DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
TARCICA.PL - internetowy sklep drzewny
 
Surowiec drzewny

Zakończyła się sprzedaż drewna w PLD na rok 2014

Lasy Państwowe

Autor: oprac. dja
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2013-11-25


W zakończonym pierwszym etapie sprzedaży drewna na rok 2014, rozdysponowane zostało 98,7% wystawionej masy.

Zakończyła się sprzedaż drewna w PLD na rok 2014Zakończyła się sprzedaż drewna w PLD na rok 2014Fot. D. Jabłoński

Lasy Państwowe  do sprzedaży ofertowej w tzw. trybie Portalu Leśno-Drzewnego wystawiły 19.551.583 m3 surowca drzewnego (wobec 19.631.456 m3 rok wcześniej). Z tej masy rozdysponowane zostało 19.304.801 m3. Nie sprzedane pozostało 246782 m3 drewna.

22. listopada rozpoczął się kolejny etap sprzedaży - aukcje systemowe dotyczące  półrocza 2014r., które zgodnie z terminarzem ustalonym przez LP, potrwają one do 19. grudnia br.

 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Najlepiej do 19

Bo można kase z wadium wplacic na szybki procent.............

lolo [38]Odpowiedz na ten komentarz2013-11-26 18:21:48

Zgłoś nadużycie

teraz...

teraz e- system i zaczeło się przebijanie, bez opamiętania, byle kupić 20m3 za każdą cenę / nawet kosmiczną/ ..... udanej zabawy!

kupiec22 [41]Odpowiedz na ten komentarz2013-11-26 21:06:11

Zgłoś nadużycie

Około 15-20% to zakupy handlarzy [2]

Kupują na PLD, potem e-drewno....

Nie lubię handlarzy - jak jest źle, to pierwsi opuszczają statek. Ale z drugiej strony zalezy od człowieka - kilku znam porządnych.
Sam wspieram handel barterowy:) i wymianę drewna:)

Wujek [380]Odpowiedz na ten komentarz2013-11-26 21:21:25

Zgłoś nadużycie

pld

a jeśli nastąpi indeksacja cen,/ której w tym roku nie było!/ a pld zrówna się z e-system, lub bardzo zbliży się do jego poziomu, bo taki scenariusz o ile się nie mylę został utrzymany, to co może się wydarzyć?

kupiec22 [41]Odpowiedz na ten komentarz2013-11-27 19:32:29

Zgłoś nadużycie

Nic - bo indeksacja nie nastąpi

A co może się zdażyć?

Wujek [380]Odpowiedz na ten komentarz2013-11-28 00:07:27

Zgłoś nadużycie

dni PD są policzone

za trzy lata sami handlarze zostaną. A wtedy Lasy Państwowe zobaczą co to bieda.

rj [57]Odpowiedz na ten komentarz2013-11-27 14:45:45

Zgłoś nadużycie

Około 15-20% to zakupy handlarzy [1]

co to za handlarze? przeanalizujcie dokładnie ceny w całej Polsce,średnia cena za s2a powyżej 200zł/m3 ,wielkowymiarowa sosna WO STANDART -ok.300zł/m3.Który to handlarz kupuje drożej a potem sprzedaje taniej ?
Przy tak wysokich cenach opłacalność przerobu drewna spadnie dosyć mocno.
Może ktoś wytłumaczy jakie czynniki zdecydowały, że ceny na systemowych aukcjach przekraczają granice zdrowego rozsądku.

kos [5]Odpowiedz na ten komentarz2013-11-28 17:51:15

Zgłoś nadużycie

Coś w tym jest

Nie mają żadnych kosztów ,wywiozą za granicę,odliczą WAT dwukrotnie a i tak sprzedadzą w kraju. Interes niesamowity tylko chęci i po co produkować.

rj [57]Odpowiedz na ten komentarz2013-11-30 09:34:54

Zgłoś nadużycie

Rozsdek nie zawsze jest tam, gdzie uważamy że jest. [1]

Skoro ktoś przebija ceny znaczy ze jest w stanie tyle zapłacić.

Czy kupił drożej? Powiedzmy kupiłem s2a sosnowe na PLD po 120 zł w ilości 3000 tys m3. Nie chce zeby konkurencja kupiła za tanio - w najbliższym nadleśnictwie jest 500 m3 papierówki...stać mnie wieć, żeby podbić cene do 160 zł... inni to widzą, panikują, że nie dostaną drewna i podbijają. Winą za tą sytuację można obarczyć skostniały przemysł drzewny, który na siłę lansuje pomysły reystrybucji dóbr w postaci PLD.

Wujek [380]Odpowiedz na ten komentarz2013-11-29 00:14:44

Zgłoś nadużycie

Panie Wujku .

To jest nieuczciwa , konkurencja . Takie numery robią tylko rekiny . Do czego to może doprowadzić ? Niech pan tylko zwiększy liczby np 3000000 m3 i 5000 zamiast 500 m3 .

Adam [239]Odpowiedz na ten komentarz2013-12-02 12:42:30

Zgłoś nadużycie

odpowiedź dla "kos" [1]

Rzeczywiście handlarze mają 'dobre " ceny, skąd się biorą ? odpowiedź jest prosta. Nie wiem jak w s2 ale w dłużycy to co my kupujemy w C klasie oni kupują w D, Czyli mają derwno 3 klasy grubości w cenie C1.
Jak zawsze układy i układziki ale co zrobić .

Darek [56]Odpowiedz na ten komentarz2013-11-30 10:02:41

Zgłoś nadużycie

coś nie tak z twoim myśleniem...

piszesz że w C to oni mają w D, dalej tłumaczysz że 3 klasa w cenie C1, totalna demagogia, doucz się sortymentacji i KJW. Jak to ogarniesz to możesz bić pianę...

niepokorny [221]Odpowiedz na ten komentarz2013-11-30 16:58:34

Zgłoś nadużycie

a niech kupują

to tez troche wina tartaków co kupują u handlarzy, dlatego niektórzy kupują drogo na systemie żeby nie brać od pośredników, bo tak z wiosny ceny maja dobre bo drewno nie idzie a jesienia są zniwa, drewno idzie i gola nas jak baranów

tartaczek [99]Odpowiedz na ten komentarz2013-11-30 19:42:18

Zgłoś nadużycie

coś w tym jest [3]

jakby wszystko poskładać razem ; czyli portal, historia , handlarze którzy nie przerabiają drewna a tylko je odsprzedają , zakupy i sprzedaż bez vat , działalność bez rejestracji, bez zus i podatków, składają się na właśnie taką a nie inną cenę na e- system. Cena WO iglastych będzie się kształtować na poziomie 400- 450 zł brutto za m3 i więcej , przy dzisiejszej cenie 600-650 zł netto za gotowy wyrób kantowizny, ciekawe ile tartaków przetrwa?,,,, bo nie wierzę w to, że nagle ceny wystrzelą w górę przy tak licznej konkurencji i przy takich uwarunkowaniach jak dziś!

kupiec22 [41]Odpowiedz na ten komentarz2013-12-01 10:38:43

Zgłoś nadużycie

Ceny najprostszych wyrobów (np. tarcicy budowlanej) nie wystrzelą, różnica ...

w cenie tarcicy w Polsce, a np. w Niemczech czy Austrii to ok. 10-15%. Jeśli ta różnica zostanie zlikwidowana na rynek trafi znowu tysiące m3 drewna z zagranicy tak jak 2-3 lata temu, kiedy w związku z ceną euro tartakom bardziej opłacało się kupić tira kantówki czy łat od zagranicznego dostawcy niż przecierać samemu.

Pytanie się nasuwające, to czy na pewno jest to złe. Jak zwykle "punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia". Być może w takiej sytuacji z obecnych małych tartaków powstaną składy drewna, a "zwolniony" surowiec trafi do większych zakładów, które mogą przerabiać surowiec taniej. W sumie nie byłoby to złe. Z drugiej strony skład handlowy nie potrzebuje tylu pracowników co zakład produkcyjny więc część pracowników trafi na bezrobocie i to jest negatywny skutek, bo te małe tartaki często działają w okolicach gdzie trudno znaleźć zatrudnienie.

Dominik Jabłoński [303]Odpowiedz na ten komentarz2013-12-01 13:59:54

Zgłoś nadużycie

Być albo nie być oto jest pytanie !

Panie Dominiku , proponuję zawęzić pytanie do jednej tezy .Czy polskiej gospodarce ( Rządowi RP ) opłaca się sprzedawać za granicę surowiec ?
Po jednej stronie plusy , po drugiej minusy . Nie ma sensu tego robić !Dlaczego bo decydenci nie zadają sobie takich pytań . Bo politycy nie zadają sobie takich pytań . Bo nikt ich nie rozlicza z plusów i minusów o których pan pisał .Miejsca pracy - to dla nich znaczy któremu kumplowi coś załatwić , ale nie na ..... tartaku. Co innego praca w spółce na stadionie narodowym .

Adam [239]Odpowiedz na ten komentarz2013-12-02 12:34:06

Zgłoś nadużycie

Tu nie ma nad czym się zastanawiać. Eksport surowca drzewnego w skali kraju ...

jest mniej opłacalny niż wyprodukowanych z niego produktów. (Podobnie zresztą jak ma się rzecz z innymi surowcami).

Jednakże po części (podkreślam " po części) mają rację LP, które mówią, że rynek drewna jest otwarty. Tak wygląda aktualnie zaniedbana od lat sytuacja i same LP nie mogą wprost ograniczyć sprzedaży dla części klientów bo wcześniej lub później zapłacą karę nałożoną przez UOKIK. (Chociaż z punktu widzenia państwa to przełożenie pieniędzy z jednej kieszeni do drugiej).

Do rozwiązania problemu potrzebne jest współdziałanie rządu i LP, ale żadna ze stron nie jest tym zainteresowana. Dla rządu "przemysł drzewny" to rubryczka w statystykach GUS, ważniejsza jest pojedyncza fabryka produkująca samochody lub statki, w której pracuje 3-4 tysiące osób. Dla Lasów zaś otwarty rynek oznacza nieustanną hossę na towar, którego podażą i cenami mogą sterować.

Kwestię handlarzy mogą rozwiązać same zakłady drzewne: Nie kupować od pośredników. Po roku ich nie będzie, wystarczy dopilnować żeby zapłacili kary za nieodebrany surowiec. No, ale tu potrzeba jednomyślności i wspólnego działania...

Dominik Jabłoński [303]Odpowiedz na ten komentarz2013-12-02 15:30:13

Zgłoś nadużycie

Otwarty rynek surowca !!! ?????

Proszę mi wsazać wśród sąsiadów Polski które państwo ma otwarty rynek surowca . Z pozostałymi tezami zgadzam się w całości .Ile surowca eksportują.

Adam [239]Odpowiedz na ten komentarz2013-12-02 17:15:06

Zgłoś nadużycie

Mają te, które mają lasy PANTWOWE [1]

Panie Adamie - nie ma Pan gwarancji, że gdyby system był zamknięty, to Pan by to drewno kupił:) A może Pan X Pana nie lubi i by Panu nie sprzedał - co wtedy? do kogo płakać i pisać petycje?
Chciałem podziękować koledzeNniepokornemu za wypowiedź o handlarzach - nie wiem jak ktoś wymyslił, że nagle handlarz ma D z C itp. Pamiętam jednego, który za to skupował sine S2B i WD i odsiniał po przetarciu kantówkę i deske, którą dalej opychał paleciarzom. Ale to chyba jego sprawa.
Panowie, zapomianacie, że e-system to tylko 30% masy - w 2 odsłonach. Jak ktoś kupił 1000 m3 po 180 zł, to może dać za 100 m3 i 280, bo średnia nie wyniesie więcej jak 190 zł. Drobnica z rejonu splajtuje i tyle - rozegrane. nie ma miejsca na rynku dla wszystkich. To przemysł drzewny chciał PLD - każdy nowy kto wchodzi musi placić więcej. Każdy, kto nie ma historii musi płaić więcej. Kazdy kto nie ma dużego zakładu musi płacić więcej. To były postulaty m.in PiPD, które tak na prawdę, nie pomagają małym i średnim zakładom tylko duzym! Sam przemysł drzewny odpowiada za dzisiejszą sytuację cenową i wiem, że dla wielu jest to nie do zaakceptowania - trzeba mieć zewnętrznego wroga.
Co roku w czasie systemówek debatujemy o wysokości cen, jakie to LP maja kokosy, jak to wszyscy mają źle... a ja mam jedno pytanie - po co i komu było drewno inwestycyjne jak na 7 umów dostałem już 6 cesji!!! Sami nie wiecie dokąd idziecie. Piszecie sobie na forach, jęczycie, a duzi gracze podzielili rynek.

Wujek [380]Odpowiedz na ten komentarz2013-12-03 19:16:38

Zgłoś nadużycie

Pula na inwestycje

Osobna pula na inwestycje z tego co pamiętam dla przemysłu, przynajmniej znacznej większości (w tym również dla PIGPD), była zaskoczeniem. To Lasy przygotowały takie rozwiązanie, "jak wieść gminna niesie" pod konkretnych odbiorców. A że nie było możliwości dać tylko wybrańcom, przygotowano zasady "puli na inwestycje".

Dominik Jabłoński [303]Odpowiedz na ten komentarz2013-12-03 21:08:19

Zgłoś nadużycie

Tak jak mówiłem - kręcą wami duże firmy [1]

A swoją zajadłością dajecie im tylko zielone światło.

Co znaczy jak wiesć gminna niesie? Trzymajmy się faktów - a fakt jest taki, że przetrag inwestycyjny rozpoczął się przed ukazaniem zasad sprzedaży (przynajmniej w PLD). Harmonogram przetargu pojawił się po zakończeniu przyjmowania deklaracji uczestnictwa w przetargu. To powinniście zaskarżyć i tego się uczepić, a nie pisać bzudrne pisma dotyczące 40 euro interpretując, że skoro ktoś wydał pieniądze na gwarancje bankową to może nie dotrzymywać terminu płatności wynikającego z umowy. Bo taki wydźwięk miało ostatnie pismo PIGPD. Winniście prośić o doprecyzowanie, kiedy stosować 40 euro, czy w kwocie np powyżej 50 zł, 100 zł itp. a nie negować ustawowy punkt, który de facto obowiązuje już dobre 9 miesięcy.

Panie Dominiku, tak na prawdę działalność Izby postrzegana jest jako pieniackie wybryki i ciągła kontra do wszystkiego co z LP. Nawet ciekawe konferencje tego nie zmienia. A dopóki tak was będa postrzegać, to nikt nie będzie brał kolejnych sprzeciwów pod uwagę.

Osobiście, czasami coś użytecznego wyłuskuję z Państwa wypowiedzi:)

Wujek [380]Odpowiedz na ten komentarz2013-12-03 23:09:53

Zgłoś nadużycie

"a dopóki tak was będą postrzegać"

Ale co ja, czy Drewno.pl mamy wspólnego z działalnością PIGPD? (Po za oczywiście tym, że publikujemy informacje od Izby pochodzące.)

Dominik Jabłoński [303]Odpowiedz na ten komentarz2013-12-04 00:25:38

Zgłoś nadużycie

No w sumie drewno.pl jest najpoczytniejszym medium elektronicznym [1]

i często jest utożsamiane z PIGPD.
Jeśli uraziłem Pana czy drewno.pl to przepraszam, po prostu skoro publikuje Pan jakieś materiały w pewnym sensie, jako naczelny, odpowiada Pan za ich treść oraz prezentowane w nich poglądy. To nie są felietony.

Wujek [380]Odpowiedz na ten komentarz2013-12-04 00:57:34

Zgłoś nadużycie

Publikuję również materiały Lasów Państwowych, czyli odpowiadam za ...

poglądy leśników? Od początku istnienia portal Drewno.pl stara się być obiektywny. Nie unikamy publikacji zdania żadnej ze stron czy konkretnych podmiotów działających na rynku drzewnym. Jeśli mam jakieś zdanie na temat poruszony w np. w artykule lub informacji zabieram głos na Forum pod własnym nazwiskiem.

Dominik Jabłoński [303]Odpowiedz na ten komentarz2013-12-04 11:28:37

Zgłoś nadużycie

Powrót