. Piła pracuje bardzo cicho nie do końca rozumiem czemu robi mniej hałasu niż woodmizery (nie przestawiałem rolek, kół ani nic innego), rzaz fabryczny zmierzony na mierniku manualnym wynosi 0.3 , woodmizery gnę na 0.38, prędkość przejazdu ani jakość nie zmieniły się przez całe 3 godziny pracy. Jeśli faktycznie będę ją musiał ostrzyć co 4 cięcia (3-4godz każde) to oznacza że w porównaniu do tradycyjnych pił zaoszczędze 12-16razy więcej czasu! To był by dla mnie rewelacja. Jeśli jest możliwość proszę kolegów którzy już używają tych pił powiedzieć jak je ostrzyć żeby nie popełnić błędu, używam ostrzałki uniwersalnej drozdowskiego owm4m na zwykłym kamieniu.
Z góry dziękuję

Radek [60]Odpowiedz na ten wątek2013-12-04 10:38:05

Zgłoś nadużycie

Post usunięty

Wpis usunięty na prośbę użytkownika

Administrator [1]Odpowiedz na ten wątek2013-12-04 11:57:08

Zgłoś nadużycie

Kolego Hubercie. Już pisałeś wyżej o wyższości WM nad wszystkimi ...

trakami:-) Czyżby kolega Radek się nie odezwał do Ciebie o zakup traka?
Kolega Radek prosił o opinie jak inni używają i ostrzą piły a nie reklamę WM.
Dziwnym trafem jesteś strasznie na bieżąco akurat tylko z produktów WM? Śmieszny jesteś z tymi reklamami nowych pił. Zastanów się co piszesz. Piszesz że piły bimetalowe były super ale kupiłeś inne bo się skończyły a wcześniej że są słabe.
Daj mu się samemu przekonać. Odnośnie ostrzenia to ja robię średnio zmianę co 3-4 zmiany piszę średnio ze względu od średnicy jak i zabrudzenia materiału i nigdy nie dawałem pił do żadnych regeneracji. Nie korzystam z innych pił niż bimetalowe być może ze swojej wygodny. Na pile bimetalowej ważne jest aby nie przekraczać 4 godzin pracy. Odnośnie ostrzałki to również używam na kamień. Traki na szeroką taśmę mają sens i są naprawdę szybkie tylko moim zdaniem do przecierania bali rzędu minimum 80 cm. Chodzi właśnie o kasę za piły, energię, walcowanie itp.

TYLOM [20]Odpowiedz na ten wątek2013-12-04 12:37:25

Zgłoś nadużycie

Dzięki za odpowiedzi panowie , co do sprzętu woodmizera to faktycznie nie ...

trzeba go reklamować , trzymają klasę i robią dobre traki, ich piły też mi dobrze służą jednak chcę iść z postępem i jeśli pojawiają się nowe technologie to czemu by ich nie próbować , póki co jeden dzień testów pokazał mi że bimetal ma lekką przewagę na tradycyjnym metalem , potnę jeszcze kilka dni i zdam wam relacje jak dalsze doświadczenia. Co do ostrzenia to rozumiem że mam " liznąć" płaszczyznę zęba bardzo delikatnie , wybrać lekko dolinę i praktycznie odpuścić szczyt zęba w ostatniej fazie? aby nie zebrać zbyt wiele bimetalu? Czy dobrze to rozumiem?
Pzdr

Radek [60]Odpowiedz na ten wątek2013-12-04 14:22:49

Zgłoś nadużycie

Najpierw zrób ze 3 zmiany i dopiero jak zauważysz że piła jest stępiona to ...

dopiero liźnij piłę lekko tak jak napisałeś bo dobrze zrozumiałeś. Jest chwila zabawy aby ustawić kamień ale moim zdaniem warty zachodu.

TYLOM [20]Odpowiedz na ten wątek2013-12-04 15:12:02

Zgłoś nadużycie

Radku myślę że powinieneś założyć nowy wątek na forum i wtedy inni ...

koledzy coś podpowiedzą a i ja chętnie skorzystam z innych porad.

TYLOM [20]Odpowiedz na ten wątek2013-12-04 16:47:11

Zgłoś nadużycie

Chcę zamówić piły bimetaliczne podpowiecie która szerokość 35 czy 40 ...

jest jakaś różnica w cięciu na zwykłych bardziej sprawdzają mi się 35

filip [7]Odpowiedz na ten wątek2013-12-05 10:23:55

Zgłoś nadużycie

Witam
Nie używałem 40 także nie mam wiadomości na ten temat. Jak ...

używałem 35 to o grubości 1,1 były zdecydowanie lepsze od 0,9 dla mnie.

TYLOM [20]Odpowiedz na ten wątek2013-12-05 10:38:47

Zgłoś nadużycie

Drugi dzień cięcia bimetalem- jest dobrze , może nawet lepiej niz wczoraj , ...

piła bez ostrzenia tylko po odpoczynku tnie jak nowa. Jak już przestałem się z nią pieścić to prędkość przejazdu też wzrosła , nie ma oznak falowania , póki co jestem mega zadowolony. W przyszłym tygodniu ją przeostrzę to zobaczę czy efekt bedzie taki sam.

Radek [60]Odpowiedz na ten wątek2013-12-05 15:48:03

Zgłoś nadużycie

Witam
Pamietaj aby niepotrzebnie nie ostrzyć piły jak nie ma takiej ...

potrzeby. Sam zauważysz że jest tępa na ucho i będzie wolniej szła. Znasz dostawcę z namiarów które Ci przesłałem na priv i tych używam. Raz mnie podkusił handlowiec i zamówiłem bimetalowe w Siedlcach i przyznam że u mnie zupełnie się nie sprawdziły także nie wszyscy mają dobre piły mimo nazwy bimetalowe.

TYLOM [20]Odpowiedz na ten wątek2013-12-05 16:59:31

Zgłoś nadużycie

Dzięki za namiary , użyłem twojego kontaktu na piły i tego sie będę ...

trzymał . Może niedługo pokusze się o spróbowanie 50x1.1.

Radek [60]Odpowiedz na ten wątek2013-12-05 17:45:08

Zgłoś nadużycie

Do TYLOM

Witaj kolego czy możesz mi doć namiary na dobre piły bimetalowe, też chcę je spraktykować kontakt- trakbud@vp.pl Z góry dziękuje.

Marcin [15]Odpowiedz na ten wątek2013-12-05 21:01:52

Zgłoś nadużycie

Ile czasu pracują taśmy bez ostrzenia?

Właśnie dostałem ofertę brazylijskiej firmy MILL na traki tasmowe do produkcji deski paletowej i jak podają w folderze taśmy wytrzymują 4 godziny bez ostrzenia, a wydajnośc na zmianę to około 100m3 gotowego. Drewno nie korowane . Tolerancja błądzenia piły +- 0,5 mm......
Pracowałem na taśmach 10 lat i nigdy tak nie miałem . Podobno tajemnica tkwi w kołach o większej średnicy i gładkiej powierzchni /bez pasków/.
Gdyby to sie sprawdziło to jestem bardzo zainteresowany , ale czy aby na pewno tak jest ? Proszę o wasze opinie .

Zenith [9]Odpowiedz na ten wątek2013-12-05 21:16:31

Zgłoś nadużycie

wczoraj zamówiłem po dwie sztuki tasm bimetali 35 gr 0.9 i 35 gr 1.1 będe ...

taestował sprawdze słyszałem że naciąg taśmy powiniwn być wiekszy o 20 -30% od zwykłej taśmy Czy to jest tak faktycznie ?

filip [7]Odpowiedz na ten wątek2013-12-06 08:14:34

Zgłoś nadużycie

Witam
Odnośnie traków Milla to chyba coś przeinaczyłeś odnośnie 4 ...

godzinnej pracy bo w informacjach jest zawarta informacja "Do produkcji urządzeń tartacznych, MILL używa wąskich pił taśmowych. Piły mają szerokość od 1 ¼ do 2 ½ cala szerokości. Dzięki zastosowanej innowacyjnej technologii umożliwiają one czterokrotnie większy nacisk na ostrza, w porównaniu do innych typowych wąskich pił taśmowych dostępnych na rynku." Czyli nacisk jest 4 korotnie mocniejszy a nie sama praca taśmy. Odnośnie taśmy standardowej obawiam się, że nie wytrzyma tylu godzin pracy ze względu na to, że jest zbyt miękka i będzie stępiona. Takie jest moje zdanie ale mogą mieć swoje specjalnie opracowane piły do swoich maszyn.

TYLOM [20]Odpowiedz na ten wątek2013-12-06 08:38:51

Zgłoś nadużycie

Odnośnie naciągu to powinieneś dostać dokładną instrukcję pił z podanym ...

dokładnym naciągiem (przynajmniej u mojego dostawcy tak jest). Piły bimetaliczne należy mocniej naciągać ze względu, że są dużo twardsze.
Daj znać Filipie jak się u Ciebie sprawują takie piły. U mnie zdecydowanie lepsze były piły o grubości 1,1 i jestem ciekaw jak u Ciebie.
Mam też pytanie jakiej średnicy masz koła i długość piły ?

TYLOM [20]Odpowiedz na ten wątek2013-12-06 08:43:06

Zgłoś nadużycie

A liczył ktoś może ostrzenia?

Ile razy ostrzycie piły wąskie 35mm do czasu pęknięcia . lub zużycia ?

Zenith [9]Odpowiedz na ten wątek2013-12-06 09:20:45

Zgłoś nadużycie

Nigdy nie liczyłem ostrzeń ze względu na inne zajęcia. Liczyłem ...

pieniądze, czas i bimetale w moim przypadku są napewno wygodniejsze. Poczekajmy na kolegę Radka który daje na bieżąco relacje z nową piłą. Z tego co pisał przecierał na nich dwa razy czyli zrobił dwie zmiany bez ostrzeń a dla porównania inne by ostrzył już 6 razy i zrobił 6 zmian zamiast 2. Ja ostrze co 3-4 zmianę średnio i to dokładnie nie wiem ponieważ zawsze kupuję 10 sztuk i ostrze jak się uzbiera kilka sztuk. Po pile widać, że wolniej tnie i wtedy robię zmianę a tą odwieszam do ostrzenia. Ja już dłuższy czas używam 50 dlatego nie jestem dokładnie na bieżąco z 35. Poczekajmy na relację bo kolega Radek przeprowadza dobry i dokładny test.

TYLOM [20]Odpowiedz na ten wątek2013-12-06 10:00:19

Zgłoś nadużycie

Witam kolegów tartaczników.
Przetarłem moim bimetalem 4 razy bez ...

ostrzenia po 3 godziny czyli na jednej pile zrobiłem tyle co bym zrobił na 12 tradycyjnych taśmach , jako że sam ostrzę piły oszczędziło mi to mnóstwo czasu/pieniędzy no i trzeba pamiętać że przejazdy były nieco szybsze więc moi ludzie przetarli też nieco więcej surowca za tą samą roboczogodzinę. Jednak problem pojawił się po pierwszym ostrzeniu, nie wiem co zrobiłem źle ale piła już na pierwszej desce zaczeła falować po trzech kolejnych zdjąłem ją bo szkoda mi było surowca. Ostrzyłem kamieniem twardości N ( założyłem nowy ) , wyprofilowałem go trochę na sucho starym kamieniem żeby zebrać kwadratowe krawędzie , ustawiłem ostrzałkę na podziałce 22mm , kąt 11 , wysokość adekwatnie do wysokości zęba, przejechałem bardzo delikatnie 4 razy aby ułożyć nieco kamień (nie zebrałem praktycznie ani grama bimetalu), potem przejechałem dwa razy delikatnie normalnym ostrzeniem tak jak przy zwykłych taśmach , ząb był czysty lekko zebrany gładki. rozwarłem dokładnie tak jak przyszło z fabryki (mój miernik na nowej taśmie pokazywał 0.3- tak więc też rozwarłem) , nie wiem gdzie popełniłem błąd ale piła po prostu nie idzie. Może ma ktoś jakąś dobrą radę co z tym fantem zrobić?

Radek [60]Odpowiedz na ten wątek2013-12-10 15:58:31

Zgłoś nadużycie

Jeżeli nie zmieniłeś geometri zęba to moim zdaniem zmień na 0.4 szrank i ...

spróbuj. Sprawdź jeszcze jak z naciągniciem piły czy naciąg nie jest zbyt słaby.

TYLOM [20]Odpowiedz na ten wątek2013-12-10 18:03:45

Zgłoś nadużycie

Dzięki Tylom , to była moja pierwsza myśl po ostatnim wpisie, , rozwarłem ...

nieco mocniej i od razu poszło jak marzenie. A problem powstał dlatego że nie zmieniałem rolek pod 35mm taśmę, oryginalne rolki miałem pod 40mm , także jak piła szła w grubej kłodzie z dużym naporem to taśm automatycznie cofała się do rantu rolki i prostowało mi wewnętrzne zęby, nie rozumiem czemu nie psuło mi to cięcia kiedy piła była prosto z paczki?

Teraz zamawiam rolki i taśmę pod 50mm , jeśli 35 daje radę to 50 powinno iść jeszcze sztywniej.

Bardzo dziękuję wszystkim za wpisy na tym forum , jak to kogoś interesuje to skrobnę coś jeszcze po testach 50mm za jakiś czas.

Radek [60]Odpowiedz na ten wątek2013-12-10 19:32:57

Zgłoś nadużycie

Teraz sam już widzisz Radku różnice między zwykłymi taśmami. Teraz sobie ...

przelicz gdybyś oddał 12 taśm do ostrzenia jakie były by koszta. Mnie wcześniej też troche cena zabolała ale wiem, że dzisiaj z wygody bym ich nie zmienił no chyba że wynajdą coś nowego. Wyłapałem jeszcze, że bimetale które zamówiłem kiedyś w Siedlcach mają podany czas pracy 1 1/2 godziny i 12 spoczynku dlatego mi się nie sprawdziły. Tak jak wspomniałem różne firmy sprzedają piły bimetalowe o różnych parametrach i to trzeba sprawdzić lepiej przed zakupem. Daj znać po pewnym czasie jak Ci się sprawują 50. Nie zawsze trzeba zmienić trak aby przyśpieszyć pracę. Oczywiście trzeba pamiętać, że te piły są dedykowane do twardego drewna.

TYLOM [20]Odpowiedz na ten wątek2013-12-10 21:41:52

Zgłoś nadużycie

Kupiłem taśmy bimetalowe 0.9 i 1.1 gr na sprawdzenie
sprawdziły mi się ...

1.1 rewelka miesięcznie zużywam około 30 taśm zdecydowanie przechodze na bimetal mimo że więcej kosztuje od zwykłej taśmy to w perspektywie czsu zaoszczędze dużo przedewszystkim czas no i pieniądze

filip [7]Odpowiedz na ten wątek2013-12-11 10:04:31

Zgłoś nadużycie

Ja też już po przejściu na bimetale mam takie zdanie. Droższe w zakupie ...

wcale nie wychodzi drożej bo wolę kupić 1/3 woodbi niż 3 razy więcej normali a jestem i tak bardziej zadowolony niż przy normalnych piłach

TYLOM [20]Odpowiedz na ten wątek2013-12-11 10:53:53

Zgłoś nadużycie

jakiej firmy są te taśmy woodbi ja kupiłem czeskie pilous

filip [7]Odpowiedz na ten wątek2013-12-11 11:43:28

Zgłoś nadużycie

Witam
Od wczoraj jadę na nowych bimetalach 54mm (ni to szeroka taśma ni ...

to wąska) , zmieniłem jeszcze rolki na 50mm i efekt jest fantastyczny! , Obawiałem się że silnik może się męczyć albo inne jakieś czary mary wyjdą w praniu ale póki co po całym dniu i nocy przecierania wymieniłem 5 pił , jakość cięcia jest bardzo dobra , nie przytrafiła mi się nawet jedna falka (surowiec który od wczoraj tarłem miał grubo powyżej 50cm - buk), szybkość przejazdu lekko o 20% większa , koło napędowe mogło by być ciut szersze ale na razie w niczym to nie przeszkadza, nie wiem czy będzie tak dalej ale jeśli to kogoś interesuje to opiszę swoje wrażenia po nowym roku.
Wesołych świąt i wszystkiego dobrego w roku 2014 dla całej braci drzewnej, no i oby ceny drewna w końcu przestały szaleć.

Radek [60]Odpowiedz na ten wątek2013-12-24 11:15:22

Zgłoś nadużycie

Witam

Odgrzewam starego kotleta. Jak tam wrażenia po tak długim okresie użytkowania...

Kierownik Tartaku [19]Odpowiedz na ten wątek2018-04-29 17:59:48

Zgłoś nadużycie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz