DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
TARCICA.PL - internetowy sklep drzewny
 
Komunikat OZPPD

Ankieta: Chcesz jawności aukcji drewna i certyfikowanego surowca - zagłosuj

OZPPD

Autor: Mirosław Florkiewicz
Źródło: OZPPD
Data: 2014-06-16


Lasy Państwowe opublikowały w Portalu Leśno-Drzewnym ankietą mającą na celu poznanie opinii kontrahentów PGL LP zakupujących drewno za pośrednictwem aplikacji Portal Leśno-Drzewny i w aukcjach internetowych "e-drewno" w sprawie jawności ofert przedsiębiorców w aplikacji "e-drewno" oraz zapotrzebowania na surowiec z certyfikatem w standardach PEFC i FSC.

Aktualnie system e-drewno ukrywa dane oferentówAktualnie system e-drewno ukrywa dane oferentówFot. Lasy Państwowe

Do udziału w ankiecie apeluje Ogólnopolski Związek Pracodawców Przemysłu Drzewnego. 

 

Szanowni Koleżanki i Koledzy,

W związku z informacją Biura Marketingu Dyrekcji Generalnej LP opublikowaną w witrynie internetowej Lasów Państwowych, aby przedsiębiorcy w terminie do 30.06.br. zadeklarowali indywidualnie wolę ujawnienia - w miejsce dotychczasowych aliasów - pełnych nazw firm drzewnych, z którymi PGL LP zawiera w imieniu Skarbu umowy na sprzedaż drewna, Rada Związku apeluje do swoich członków i sympatyków o opowiedzeniu się za pełną jawnością wszystkich nabywców drewna oraz warunków zawartych umów.

Podkreślamy, że OZPPD żądanie w tej sprawie już od dawna zgłaszał do Dyrektora Generalnego LP, który jak dotąd ignorował te żądania, i pod fałszywymi pozorami rzekomej tajemnicy przedsiębiorcy lub tajemnicy przedsiębiorstwa, ewidentnie uchylał się od ujawnienia jakichkolwiek informacji na temat sprzedaży przez Skarb Państwa na potrzeby gospodarki narodowej drewna pozyskiwanego z lasów państwowych. 

Ponieważ OZPPD przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie wykazał jednoznacznie, że zarówno Skarb Państwa jako rzeczywisty sprzedawca drewna,  a także  reprezentujący tego sprzedawcę zarządca - Państwowe Gospodarstwo Leśne lasy Państwowe, wcale nie są przedsiębiorcami, ani przedsiębiorstwami, to Dyrektor Generalny LP będąc przymuszony przez sąd wyrokiem z dnia 22.01. 2014 r. sygn. akt II SA/Wa 1726/13 wydaje się teraz zmieniać swoje stanowisko w tej sprawie i skłonny jest - o ile przedsiębiorcy potwierdzą jednak dodatkowo takie żądanie - udostępnić niektóre skrywane wcześniej dane na temat sprzedaży drewna,

UWAGA

Ankieta znajduje się na Portalu Leśno-Drzewnym w module Klient, po otwarciu którego należy kliknąć Różne i dalej Ankieta i Zagłosuj. 

Z upoważnienia Rady Związku

Prezes Związku

Mirosław Florkiewicz

 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

No kolega Florkiewicz [3]

będzie mógł już jawnie zastraszać małe tartaki i uzgadniać przy zielonym stoliku ceny drewna :)
Dla mnie wszystko jedno - zostanę orędownikiem pośredników.

Wujek [380]Odpowiedz na ten komentarz2014-06-16 19:37:04

Zgłoś nadużycie

Straszyć czym? A ceny jak na razie uzgadniają leśnicy

Michał [112]Odpowiedz na ten komentarz2014-06-16 20:35:12

Zgłoś nadużycie

No własnie,

a ET mieszka w strefie 51 i jeździ czarną Wołgą...
Zresztą, to wszystko niemcy i postkomuniści, na pewno jest jak mówisz :)

Wujek [380]Odpowiedz na ten komentarz2014-06-16 20:56:15

Zgłoś nadużycie

Nie łapię lotności Twego umysłu. Możesz przybliżyć sens powyższej ...

wypowiedzi?

Michał [112]Odpowiedz na ten komentarz2014-06-16 21:36:08

Zgłoś nadużycie

Chciałem powiedzieć [1]

że bredzisz!!!

Wujek [380]Odpowiedz na ten komentarz2014-06-16 22:50:16

Zgłoś nadużycie

żenada

poziom komentowania zaczyna przypominać rozmowy polityków. ( te nagrane - prawdziwe)

Adam [237]Odpowiedz na ten komentarz2014-06-17 05:03:38

Zgłoś nadużycie

...tak dla przypomnienia.

Przez jakiś czas po uruchomieniu "e-drewno"nazwy kontrahentów były widoczne, przedstawiciele przemysłu drzewnego zaskarżyli to, że niby nie ma ochrony danych osobowych itp, i LP wprowadziło anonimowość ofert (dla lokalnych administratorów e-dr włącznie). Jak dobrze pamiętam, od 2012 r. każdy kontrahent ma do wyboru trzy opcje: oferta anonimowa, alias firmy (taki jak nazwa z systemu e-dr), własny alias (który może być pisany wyłącznie małymi literami).
...aż sam nie mogę uwierzyć jak to się stało, ze nikt przez tak długi czas nie zaskarżył PGL LP za stosowanie praktyk monopolistycznych poprzez ograniczanie wolności wprowadzania własnych aliasów dowolną czcionką. Albo nie doinformowanie albo społeczeństwo w końcu nie daje się ponieść ułańskiej fantazji. W końcu ograniczenie stosowania małych liter jest jedynym sposobem do określenia jaki to alias - dla osób postronnych.

Piotrek [17]Odpowiedz na ten komentarz2014-06-18 09:00:48

Zgłoś nadużycie

tak dla jasnosci

wpisanie aliasu dowolną wielkością liter powoduje że można byłoby wpisać jako alias nazwę firmy konkurencji i niejako się "podszyć" dlatego jest tylko mała litera dozwolona w aliasie. Inaczej aliasy nie spełniłyby swej roli.

oz [12]Odpowiedz na ten komentarz2014-06-18 11:20:18

Zgłoś nadużycie

Na pewno, gdy zna się licytujących [1]

Łatwiej dogadać się co do ceny... to proste.

Wujek [380]Odpowiedz na ten komentarz2014-06-23 19:31:29

Zgłoś nadużycie

Istnieje proste rozwiązanie, do zastosowania od ręki, bez kosztów, ankiet i ...

marnowania czasu czasu na dywagacje.
1) nie ujawniać licytujących
2) ujawniać oferty wygrywających, natychmiast po zakończeniu aukcji.
3) ujawniać startujących w aukcjach unieważnionych.

W trakcie licytacji nikt nie musi wiedzieć kto licytuje. Po zakończonej aukcji ujawniane jest kto, co, ile i za ile.

W ten sposób unikamy zarzutów o dogadywanie cen przez kupujących. Spełniamy postulatu przemysłu o jawność. Mamy przejrzysty rynek, na którym wiadomo kto kupuje, w jakich cenach. I, że ceny nie podbija pracownik LP.

Proszę pamiętać, że Lasy Państwowe sprzedają majątek Skarbu Państwa - moim zdaniem, jak również zdaniem praktycznie wszystkich osób, o których na ten temat rozmawiałem, włączając w to leśników - wyniki sprzedaży powinny być jawne. Przeciwnego zdania są jedynie zarządzający Lasami Państwowymi.

Dominik Jabłoński [301]Odpowiedz na ten komentarz2014-06-23 21:38:13

Zgłoś nadużycie

One sa jawne [10]

Wyniki, ceny, masy sa jawne.

Wujek [380]Odpowiedz na ten komentarz2014-06-24 01:16:45

Zgłoś nadużycie

Skoro są jawne, to gdzie mogę się z tymi wynikami zapoznać?

Dominik Jabłoński [301]Odpowiedz na ten komentarz2014-06-24 11:34:07

Zgłoś nadużycie

Podobno strona drewno.pl

oferuje takie dane :) Odpłatnie oczywiście...

Śledzić na bieżąco najlepiej, a jak nie, to zalogować się i wpisać dowolny numer aukcji.

Wujek [380]Odpowiedz na ten komentarz2014-06-24 15:47:13

Zgłoś nadużycie

1.) Pytam o jawne dane, a nie takie do uzyskania których muszę otrzymać ...

login przyznany przez LP i do których dostęp jest limitowany

2.) Od momentu utajnienia danych przez Lasy Państwowe portal Drewno.pl nie udostępnia aktualnych informacji na temat aukcji e-drewno.pl, nasza prośba o ich udostępnienie została odrzucona.

3) Dane historyczne na temat aukcji e-drewno w naszym portalu są dostępne bezpłatnie.

Dominik Jabłoński [301]Odpowiedz na ten komentarz2014-06-25 01:03:51

Zgłoś nadużycie

Czy dostęp do loginów jest limitowany?

Chyba nie jest Pan dobrze poinformowany :)

Wujek [380]Odpowiedz na ten komentarz2014-06-25 18:44:26

Zgłoś nadużycie

Dobrze, więc proszę o krótką informację jak nie będąc klientem Lasów ...

Państwowych mogę sprawdzić wynik zakończonej aukcji

Dominik Jabłoński [301]Odpowiedz na ten komentarz2014-06-26 11:25:15

Zgłoś nadużycie

Zalogować się - także osoba fizyczna może

Tak jak na każdym forum, nawet tym, konieczna jest rejestracji, tak i LP mają przymus wcześniejszego zarejestrowania.

Panie Dominiku, chyba lekko Pan przesadza. To wreszcie drzewiarze chcą dostepności i jawności, czy tak jak "Izba Drzewna" "sprawiedliwego" rozdziału mas wśród swoich? Czy tez jak jest na zachodzie - zamkniętego kręgu dla rodziny i znajomych właściciela lasu? Trzeba wybrać drogę.

Wujek [380]Odpowiedz na ten komentarz2014-06-30 18:18:01

Zgłoś nadużycie

Odpowiedź cz. I - BAJKI

Przykro mi ale podobnie jak we wcześniejszej odpowiedzi, podaje Pan półprawdy, które wprowadzają w błąd i nijak mają się do rzeczywistości - czyli jawności wyników aukcji. Aby nie być gołosłownym postaram się to bliżej wyjaśnić:

1. "Zalogować się - także osoba fizyczna może" - Owszem, osoba fizyczna może zalogować się na e-drewno - ale zgodnie z regulaminem pod dwoma warunkami:
a.) uda się do swojej macierzystej jednostki Lasów Państwowych. par.4 pkt.3
b.) prowadzi działalność gospodarczą par.1 pkt.3
c.) trzeba też pamiętać o par.6 pkt 1. dotyczącym wpłacenia wadium.

To teraz żeby rozjaśnić wątpliwości mała historyjka przedstawiająca hipotetyczną sytuację.

Za siedmioma górami, za siedmioma lasami..., (a właściwie może nie tak daleko) - był sobie Dziennikarz, który chciał napisać artykuł na temat surowca klonowego. Wymyślił sobie, że opisze jego dostępność (czyli ile i gdzie się go sprzedaje), popularność (czy są na niego chętni) i zrobi zestawienie cen jakie są uzyskiwane za ten gatunek drewna.

W kraju, którym Dziennikarz mieszkał, właściwie całe sprzedawane drewno pochodziło z lasów państwowych, a więc takich, co to są dobrem publicznym - należą do całego społeczeństwa i społeczeństwo to ma prawo wiedzieć i kontrolować co się z nim dzieje.

Lasy te miały Zarządcę, który na wszystkie strony rozgłaszał, że jest najlepszym Zarządcą. Że wszystko co robi, robi najlepiej i inni powinni brać z niego wzór. Pomyślał więc Dziennikarz: skoro lasy są publiczne, a Zarządca jest taki super, to zgodnie z obowiązującym w kraju prawem na pewno ogłasza co sprzedał, komu i za ile. Przeszukał strony internetowe Zarządcy, dowiedział się, że ten "zaprasza wszystkich do "swojego" lasu", obejrzał kamerki on-line z żubrami i orłami, dowiedział się jakie nagrody ostatnio Zarządca dostał, ale danych o sprzedaży nie znalazł.

Dziennikarz dowiedział się jednak, że Zarządca sprzedaje publiczny majątek w postaci drewna na aukcjach internetowych. Pomyślał sobie: "wspaniale, Zarządca jest taki nowoczesny, teraz to na pewno uda mi się znaleźć dane, które potrzebuję, nawet dokładniejsze niż myślałem".

Dziennikarz wszedł na internetową giełdę i nawet znalazł oferty sprzedaży klonu. Niestety, były tam widoczne tylko te oferty, które właśnie sprzedawano. Nie dowiedział się więc ile w poprzednim miesiącu takiego drewna zaoferowano, ile sprzedano i jakie ceny osiągnięto. Nie zrażony zaczął szukać w internecie i na pewnym forum znalazł radę "Wujka", że przecież dane są jawne tylko trzeba się "zarejestrować" na internetowej giełdzie. Pomyślał sobie: "co tam, na forum zarejestrowałem się w 30 sekund, to mogę się zarejestrować i na giełdzie".

Próba rejestracji w 30 sekund jednak się nie powiodła. Okazało się, że musi udać się do tajemniczej "macierzystej jednostki Lasów Państwowych". Ponieważ nigdy nie kupował drewna, nie wiedział co to "macierzysta jednostka" więc pojechał do najbliższego nadleśnictwa. Tam wyjaśniono mu, że niestety nie może się zarejestrować, bo musi być "przedsiębiorcą". Zaskoczony (przecież wujek napisał że osoba fizyczna może), ale niezrażony Dziennikarz powiedział "OK, to zarejestrujcie moją redakcję, ona jest przedsiębiorcą". Ale tu okazało się, że "macierzysta jednostka" odpowiednia dla redakcji jest kilkadziesiąt kilometrów dalej i w tym nadleśnictwie nie dokona rejestracji.

Uparty Dziennikarz pojechał więc do innego nadleśnictwa, które okazało się być "jednostką macierzystą" jego redakcji. Tu dowiedział się, że owszem redakcja może być zarejestrowana jako przedsiębiorca, ale musi wpłacić minimum 4000 zł wadium, bo jest to obok akceptacji regulaminu jest warunek konieczny do jej zarejestrowania.

Dziennikarz pomyślał: "trudno, porozmawiam z redaktorem może wpłaci wadium, sprawdzę informacje, napiszę artykuł i wycofamy wadium".

Pojechał więc do Redaktora naczelnego i przedstawił mu sytuację. Ten powiedział: No dobrze, ale przedtem sprawdź dobrze regulamin aukcji internetowych, żeby nie spotkała nas jakaś kolejna niespodzianka. Dziennikarz usiadł więc do czytania i z rejestracji zrezygnował, bo w regulaminie znalazł zapis niniejszy: par.4 pkt.5 ". Wszelkie dane dotyczące wyników systemowych aukcji internetowych oraz
aukcji internetowych w aplikacji „e-drewno” poszczególnych przedsiębiorców traktuje się jako informację stanowiącą tajemnicę przedsiębiorstwa - zgodnie z art. 4 pkt. 17 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, przez tajemnicę przedsiębiorstwa rozumie się tajemnicę zdefiniowaną wart. 11 ust. 4 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (tekst jednolity Dz. U. z 2003 r. Nr 153, poz. 1503 ze zm.).

Dlatego Panie Wójku zapytam ponownie: Jeśli wyniki aukcji ceny, masy - jak Pan napisał są jawne - to gdzie mogę się z nimi zapoznać?

Dominik Jabłoński [301]Odpowiedz na ten komentarz2014-06-30 23:22:49

Zgłoś nadużycie

Odpowiedź cz. II - nie na temat

Żeby nie plątać z tematem jawności wyników aukcji, osobno odniosę się do Pana pytania: "To wreszcie drzewiarze chcą dostepności i jawności, czy tak jak "Izba Drzewna" "sprawiedliwego" rozdziału mas wśród swoich? Czy tez jak jest na zachodzie - zamkniętego kręgu dla rodziny i znajomych właściciela lasu? Trzeba wybrać drogę."

Czego chcą drzewiarze? Jedni tego, drudzy tamtego, trzeci jeszcze co innego. To niezależni przedsiębiorcy mający swoje własne cele, potrzeby i ambicje. Działają na różnych rynkach, posiadają inny park maszynowy. itp. itd. Czy dziwi Pana, że "Izba Drzewna" działa na korzyść swoich członków? Bo mnie wcale, zaskoczony byłbym gdyby tego nie robiła. Co do lasów na zachodzie - patrząc w tym kierunku geograficznym, właściciele lasów to w większości właściciele prywatni i nikomu nic do tego komu i za ile sprzedają drewno, w przeciwieństwie do lasów publicznych jakimi są Lasy Państwowe.

Dominik Jabłoński [301]Odpowiedz na ten komentarz2014-06-30 23:34:08

Zgłoś nadużycie

NIE PRAWDA

Jako swoja jednostkę "macierzystą" może Pan wybrac DOWOLNE nadleśnictwo w kraju. Ani z gminy, ani z powiatu, ani nawet z nadleśnictwa. Jest to zresztą częste.

Do zeszłego roku bodajże nie trzeba byłobyć przedsiębiorcą, każdy obywatel sie mógł zarejestrować

Wadium zas potrzebne jest do licytacji, nie obserwacji. Jego wysokość wynika z akcji jkaie miały miejsce bodajże na koniec 2010 roku.

Nie wiem gdzie Pan trafił ale jakoś nie che mi się wierzyć, że nikt nie chciał przyjąć Pana pod swoje skrzydła :)

Zaskoczony jestem, że Izba działa na korzyść sobie samych jednkaże informując, że reprezentuje przemysł, co jest nieprawdą. Reprezentuje niewielki jego wycinek.

Jest ankieta, mozna się wypowiedzieć i wyciagnąć wnioski. Czy uważa Pan, że to złe rozwiązanie dopytać ogółu jakiego che rozwiązania?

Ponawiam pytanie - jaka jest Pańska wizja sprzedaży drewna? Czy uważa Pan, że na tle innych dóbr pod państwową jurysdykcją handel drewnem cechuje wyjątkowa patologia i złe zarządzanie?

Czy jednak chciałby Pan większej dostepnośc dla wszystkich podmiotów na równych prawach czy zamkniętej kasty?

Nie zgadzam się z Panem, że wsyzscy mają różne cele, potrrzeby i ambicje. Mają te same cele i potrzeby, a są to praca i utrzymanie. Godziwy zarobek i możliwości rozwoju. Na razie nikt nie zaproponował niczego lepszego co dawałoby najmniejsze pozory równego traktowania wszystkich podmiotów na rynku. A to jest rola publicznego zarządcy w mysl zasady, że "chcącemu nie dzieje sie krzywda" o czym wszytskie strony zdają się czasami zapominać.

Dobranoc

Wujek [380]Odpowiedz na ten komentarz2014-07-01 00:25:54

Zgłoś nadużycie

Gdzie NIE PRAWDA?

"Jako swoja jednostkę "macierzystą" może Pan wybrac DOWOLNE nadleśnictwo w kraju. Ani z gminy, ani z powiatu, ani nawet z nadleśnictwa. Jest to zresztą częste."

Nie kupuję drewna w kilku nadleśnictwach, aby móc sobie wybrać (zresztą nigdzie w regulaminie nie ma opisane czym jest "jednostka macierzysta"). Być może wybór jest dowolny, ale skoro tak, to po co w regulaminie pisać o "jednostce macierzystej Lasów Państwowych" - wystarczy "jednostce Lasów Państwowych". Opisana w poprzednim poście bajeczka oparta jest na prawdziwej historii tak +/- wyglądały rozmowy z nadleśnictwami ok. rok temu.

"Do zeszłego roku bodajże nie trzeba byłobyć przedsiębiorcą, każdy obywatel sie mógł zarejestrować"

"Mógł" to nie "może". 2 lata temu jawne były pełne wyniki aukcji, 1,5 roku temu można było je podejrzeć bez danych firm. Teraz nie można wcale, więc ich wyniki NIE SĄ JAWNE - w przeciwieństwie do tego co Pan pisze.

"Wadium zas potrzebne jest do licytacji, nie obserwacji. Jego wysokość wynika z akcji jkaie miały miejsce bodajże na koniec 2010 roku. Nie wiem gdzie Pan trafił ale jakoś nie che mi się wierzyć, że nikt nie chciał przyjąć Pana pod swoje skrzydła :)."

Po pierwsze nie zależy mi na "przyjmowaniu pod skrzydła" LP to instytucja państwowa, do której dostępność według prawa powinna być równa dla wszystkich. W praktyce próbowałem dokonać rejestracji, ale po przejściu do etapu wadium nie drążyłem tematu ze względu na paragraf par.4 pkt.5. Po co mi, informacje, których nie mogę ujawnić?

"Zaskoczony jestem, że Izba działa na korzyść sobie samych jednkaże informując, że reprezentuje przemysł, co jest nieprawdą. Reprezentuje niewielki jego wycinek."

Ten niewielki "wycinek" przemysłu kupuje od Lasów Państwowych całkiem znaczący udział surowca. Po za tym w większości rozmów z LP Izba występuje wspólnie z innymi stowarzyszeniami reprezentującymi przemysł płytowy, papierniczy, paletowy i często meblarski.

"Jest ankieta, mozna się wypowiedzieć i wyciągnąć wnioski."

To, że się wypowiem pozwoli mi wyciągnąć wnioski? Wnioski to może wyciągnąć ten co ankietę przeprowadza. Sorry czepiam się :)

"Czy uważa Pan, że to złe rozwiązanie dopytać ogółu jakiego che rozwiązania?"

Wręcz przeciwnie uważam, że to dobrze. Jednak jak można zauważyć m.in. z naszych doniesień branża obawia się, że wyniki ankiety nie zostaną ujawnione lub zostaną zmanipulowane, tak jak LP będzie wygodnie.

"Ponawiam pytanie - jaka jest Pańska wizja sprzedaży drewna? "

Przede wszystkim realizowana zgodnie z prawem we wszystkich aspektach.

"Czy uważa Pan, że na tle innych dóbr pod państwową jurysdykcją handel drewnem cechuje wyjątkowa patologia i złe zarządzanie?"

Nie śledzę dokładnie "innych dóbr", ale myślę, że podobnie jak w handlu drewnem są rzeczy dobre, które należy zachować i złe, które powinny być zmienione.

"Czy jednak chciałby Pan większej dostepnośc dla wszystkich podmiotów na równych prawach czy zamkniętej kasty?"

Zawsze równych praw. Co nie oznacza np. że nie warto chronić rynku krajowego.

"Nie zgadzam się z Panem, że wszyscy mają różne cele, potrzeby i ambicje. Mają te same cele i potrzeby, a są to praca i utrzymanie. Godziwy zarobek i możliwości rozwoju. "

No to mamy różne zdania na ten temat. Ale co to ma do jawności sprzedaży drewna przez LP?

"Na razie nikt nie zaproponował niczego lepszego co dawałoby najmniejsze pozory równego traktowania wszystkich podmiotów na rynku. "

Nie zaproponował, czy nie wdrożył?

"A to jest rola publicznego zarządcy w mysl zasady, że "chcącemu nie dzieje sie krzywda" o czym wszytskie strony zdają się czasami zapominać. "

A tego zdania nie zrozumiałem...

Dominik Jabłoński [301]Odpowiedz na ten komentarz2014-07-01 10:40:10

Zgłoś nadużycie

Proszę bez propagandy

Ceny , masy plus kto kupił po zakończeniu aukcji . doskonały pomysł > popieram . Może takie pytanie w kolejnej ankiecie ?

Adam [237]Odpowiedz na ten komentarz2014-06-24 06:46:36

Zgłoś nadużycie

Powrót