Nie jesteś zalogowany - niektóre funkcje serwisu wymagają logowania.

Komentarze Wątek: Skomentuj Napisz
Suszarnia drewna

Suszarnia drewna [34]

Witam, mam dosyć ogólne pytanie na temat inwestycji w nową suszarnię drewna. Chciałbym zainwestować w suszarnię kilkaset tysięcy zł- do tego maszyny do obróbki i trak. Podobno dostać drewno na suszenie- czyli bale wcale nie jest tak prosto... Ale z tego co pytałem, widziałem i liczyłem zysk z wysuszenia 1m3 dębu i sprzedazy to min. 500 zł netto. Takie są wyniki standardowego rachunku ekonomicznego. Sta moje pytanie do Was- 1). czy rzeczywiście opłaca się zainwestować w suszarnie drewna około 300.000- 400.000 zł?2). jak wygląda sprawa pozyskania bali drewnianych? Czy jest to realny problem?Pozdrawiam i prosze o podpowiedzi

Paweł R. [7]Odpowiedz na ten wątek2011-10-30 17:17:09

Zgłoś nadużycie

kolego sprecyzuj czy chcesz usługowo suszyć drewno ( bo piszesz o pozyskaniu ...

balów drewnianych????). Jeżeli chodzi Ci o kupowanie drewna prosto z lasu i przecieranie go następnie suszenie a na końcu jego sprzedaż to zastanów się nad tym kilka razy. Ponadto choć się akurat tym segmentem nie zajmuję to wyszacowany przez Ciebie zysk z 1m3 dębu jest sporo zawyżony. Tak z ciekawości zapytam jaki długi okres założyłeś dla dębu?

niepokorny [184]Odpowiedz na ten wątek2011-10-30 19:46:13

Zgłoś nadużycie

dzięki za odpowiedź ;) Chodzi mi o kupowanie drewna z lasu- przecieranie- suszenie i sprzedaż

Te moje wyliczenia oparłem o analizę kosztów tj. około

- koszt zakupu 1 m3 drewna dębowego I klasy w klocu = około 900 do 1000 zł
- Ubytek na przetarciu – 20 % co podnosi koszt pozyskania tarcicy o 20% czyli = 1200 zł/m3
koszt przetarcia usługowego (trak przejezdny) – 60-70 zł co daje = 1260 zł/m3
koszt suszenia (zależny od rodzaju paliwa ) – około 50 zł = 1310 zł/m3
robocizna i inne koszty stałe – około 100 zł/m3 (może być mniej) = 1410 zł/m3
Dodając inne, nieprzewidziane wydatki, koszt pozyskania 1 m3 tarcicy dębowej nie powinien przekroczyć kwoty 1500 zł/m3.
Różnica pomiędzy 1500 z ceną rynkową tarcicy dębowej suchej – to kalkulowany zysk brutto (przed opodatkowaniem). A ceny z m3 drewna dębowego dobrej klasy- pow. 2000 zł.

Jaki okres założyłem dla suszenia? Około 3 tygodni do miesiąca wedle ustaleń dla suszenia nawet grubych desek ;)- założenie raczej realne raczej

Paweł R. [7]Odpowiedz na ten wątek2011-10-30 22:45:47

Zgłoś nadużycie

Nie wiesz o czym mówisz...

Surowiec dębowy jak już kupisz to na pewno "nie tylko" w pierwszej klasie, w związku z czym tarcicę będziesz miał różnej jakości - nie tylko "dobrą klasę".

Wydajność jak ci wyjdzie 70% to będzie super. Raczej będzie mniej. Koszt suszenia tak jak piszesz, zależy od rodzaju opału i suszarni - ile ci go zeżre i po jakiej cenie. Koszty energii elektrycznej też nie są małe. Amortyzacji suszarni widzę, że nie liczysz...

Średnia cena sprzedaży wyjdzie ci sporo niżej niż pow. 2000.

Suszenie dęba zwłaszcza grubszego to raczej 6 tygodni niż 3.

Radzę usiądź nad tematem mocniej, dowiedz się jakie masz możliwości kupna surowca/tarcicy i policz dobrze za nim zainwestujesz.

Nie twierdzę, że nie da się na suszeniu zarobić, bo można. Ale oprócz chęci i pieniędzy, trzeba mieć jeszcze trochę wiedzy i umiejętności w temacie.

Michał [103]Odpowiedz na ten wątek2011-10-31 00:24:01

Zgłoś nadużycie

suszenie tarcicy

Z surowca kl I nie otrzymasz całej t-cy kl. I, będziesz miał materiał przy rdzeniowy , oraz fryz. Udział % jest nie przewidywalny tak jak db. Co do suszenia to jeżeli kupisz, lub zbudujesz sprawną suszarnie ale nie więcej wsadu niż 50 m3, to czas suszenia t-cy db gr. 50 mm n/o o początkowej wilgotności 60-80% i końcowej 9% +-2 może trwać około 4 tygodni. W tym interesie opał nie jest wielkim problemem piec powinien być typu UKS i spalać wszystko t.j. trociny , korę, wióra, oflis. Ale z db kl. I możesz wyciągnąć sortymenty powyżej 2000 zł/m3.

Antoni [80]Odpowiedz na ten wątek2011-10-31 13:21:50

Zgłoś nadużycie

Czyli jednak można postawić na suszenie drewna?

Panie Józefie- jak rozumiem suszarnie do 50 m3 sa lepsze? Za około 450.000 zł mógłbym kupić parę takich suszarni- do 4 szt. Chyba lepszym interesem jest zatem zakup kilku po 50 m3. Bo rozumiem że sama inwestycja w suszarnie powinna być opłacalna(do tego rynek Niemiecki)?

Ale pomimo tego iż zakup surowca i przetwarzanie wachaja się w różnych kwotach na zysk raczej mogę liczyć- w Niemczech podobno biorą każdą ilość drewna prosto z suszarni po wyższych cenach.

Czy może to wysuszone drewno przerabiać na jakieś produkty- półprodukty? Europalty są teraz w cenie.

Paweł R. [7]Odpowiedz na ten wątek2011-10-31 15:04:27

Zgłoś nadużycie

Im większa suszarnia , tym większe potrzeby sprzętowe w związku z czym ...

większa awaryjność i mniejsza możliwość optymalizacji wsadu. Sam postawiłbym dwie mniejsze zamiast jednej dużej.

Ma to znaczenie też takie, że suszarnia w celu zapewnienia prawidłowej cyrkulacji powietrza powinna być załadowana "do pełna" jednorodnym rodzajem tarcicy (pod względem gatunku i grubości). Łatwiej jest więc zadysponować załadunek dla mniejszej komory.

Wymiary komory powinny być też dopasowane do suszonego towaru. Jeśli produkuję tarcicę w większości w jakimś konkretnym wymiarze (np. 4 m długości) to szerokość suszarni powinna umożliwiać ustawienie wielokrotności pakietów o takiej długości.

Michał [103]Odpowiedz na ten wątek2011-10-31 20:12:13

Zgłoś nadużycie

przepraszam za Józefa ;)- miało być do p. Antoniego i pozostałych

jak wyżej

Paweł R. [7]Odpowiedz na ten wątek2011-10-31 19:11:22

Zgłoś nadużycie

suszenie tarcicy

Rozumiem, że bada Pan teren. Powinien mieć Pan trak na początek wąskotaśmowy w miarę przyzwoity, większą masa ma być obracana to 2 lub inny typ, do tego ostrzarka, rozwierak. Inne maszyny; obrzynarka, pilarka, 2 kapówki. Suszarnie do 50 m3 wsadu, gdyż one są sterowne i można je kontrolować, ale na półautomatycznym sterowniku. Doświadczenie moje mówi, że im mniejsza suszarnia tym lepesza , ale koszt budowy na 1 m3 wsadu większy. Jeżeli ma Pan wiatę, pomieszczenie do adaptacji, lub wybuduj ją Pan sam, to może koszt wynieść 50-60% podanej sumy,nie jest to takie trudne. Jakość suszenia w/g wymagań odbiorcy, czas krótszy. Musi mieć Pan mieć świadomość ,że z jednego klocka będą pozyskiwane różne sortymenty, klasy, grubość, jakość, towar też będzie szedł do różnych odbiorców. Podałem minimum innych maszyn bo będzie Pan zmuszony do przerabiania na inne sortymenty. Db suchego sprzeda się nie tylko za granicę, ale również i w kraju.

Antoni [80]Odpowiedz na ten wątek2011-11-02 14:26:19

Zgłoś nadużycie

Dziękuje p. Antoni za odpowiedź

Zaciekawił mnie Pan tym że suszarnie można zbudować o tyle taniej. Ja się na tym nie znam w przeciwieństwie do Pana - dlatego jeżeli byłby Pan zainteresowany współpracą bardziej konkretną w temacie suszarni to zapraszam.

Paweł R. [7]Odpowiedz na ten wątek2011-11-03 19:33:27

Zgłoś nadużycie

suszenie tarcicy

Panie Pawle , sprawa jest otwarta tylko jest problem kontaktu osobistego, co Pan proponuje.

Antoni [80]Odpowiedz na ten wątek2011-11-07 12:54:02

Zgłoś nadużycie

suszenie

Dziękuję za odpowiedź p. Antonii - prosze napisać do mnie na maila- bitnik@vp.pl i porozmawiamy konkretniej o współpracy

Paweł R. [7]Odpowiedz na ten wątek2011-11-07 20:23:03

Zgłoś nadużycie

suszenie

jakie miłe bezstronne komentarze

Krzysiek [6]Odpowiedz na ten wątek2011-11-08 10:33:04

Zgłoś nadużycie

Ponownie

Panie Antonii - jeżeli jest Pan zainteresowany współpracą proszę napisać do mnie na mail- bitnik@vp.pl lub dać znać pod nr

tel. 691 357 803 i porozmawiamy

Pzdr, Paweł

Paweł R. [7]Odpowiedz na ten wątek2011-11-09 21:13:11

Zgłoś nadużycie

Liczenie

Popełnia Pan błędy już na samym początku liczenia kosztów.
Pańskie założenie 1000 zł dąb w lesie
70 zł przetarcie
80% wydajność
z tych cyfr wynika już koszt przetartego mat na poziomie 1340 zł a nie 1260, czysta matematyka.
Do tego należy dodać jeszcze koszt przewozu, który w przeliczeniu na deskę da do metra minimum plus 60 zł i tak dalej
Pozdrawiam

Jarek [7]Odpowiedz na ten wątek2011-11-17 11:00:26

Zgłoś nadużycie

BUDOWA SUSZARNI

Szanowni panowie fachowcy jestem na etapie budowy suszarni sposobem gospodarczym mam już wylany fundament prosze o podpowiedz z czego sciany system grzewczy wraz z powiedzmy pół automatyką zaznaczam iz jest to dodatek do niedawno uruchomionego tartaku z nastawieniem na suszenie drewna pod budownictwo domy z drewna klejone konstrukcje z drewna za ewntualne wskazówki z gory dziekuje.

andreas [3]Odpowiedz na ten wątek2011-11-21 10:35:26

Zgłoś nadużycie

suszenie tarcicy

Szanowny p. Andreas, czy na fundamencie zachowane są spadki. Ściany mogą być wybudowane z ceramiki, z ceowników, profili zamkniętych, jako konstrukcji nośnej i wypełnione ociepleniem, skandynawowie budują z drewna i działa, chodzi o współczynnik przenikliwości ciepła i powinien wynosić K< 0,3. Jaki jest planowany wsad, bo pod to projektuje się konstrukcje nośną komory. System grzewczy piec niskociśnieniowy z A.Z.S.D. Nagrzewnice podwójne. Półautomatyka to dobry pomysł, ale z termometrem suchy-mokry. Tyle mogę odpowiedzieć na pytania, które zostały postawione.

Antoni [80]Odpowiedz na ten wątek2011-11-23 12:00:17

Zgłoś nadużycie

BUDOWA SUSZARNI

Szanowny panie Antoni dziekuje za zainteresowanie moim tematem i jesli chodzi o spadki na fundamencie to jest on wylany w zasadzie rowno pod budynek typu gospodarczego a wymiarach 15 na 18 m i w tym budynku chece uruchomic ta suszarnie a wymiary suszarni tj komory w srodku 3na 10 moraz wysokosc 2,8 minus podwojne sufity tj ok 2,4m i z przeznaczeniem na suszenie drewna pod katem domy z drewna oraz klejenie belek konstrukcyjnych, w zamysle chce sciany zrobic na zasadzie budynku szkieletowego plyta OSB i steropian na zewnatrz a w srodekwarstwy wełny mneralnej o dorym wspolczynniku folia aluminiowa ta ktora uzywana jest pod ogrzewanie podlogowe oczywiscie odpowiednio wyklejona specjalnmi tasmami z wyeliminowaniem mostkow termicznych oraz blacha falista ewentualnie aluminium jesli dostane w dobrej cenie i w zasadzie mysle że z budowa ścian i stropy oodpowiednim współczynniku przenikalnosci cieplnej mysle ze sobiedam rade lecz mam problem z ogrzewaniem tj rozmieszczenie grzejnikow czy wymiennikow ciepla z wentylatorem i z ta polautomatyka mam piec o mocy 60 KW firmy WURTH opalany drewnem i trocinami o tradycyjnym ladowaniu wsadu tj klapa typu drzwiczki a byl w zasadzie tylko odpalony w podobnej suszarni .dla ulatwieni podam meila andreas688@wp.ploraz konttel i chetnie oddzwonie z wyrazami szacunku Andrzej P.

andreas [3]Odpowiedz na ten wątek2011-11-24 08:45:16

Zgłoś nadużycie

suszenie tarcicy

Panie Andreas nie wiem czy adres meilowy jest dobry wysłałem bez ostatniego członu.

Antoni [80]Odpowiedz na ten wątek2011-11-24 12:45:27

Zgłoś nadużycie

budowa suszarni

Witam szanowny panie Antoni mojadres meilowy andreas688@wp.pl.

andreas [3]Odpowiedz na ten wątek2011-11-25 23:10:54

Zgłoś nadużycie

Gospodarki i technika

Witam!

Przepraszamy za zla Polski.

Na biznes plan suszenia dębu, należy rozważyć następujące pytania:
1. Gospodarki.
1.1. Kosztów.
Jako minimum, należy wziąć pod uwagę te koszty:
1.1.1. Cen surowców na sprzedającego.
1.1.2. Załadunku i dostawy surowców.
1.1.3. Rozładunku.
1.1.4. Cięcie.
1.1.4.1. Płace i wynagrodzenia.
1.1.4.2. Energii elektrycznej.
1.1.4.3. Narzędzie konserwacji.
1.1.4.4. Serwis odpadów (wiórów i kawałków drewna).
1.1.4.5. Utrata objętości w fazie "drewno okrągłe - bez krawędzi płyty" - (20 – 30) %. Zależy od jakości surowca i grubości płyty, która jest uzyskiwana. Cieńsze płyty, więcej się nie zmarnuje.
Jeśli nie wyciąć deski przepiłowany krawędziach płyt, następnie odpady są nadal (20 - 30) %.
+ ostrze w rozmiarze.
1.1.5. Formacji - rozwiązania stos płyt do suszenia.
1.1.5.1. Płace i wynagrodzenia.
1.1.5.2. Produkcja uszczelki.
1.1.6. Suszenia.
1.1.6.1. Załadunku - rozładunku.
1.1.6.2. Energii elektrycznej dla fanów i elektroniki.
1.1.6.3. Energii do suszenia drewna.
1.1.6.3.1. By the way, mokre dąb odpady spalą źle. Potrzebujesz obróbki wstępnej.
1.1.6.4. Dąb jest bardzo trudne do wyschnięcia.
1.1.6.4.1. Nie będzie wyjścia procent – 100 %. Nie ma spadku wielkości ze względu na suszenie + normom w zakresie jakości i geometrii.
1.1.6.4.2. Życzę Wam wszystkiego najlepszego. Ale na początku za mąż. Szukasz doświadczonych specjalistów w komorze suszenia + dobry aparat suszenia + tryby + ustanowienia technologii.
1.1.6.5. Wynagrodzenia: operator (cały dzień) + pracowników + specjalista.
1.1.6.6. Jeśli chcesz uzyskać wysokiej jakości dębowe w komorze konwekcyjne, czas schnięcia wynosi około: grubość deski, mm = liczba dni. Jest to z nowego cięcia do 8 % wilgotności.
1.1.7. Magazynowanie - pakowanie.
1.1.8. Naprawa i konserwacja wszystkich urządzeń.
1.1.9. Amortyzacja sprzętu.
1.2. Kosztów utrzymania pomieszczeń i personelu.
1.3. Koszty organizacji sprzedaży.
2. Technika i technologia.
2.1. Powtarzam: dąb jest trudne do wyschnięcia. Możesz stracić dużo czasu i pieniędzy podczas nauczyć się suche. Nawet jeśli kupić gotowe suszenia i urządzeń.
W suszenia drewna wiele istotnych szczegółów. Na przykład, w niektórych klocki i jak zapakować płyty.
Jeśli nie masz doświadczenia w suszeniu, najlepiej jest zacząć od tanie i łatwe suszenie z igieł.
2.1.1. Im większa objętość komory, tym więcej można stracić na początku.
2.2. Po przecięciu najlepsze dzienniki będziesz miał pokładzie różnej jakości.
2.3. Korpus aparatu.
2.3.1. Wewnętrzną objętość komory musi być dobrze izolowany od obudowy i termoizolacji (izolacja parowych i wodnych). Jeśli tak nie jest, to:
- będzie duży zużycie energii na ogrzewanie,
- niestabilność wilgotności i temperatury w komorze - niska jakość suszenia.
2.3.2. Moim zdaniem, najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie - do suszenia na podstawie kontenerów.
2.3.3. Inna wersja dąb suszenia - pierwszy suszarka do transportu wilgoci. A następnie suszeniu w komorze próżniowej prasy. Zapewni to szybkość i jakość.

Ogólnie rzecz biorąc, jest to możliwe, aby suszone dębu. Ale nie wszystko jest takie proste. I jest mało prawdopodobne otrzymasz €125 z jednego metra sześciennego.

400 000 zł = €100 000 ?
Za pieniądze można zrobić stronę do termicznej modyfikacji drewna. Kup sosny, modyfikować i sprzedawać je po cenie z suszonych dębu. Zysk jest znacznie większa. Nawet lepiej, wykonane z termodrewna gotowych produktów.
Spójrz na ten temat na forum "Thermo-drewno na okna i drzwi" i moje ogłoszenie "Termodrewno" z 23.11.2011. Jeśli jest zainteresowanie, niech wniosek za pośrednictwem ogłoszenia. Wyślę Ci dodatkowe informacje.

Pozdrawiam

Stanislav [8]Odpowiedz na ten wątek2011-11-26 15:56:55

Zgłoś nadużycie

Inną opcją

Witam!

Przepraszamy za zla Polski.

Przepraszam, zapomniałem jeszcze jedna opcja do tworzenia aparatu do suszenia drewna. Firmy, które produkcji kameri, oferując kupić tylko sprzęt, elektronika i techniki suszenia. Darmowe pełni porady na budowę lub przebudowę korpusu aparatu.
Jeśli chcesz wysokiej jakości sucha dąb, musisz (!!!!) sprzętu i elektroniki. Gotowych technologii (oprogramowanie) są tańsze niż złamany drewna.
Moi przyjaciele kupili w ramach programu sprzętu EBAC (kondensacji). Suszone dąb, jesion, akacja do produkcji cienkich płytek.

Stanislav [8]Odpowiedz na ten wątek2011-11-28 10:25:23

Zgłoś nadużycie

suszenie tarcicy

Andreas wysłałem meila nie wiem czy doszedł podam swój jacek.dr@martines.com.pl

Antoni [80]Odpowiedz na ten wątek2011-11-29 11:23:15

Zgłoś nadużycie

Suszenie drewna - zapotrzebowanie rynku

Witam,
Proszę o wasze opinnie na temat rynku suszenia drewna. Czy jest duże zapotrzebowanie na suszenie drewna? W jakich cenach obecnie jest suszenie?

Michał P [7]Odpowiedz na ten wątek2012-12-05 13:56:56

Zgłoś nadużycie

suszenie drewna

suszenie drewna jest opłacalne, jeżeli jest jednym z elementów linii obróbki drewna, w przygotowaniu do sprzedaży wyrobu końcowego. Musisz odpowiedzieć na pytania, czy to suszenie usługowe, co chcesz suszyć,gat sortyment, grubość. W jakiej skali. Czy oprócz suszenia planujesz inną obróbkę drewna. Jakim sprzętem planujesz się posługiwać, wielkość wsadu, nośnik grzewczy, rodzaj sterownika,i.t.p.

Antoni [80]Odpowiedz na ten wątek2012-12-09 16:04:21

Zgłoś nadużycie

Suszenie drewna

Witam,
Będzie to jedynie suszenie usługowe, bez obróbki drewna. Zakupiona zostanie suszarnia komorowa LE.KO z zastosowanym sterownikiem EMAS (Electronics, Measurements and Automatic Systems), dzięki czemu możliwej jest suszenie każdego rodzaju drewna o różnej grubości. Pojemność suszarni: około 4x110m3. Ogrzewanie następuje poprzez żebrowy grzejnik ze stali nierdzewnej oraz aluminium o mocy 870 kW, temperatura zasilania 85° C, temperatura powrotu 65° C.
Dzięki możliwości zakupu po preferecnyjnych stawkach energi cieplnej z pobliskiej elektrociepłowni jesteśmy wstanie zaproponować bardzo atrakcyjne ceny suszenia drewana. Lokalizacja: Okolice Kościerzyny, woj pomorskie

Michał P [7]Odpowiedz na ten wątek2012-12-12 13:00:05

Zgłoś nadużycie

suszenie drewna

Do tej pory Leko montowało sterowniki z Poznania,czy to jest z tąd.Komory sa b.duże czyli mało sterowne z igła poradzą sobie, ale z liściem ,a w szczególności z db będą kłopoty.Czy pomiar wig. pow w sterowniku odbywa się na różnicy tem. ter mokry such,czy na celulozie lub płytki drewnianej.Jakie są założenia teoretyczne dł suszenia sortymrntów, patrz na pocz wilg drewna.W twoim wypadku bardzo ważny jest czas suszenia.Zalecam przejście na pół automat wil pow ter mokry suchy. Wszystkie dane nawet te o których nie była tu mowa musisz przeliczyć.ZAkładam, że nie kupujesz nowych suszarń tylko z drugiej ręki, skorupu w Polsce są porównywalne, problem to sterowniki.

Antoni [80]Odpowiedz na ten wątek2012-12-16 17:10:25

Zgłoś nadużycie

suszenie drewna

podaj proszę adres e-mail to podeślę specyfikację sterownika.

pozdrawiam

Michał P [7]Odpowiedz na ten wątek2012-12-20 22:07:26

Zgłoś nadużycie

suszenie drewna

jacek.woj.dr@gmail.com

Antoni [80]Odpowiedz na ten wątek2012-12-22 13:43:15

Zgłoś nadużycie

Suszenie drewna - kominkowego

Czy ktos suszyl drewno podcisnieniowo - nie prozniowo. Przy szczelnie zamknietej komorze wyciag pary wentylatorem odsrodkowym - z regulowanym doplywie powietrza z aewnatrz

sarasvati [2]Odpowiedz na ten wątek2013-01-16 22:50:20

Zgłoś nadużycie

dlaczego nie próżniową

Witam mam suszarnie próżniową i w niej też odbywa się proces kondensacji pary drewno kominkowe opałowe szybko wysycha a skroplona para jest odprowadzana jako woda na zewnątrz

RETROM [5]Odpowiedz na ten wątek2013-01-27 10:25:26

Zgłoś nadużycie

Suszenie próżniowe - dąb

witam
Panowie jaką szuszarkę próżniową polecacie do szuszenia dębu? Wsad powyżej 5 m3. RETOM Ty chyba masz sprzet prózniowy, może coś polecisz?

apaacze [2]Odpowiedz na ten wątek2014-01-09 22:40:27

Zgłoś nadużycie

Próżniowa dlaczego nie

Co mogę doradzić ? zależy do czego ma ci służyć czy na potrzeby własne ,czy też na usługi .Koszt montażu suszarni próżniowej niezależnie od wielkości jest podobny uwaga na pseudo serwisantów ogłaszał się taki i nie bardzo mu wyszło montowanie i uruchomienie,naciąganie na kasę natomiast bardzo. Próżniówka powinna pracować na glikolu wyższa temperatura wrzenia , jeśli będzie płytowa to przy przypinaniu płyt duże straty płynu ale mniej zużytej energii elektrycznej bo nie ma wentylatorów .konsendera na przekładki łatwiejszy załadunek większe pojemności drewno ogrzewa powietrze pędzone przez wentylatory nie płyta .

RETROM [5]Odpowiedz na ten wątek2014-01-24 22:45:21

Zgłoś nadużycie

...

RETROM więc sytuacja wygląda tak, że mam tartak rodzinny (trak pionowy) we wschodniej Polsce. Drzewo kupował bym, przecierał, suszył i sprzedawał. Myślałem nad drzewem twardym - dąb, jesion. Pojemność suszarni 5-7m3 powinna mi wystarczyć. Chodzi o wskazanie modelu (lub modeli) suszarni na które wato postawić. Jeśli chodzi o zasilanie to mam materiał do jej ogrzania (odpady tarataczne) ale z tego co już wiem suszarnia próżniowa musi mieć stały i "bezpieczny" dobływ zasilania (czyli prąd, ewentualnie kocioł gazowy lub olejowy). Z tych powodów chciałbym się przyjrzeć kliklu wskazanym przez Ciebie konkretnym modelom, jeśli podzieliszsię taką wiedzą.
pzodr

apaacze [2]Odpowiedz na ten wątek2014-02-04 08:42:48

Zgłoś nadużycie

suszarnie kontenerowe aerodynamiczne

Witam panów,
Mam pytanie. Czy ktoś z panów suszył w suszarniach kontenerowych aerodynamicznych. Może słyszał coś o nich. Jestem ciekawy jak suszy się w nich tarcica, drewno kominkowe. Jak długo trwa proces suszenia i ile kosztuje. Proszę o odpowiedź forumowiczów posiadających takową wiedzę. Z góry dziękuję za odpowiedź

Paweł [2]Odpowiedz na ten wątek2014-03-27 21:19:07

Zgłoś nadużycie

Targi Eko-Las 2014

Targi Drema 2014