DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
TARCICA.PL - internetowy sklep drzewny
 
Surowiec drzewny

2 mln m3 drewna z polskich lasów wyjedzie w tym roku do Niemiec

Drewno.pl

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Drewno.pl
Data: 2013-11-06


Niemieckie przedsiębiorstwa kupują coraz więcej surowca drzewnego w Polsce. Wszystko wskazuje, że do końca roku za zachodnią granicę wyjedzie ok. 2 mln m3 drewna okrągłego czyli ok. 40% więcej niż w 2012r.

Wykres porównujący obroty drewnem okrągłym w okresie pierwszych ośmiu miesięcy rokuWykres porównujący obroty drewnem okrągłym w okresie pierwszych ośmiu miesięcy rokuFot. Drewno.pl

Według oficjalnych niemieckich statystyk, w okresie styczeń-sierpień 2013r. do Niemiec trafiło ponad 1,07 mln ton surowca drzewnego czyli niemal tyle ile w całym ubiegłym roku (ok. 1,13 mln ton). Jeśli utrzymane zostanie dotychczasowe tempo zakupów, do końca roku wyjdzie z Polski kolejne pół miliona ton drewna. 

Faktem jest, że rośnie również import surowca z Niemiec do Polski. Niestey ilości przywożonego do kraju drewna w żadnym stopniu nie rekompensują jego wywozu. W ciągu ośmiu miesięcy bieżącego roku sprowadzono 31,5 tys. ton drewna (osiem miesięcy 2012: 20,1 tys. ton) - ilość, jaka w przeciwnym kierunku wyjeżdża w ciągu tygodnia. 

W 2008r. z Polski do Niemiec trafiło niecałe 90 tys. ton drewna, w latach wcześniejszych ilość ta była jeszcze mniejsza. Od tego czasu niemieckie zakupy drewna w Polsce wzrosły kilkunastokrotnie. Rosnący eksport surowca drzewnego to dodatkowy problem dla krajowych firm sektora drzewnego. Drewna na rynku wciąż brakuje (szacunkowo ok. 4 mln m3), a jego ceny są wysokie. 

Jest pewne, że sprzedaż nieprzerobionego drewna w skali kraju jest nieopłacalna. Według niektórych wyliczeń, wywieziony w tym roku do Niemiec surowiec, dałby 20.000 miejsc pracy, gdyby przerobiono go w Polsce. Dodatkowo przedsiębiorstwa zajmujące się przetwórstwem drewna zapłaciłyby przynajmniej kilkaset milionów złotych podatków. Pomimo wielokrotnych zgłoszeń w tym zakresie dokonywanych przez organizacje skupiające przemysł drzewny, ani Lasy Państwowe ustalające zasady sprzedaży drewna, ani rząd, który tematem powinien być zainteresowany, nie podjęły w kierunku ograniczenia eksportu nieprzerobionego drewna żadnych działań.

Zobacz również:

Dane dotyczące wielkości importu i eksportu Polska/Niemcy drewna okrągłego w latach ubiegłych >>>


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Ignorancja i do przodu:) [4]

Oddajemy zyski innym?
Czy sprzedaż warzyw to sprzedaż surowca czy produktu? Podobnie owoców, bo można zrobić dżemy?
Czy jak sprzedajmy mięso to lepiej sprzedać kiełbasę? A lepiej importować węgiel czy go eksportować?
Dyskusja akademicka...

Niepodważalny jest jednak fakt, że drewno jest surowcem odnawialnym:)

Wujek [380]Odpowiedz na ten komentarz2013-12-11 19:03:46

Zgłoś nadużycie

Nie oszukujmy sie

Takie własnie stanowisko jest LP. Jesteś godnym reprezentantem .
Po jakie licho w ogóle dyskutujemy z kimś kto nie ma pojecia o gospodarce, lub udaje że niema , lub ma takie zadanie ?
Człowieku nawet Białoruś nie sprzedaje drewna okragłego.
Uważam że po ostatniej Twojej wypowiedzi powienieneś byc totalnie zbanowny .
Dalej jestem zdania ze jestes tu z nadania !!!!!!!!!

turkuc podjadek [8]Odpowiedz na ten komentarz2013-12-11 22:58:23

Zgłoś nadużycie

Za poglądy nie banujemy

Forum jest otwarte dla każdego. Administratorzy Forum mogą posty edytować lub usunąć jeśli są niezgodne z regulaminem lub łamią prawo.

Moim zdaniem lepiej starać się coś wytłumaczyć, niż zakrzyczeć. Tylko dyskusja "z kimś kto nie ma pojęcia" lub "ma inne zdanie" może wpłynąć na zmianę stanowiska tej osoby. Może nie znaczy musi :)

Niezależnie czy Wujek jest z nadania, czy własnej woli cieszę się, że uczestniczy w naszym Forum - dzięki niemu możemy się dowiedzieć jak na problemy branży patrzą leśnicy (a przynajmniej ich część).

Na koniec ciekawostka: Przez ostatnie 10 lat (czyli od momentu wprowadzenia możliwości logowania w portalu) w naszym portalu założono 64881 kont z czego zablokowaliśmy 21. Zablokowane konta w zdecydowanej większości należały do osób, które zgłoszono nam, że nie zapłaciły za towary a dostawców pozyskały przez naszą giełdę.

Dominik Jabłoński [300]Odpowiedz na ten komentarz2013-12-11 23:26:53

Zgłoś nadużycie

Głos rozsądku:)

Chłopaki straznie was można łatwo podpuścić. Tak jak emocjonalnie piszecie na forum, tak emocjonalnie gracie na e-drewnie ip.
Nie macie pojęcia jak was rozegrali...

Mam pytanie-ile osób podpisało umowę w PLD na dwa lata?

Wujek [380]Odpowiedz na ten komentarz2013-12-11 23:31:20

Zgłoś nadużycie

Z monopolistą

nikt jeszce nie wygrał , chyba że się mylę...?
Już mój dziadek mówił że w zawodach z kopaniem lepiej nie robic tego z koniem :(

ze stazem 12 letnim [29]Odpowiedz na ten komentarz2013-12-12 19:03:56

Zgłoś nadużycie

Kto tu jest ignorantem??

Niepodważalnym faktem jest to, że drewno jest w Polsce surowcem deficytowym!!
Warzywa chyba nie są?? Owoce i mięso chyba też nie???
To nie jest dyskusja akademicka, chyba że to nie są argumenty?
Jak napisałem wcześniej: "Pana opinia w pełni oddaje Pana stanowisko w tej kwestii..."

Janosik [43]Odpowiedz na ten komentarz2013-12-11 21:33:30

Zgłoś nadużycie

Wujek ekspert od wszystkiego!

Słuchajcie go ludkowie a będziecie zimą chodzić w trampkach !

Nemo [47]Odpowiedz na ten komentarz2013-12-11 23:24:49

Zgłoś nadużycie

No pewno że oddaje... [2]

oddaje bezsens jęczenia na forum:)

Tak jestem z nadania i rzem z dyrektorem knujemy jak tu schować drewno przed jedynymi uczciwymi ludźmi w Polsce, którzy akurat tak wyszło, mają tartaki:)

Ale to, że jest drewno surowcem odnawialnym podważacie?

Wujek [380]Odpowiedz na ten komentarz2013-12-11 23:27:35

Zgłoś nadużycie

Z braku argumentów trzeba wpisać chociaż swoje sapnięcia....

Członkowie tego forum prowadzą tutaj dyskusję i wymianę informacji na temat tego co nas bardzo interesuje, czyli zaopatrzenia w surowiec. Ferment typu nadania, knowania w chowaniu drewna przez LP, to są Pana prześmiewcze pomysły, które stosuje Pan z braku racjonalnych argumentów. Radziłbym wynieść się z tego forum i nie zaśmiecać go swoimi bredniami...

Janosik [43]Odpowiedz na ten komentarz2013-12-12 17:50:48

Zgłoś nadużycie

...

Przekonanie, że każdemu drewno w Polsce się należy jest błędne. Pogląd, że drewno nie nalezy się firmom zza naszej zachodniej i południowej granicy przy formie jaką mają Lasy Państwowe w Polsce oraz przez fakt, że jestesmy w Unii jest błędne. Lasy jak organizacja działając na podstawie Ustawy o lasach nie mogą drewna chować, sprzedawać na lewo etc.. Samo stworzenie otwartego systemu sprzedaży via portal i e-drewno jest efektem zarzutów UOKiK o nierówne traktowanie klientów.
Fakt, faktem - obiektywnie, że w LP pozyskuje się za mało drewna w stosunku do zapasu. Nie spowodowałoby to żadnych negatywnych konsekwencji dla lasu. Dlaczego tego nie robią? - to organizacja z dużym zatrudnieniem ze swoimi wewnętrznymi przywilejami, deputatem drewna, zakupami odzieży etc. dla Służby Leśnej - słowem ze swoim światem. Wyjście na poważny rynek gospodarczy w Polsce spowodowaloby zmiany. Konserwuje się tam stary świat - jak z resztą w wielu grupach zawodowych w Polsce. Ot co...muszę sobie wąsy zapuścić - być może pozwoli to lepiej okiełznać naszą rzeczywistosć...

Wrinks [147]Odpowiedz na ten komentarz2013-12-12 20:11:49

Zgłoś nadużycie

o tych jabłkach

jeżeli polski rolnik wyprodukuje przykładowo 100kg jabłek a zapotrzebowanie ma na 70kg to dobrze jest jak te 30kg sprzeda zagranice, a jeżeli tartacznik potrzebuje przykładowo 100m3 drewna a w lasach może kupic 70m3 to jest niedobrze, tak lasy dbaja o klientów

tartaczek [98]Odpowiedz na ten komentarz2013-12-12 19:43:10

Zgłoś nadużycie

Jasne...

a banany na pewno są z Polski


Wrinks - ja nie mam wąsów:) Ale dużo racji masz. Pozyskanie to nie wszytsko - patrz też na to - co roku zwiększa się pozyskanie... zresztą szkoda gadać.
To co jest u nas dołujące to zacofanie technologiczne zarówno na etapie tartaków jak i projektantów konstrukcji drewnianych (oczywiście nie wszystkich) oraz brak standaryzacji wyrobów (może oprócz opakowań)

Wujek [380]Odpowiedz na ten komentarz2013-12-12 21:31:44

Zgłoś nadużycie

Może ,

Ale jak by się tak przyjżeć i porównać strukturę Lp do odpowiedników w Niemczech czy Skandynawi to przerosty w zatrudnieniu ho , ho , wydajność słaba . Biurokracja , sprawozdawczość , kontrola na kontroli .

Adam [224]Odpowiedz na ten komentarz2013-12-15 18:21:17

Zgłoś nadużycie

tak to wygląda.. [1]

po przeczytaniu postów nasuwają się dość przykre wnioski. Większość (podkreślam, większość co nie znaczy całość) odbiorców drewna na siłę doszukuje się spisków od strony PGL LP i koncernów zagranicznych (czyt. Niemieckich). Nie widzą u siebie problemu, głównie w braku wykształcenia. Nie mówię tu o tytule magistra, doktoracie czy nawet ukończeniu technikum/liceum. Problem tkwi na poziomie szkoły podstawowej – są potężne problemy z czytaniem ze zrozumieniem. Umowa sprzedaży posiada średnio 6 stron i mało kto wie co w niej jest napisane i do czego się zobowiązuje podpisując ją. Później wychodzą żale i pretensje. Kolejnym utrudnieniem są zaległości również rodem z podstawówki – matematyka. Do prowadzenia firmy nie trzeba się znać na całkach, pochodnych itp. Wystarczy wiedza z podstawówki – z którą jest słabo. Wystarczy podliczyć cenę drewna jaką się chce zalicytować, cenę sprzedaży surowca, koszty własne. Tylko tyle trzeba aby wiedzieć czy opłaca się tak windować ceny czy nie. Dlatego jak taki "przedsiębiorca", posiadający wiedzę jak wyżej przedstawiono, w połączeniu z przekonaniem o własnej nieomylności nadanej przez samego stwórcę, braku potrzeby rozwoju firmy i technologii, zaczyna działać na rynku to wychodzi jak wychodzi. …a że u nas w narodzie ciężko z autokrytyką i przyznaniem się do własnej winy i co za tym idzie błędu, później doszukują się spisków, zmów dokonywanych przez ogólnie pojętych „wrogów” – w tym wypadku (jak już wspominałem) PGL LP i przedsiębiorców z Niemiec (dawniej dopatrywano się winowajców wśród Masonów i Mędrców Syjonu). Ponadto hipokryzją zawiewa od ludzi twierdzących, że sprzedaż drewna za granicę jest wręcz zdradą narodową (od niektórych opinii wręcz czuć takie przekonanie), a sprzedaż wyrobów z tego samego drewna (np. palety) jest już jak najbardziej w porządku. Nic w tym złego nie ma, bo przecież to jest wolny rynek. Jak na ironię kierujecie się tymi samymi zasadami co firma, którą tak negujecie. Jakoś nie chce mi się wierzyć, że sprzedawalibyście swoje wyroby taniej dla odbiorców z Polski mogąc zbyć je po wyższych cenach zagranicznym klientom. To jest kapitalizm. Gdzieś około 2012 r. wszyscy tłumaczyli duży wzrost ceny tarcicy wysokimi cenami drewna wielkowymiarowego, w 2013 r. ceny są niższe, ale w tartakach nadal tak samo – jakoś tu podobnie jest jak na stacjach paliw. Przy byle pretekście cena w górę, a obniżka to już nie do wykonania – zawsze znajdzie się powód. Obserwując rynek drzewny już od wielu lat mam wrażenie, że nawet gdyby ceny spadły o 50% to ci co teraz płaczą i doszukują się spisku nadal będą tak samo nastawieni, ceny sprzedawanych towarów utrzymają na możliwie najwyższym poziomie, a pracownicy pensję również będą dostawać bez zmian, bo w końcu nadal według nich będzie źle. Tylko czekać jak w 2014 r. ceny tarcicy poszybują do góry…

Piotrek [17]Odpowiedz na ten komentarz2013-12-27 08:04:38

Zgłoś nadużycie

Piotrek tu nie chodzi o

spiskową teorię dziejów. Bynajmniej ja tego nie zauważyłem czytając forum.
Drewno jest surowcem i nie ma substytutu !!!!!!!
Jeżeli jesteś wykształcony i do tego myślący to zdanie powyzej powinno Ci wystarczyć.
LP są monopolistą i to prawda że zrobią to co im się spodoba !
Taki sam wpływ mamy na ceny energii !A pamiętasz jaką moc miała kiedyś TP ? I co ? Ano to ze do kiedy miała monopol to sam wiesz jak było. A kiedy konkurencja zaczęła podcinać jej kolejne gałęzie to szybciutko zmieniła front i ugięła się w stronę klienta.
Do kiedy LP nie będa sprywatyzowane tak właśnie będzie.
Inaczej, to właśnie LP swoim postępowaniem motywują nas bardzo za głosowaniem o ICH SPRYWATYZOWANIE .............................

ze stazem 12 letnim [29]Odpowiedz na ten komentarz2013-12-27 11:27:17

Zgłoś nadużycie

JaK Ja bym był włascicielem lasów, to nie sprzedawałbym drewna rudym...

I łysym - bo mogli być rudzi:) Czy wam się zdaje, że jak lasy będą prywatne, to nagle pojawi się więcej drewna i że będzie ono 50% tańsze?

Brawo Panie Piotrze za trzeźwą ocenę.

Proponuję zacząć zabawę z grafenem.

Wujek [380]Odpowiedz na ten komentarz2013-12-27 22:17:55

Zgłoś nadużycie

A Ty ciągle swoje

Jak zwykle wszystko spłycasz tanimi sztuczkami socjotechnicznymi i manipulacją w wyborze odpowiedzi.

turkuć podjadek [44]Odpowiedz na ten komentarz2013-12-28 10:51:47

Zgłoś nadużycie

Moja perfidia polega na tym [1]

że to co mam pisać dyktują mi Niemcy:)

Serio, skąd założenie, że po prywatyzacji lasów właściciel nowy nie będzie chciał osiągac zysków? Będzie chciał rozdawać drewno, aby w przestarzałych tartakach dalej zarabiano na marży 20-30%?

Wujek [380]Odpowiedz na ten komentarz2013-12-28 13:55:44

Zgłoś nadużycie

I śmieszno i straszno

jak czyta sie Twoje posty.
Doskonałym przykładem nie szanowania swoich klientów jest TP S.A. !!!!!
A LP niestety nas nie szanują !
Kazdy kto pracuje chce osiagac zysk, nawet Ty pisząc te durne posty !
Liczą sie relacje sprzedajacy-kupujacy. TAK ? Do wzrostu cen jesteśmy przyzwyczajeni od zawsze, bo nic nie tanieje /są wyjątki, promocje poświateczne / :)
Marże 20-30 % można między bajki włożyc. 7-9 % netto to są raczej własciwe marże. Przy b. dużych obrotach to pewnie mniej.

ze stazem juz 16 letnim [2]Odpowiedz na ten komentarz2013-12-29 12:10:05

Zgłoś nadużycie

Szacunek musi być obustronny [2]

Nie można mieć dobrych realcji z kimś, kto z góry zakłada, że go oszukujesz, dorabiasz się jego kosztem i w ogóle nie masz prawa do bycia.

Nie jest moją wina, że 80% kontrahentów nie czyta umów, regulaminów bo stąd wychodzą różne sytuacje, które urzędnik musi rozpatrywać równo u każdego.

Czy czytaliście swoje umowy na 2014 rok?

Wujek [380]Odpowiedz na ten komentarz2013-12-29 13:26:46

Zgłoś nadużycie

Przeczytałem i co z tego? Jakie miałem szanse negocjować jej zapisy?

Sławek [36]Odpowiedz na ten komentarz2013-12-29 15:33:42

Zgłoś nadużycie

Wujku ...

Co nam chcesz powiedzie tak na prawdę ?
Oczywiście że czytamy, ale jak wiesz jest to umowa jednostronna, my nie mamy na nią wpływu.Nasze zrzeszenia o kant d... rozbic !!
UMOWY możemy nie podpisac ........... i zgłosic sie do komornika !
Teraz czytaj ze zrozumieniem !!!!!!!!
REALACJE WSPÓLPRACY SĄ WTEDY DOBRE KIEDY DWIE STRONY SA ZADOWOLONE !!!!!

ze stazem juz 16 letnim [2]Odpowiedz na ten komentarz2013-12-29 17:45:56

Zgłoś nadużycie

Masz telefon komórkowy?

Telewizję? Kredyt?

Masz świadomość tego co podpisałes i w jakich ramach możesz się poruszać.

Jesteś w mniejszości, która to czyta, ale czy na pewno czytaleś, czy tak napisałeś?

Wujek [380]Odpowiedz na ten komentarz2013-12-29 15:39:30

Zgłoś nadużycie

Powrót