Stowarzyszenie Parkieciarze Polscy

Autor: oprac. dja
Źródło: Stowarzyszenie Parkieciarze Polscy
Data: 2014-05-20

Dwaj Polacy na podium podczas X Mistrzostw Europy Młodych Parkieciarzy rozgrywanych w Czeskich Budziejowicach. Tytuł Mistrza Europy wywalczył 17-letni Dawid Szylar. Wicemistrzem Europy został Michał Łuka.

Dawid Szylar i Michał Łuka na podium Mistrzostw Europy Młodych ParkieciarzyDawid Szylar i Michał Łuka na podium Mistrzostw Europy Młodych ParkieciarzyFot. SPP

Mistrzostwa Europy Młodych Parkieciarzy organizowane są przez EUFA P+F (Europejskie Stowarzyszenie Wspierające Kształcenie i Doskonalenie Techniki Parkieciarskiej i Posadzkarskiej od 1996r. Reprezentacja Polski wystartowała w zawodach po raz siódmy. W dotychczasowej historii Polak na podium stanął tylko raz, w 2004 roku w zawody rozgrywane w Kortrijk (Belgia) wygrał Marcin Jankowski.

Tym razem w finałowych zawodach, rozegranych w Czeskich Budziejowicach w dniach 14-15.05. 2014, wzięło udział 14 zawodników z wiodących w technice usług parkieciarskich krajów: z Austrii, Holandii, Polski, Niemiec, Rumunii, Włoch oraz gospodarzy – Czech.

Tradycyjnie w przeddzień zawodów odbyła się prezentacja ekip, której dokonał prezydent EUFA Heinz Brehm: zawodników, szefów reprezentacji, komisji sędziowskiej, oraz parku maszynowego, regulaminu zawodów i wzoru konkursowego. Przez noc zawodnicy i ich opiekunowie mieli czas na wypracowanie koncepcji robót.

Polskę reprezentowali: Dawid Szylar oraz Michał Łuka.

Zawody w dniu 14.05. punktualnie o godz. 9.00 otworzyli prezydent Europejskiej Federacji Heinz Brehm oraz gospodarz Jiri Dvorak.

Do ułożenia był wzór składający się z deszczułek litych jesionu i orzecha amerykańskiego 22x70x400mm. Pierwszego dnia zadaniem zawodników było rozplanowanie prac, montaż listew, przygotowanie podłoża, trasowanie, obróbka maszynowa elementów oraz ich przyklejenie z zachowaniem dylatacji 15mm. Czas na wykonanie I-go etapu - 7 godz. Już po pierwszym dniu prac można było wstępnie ocenić faworytów, a byli wśród nich m.in. Polacy i Włoch B. Thaler.

Drugiego dnia zawodnicy przystąpili do szlifowania oraz olejowania ułożonego parkietu. O godz. 11.15 ogłoszono zakończenie zawodów.

Jurorzy przystąpili do oceny końcowej prac (wcześniej na bieżąco oceniali poszczególne fazy robót). Pod uwagę obok czasu, jakości, organizacji prac, efektu końcowego brano również przestrzeganie przepisów bhp i ppoż.

Po przeciągających się obradach w końcu o godz. 13.30 na specjalnej ceremonii ogłoszono wyniki oraz wręczono nagrody.

Mistrzem Europy Młodych Parkieciarzy na lata 2014-2015 został Dawid Szylar z Polski, Wicemistrzem Europy MP został Michał Łuka. Trzecie miejsce ex aequo zajęli: Włoch Benjamin Thaler oraz Niemiec Paul Fischhaber.

Puchar Przechodni Europejskiej Federacji EUFA+PF odebrał szef reprezentacji Polski Dariusz Kozera.

To największy w historii zawodów sukces polskiego rzemiosła parkieciarskiego.

Dawid Szylar - w czerwcu br. skończy 18 lat, mieszka w Markowej (Podkarpackie). Uczęszcza do Technikum Budowlanego w Rzeszowie, praktykę parkieciarską zdobywa w rodzinnej - pokoleniowej firmie stolarsko-parkieciarskiej Szyl-Drew pod opieką ojca Jerzego Szylara. Na ostatnich Mistrzostwach Polski Młodych Parkieciarzy rozgrywanych w marcu na targach Budma 2014 Dawid zajął drugie miejsce.

Michał Łuka to aktualny Mistrz Polski. Tytuł zdobył w marcu na zawodach rozgrywanych podczas targów Budma. Ma 25 lat, pochodzi z Pruszcza Gdańskiego, umiejętności parkieciarskie zdobywa w firmie "Podłogi Jabłoński" pod okiem Mariusza Jabłońskiego. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku (Logistyka).

Szefem polskiej reprezentacji był Dariusz Kozera, opiekunem technicznym Łukasz Kenio, Jurorem i doradcą Piotr Pióro, oprawę medialną sprawowała Joanna Boniecka.

Wyjazd na Mistrzostwa Europy zorganizowało Stowarzyszenie Parkieciarze Polscy przy udziale sponsorów i partnerów reprezentacji: firm Bona, Domalux, Mafell, Mapei, Budma.

Sukces polskich parkieciarzy (Zdjęcia: 4)