DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
TARCICA.PL - internetowy sklep drzewny
 

Polska głównym dostawcą surowca drzewnego do Niemiec

Autor: oprac. dja
Źródło: Destatis
Data: 2013-05-06


Niemiecki Federalny Urząd Statystyczny z okazji otwarcia targów przemysłu drzewnego Ligna przekazał informację na temat niemieckiej wymiany towarowej w zakresie surowca drzewnego.

Polska głównym dostawcą surowca drzewnego do NiemiecPolska głównym dostawcą surowca drzewnego do NiemiecFot. Drewno.pl

Niemiecki rynek surowca zanotował dodatni bilans w międzynarodowym obrocie surowcem drzewnym. Do Niemiec z zagranicy przyjechało prawie dwa razy więcej surowca drzewnego niż zostało wyeksportowane.

W 2012r. Niemcy zaimportowały ok. 6,5 mln drewna surowego o wartości 463 mln euro. Głównym dostawcą drewna do Niemiec w ubiegłym roku była Polska. Za zachodnią granicą  z naszych lasów wyjechało 1,6 mln m3 drewna okrągłego o wartości 80 mln euro. Następne w kolejności Czechy dostarczyły 1,3 mln m3 surowca o wartości 103 mln euro. Na trzecim miejscu znalazła się Łotwa  (0,5 mln m3 drewna o wartości 23 mln euro).

Z kolei niemiecki eksport w minionym roku sięgnął 3,4 mln m3 surowca o wartości 280 mln euro.  Największym rynkiem zbytu okazała się Austria, do której trafiło prawie 43% tej puli drewna tj. 1,5 mln m3 o wartości 117 mln euro

Średnia cena zakupionego w Polsce drewna wyniosła 50 euro/m3, wobec 79 euro/m3 surowca z Czech i 46 euro/m3 z Łotwy. Średnia cena sprzedaży niemieckiego drewna do Austrii to 78 euro/m3.

Polska branża drzewna borykająca się z niedoborem surowca drzewnego, od trzech lat bezskutecznie próbuje zwrócić uwagę rządu na ogromne masy drewna, które szerokim strumieniem zaczęły trafiać do niemieckich tartaków i elektrowni zamiast być przerobione w kraju na wyroby o wyższej wartości dodanej.

Zobacz wykres obrazujący obroty handlowe Polski i Niemiec w zakresie surowca drzewnego >>>


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

@Nemo

a jaką formę sprzedaży widziałbyś optymalnie w Polsce?

Wrinks [151]Odpowiedz na ten komentarz2013-05-10 10:41:35

Zgłoś nadużycie

Pewnie taki...jaki proponowała PIPGD [14]

Jakaś mitologiczna "IZBA" dostawałaby całe drewno, a potem redystrybuowała by je wśród swoich członków.
A może system Rumuński?
Ja nie widzę na chwilę obecną lepszej metody niż e-drewno.

Wujek [381]Odpowiedz na ten komentarz2013-05-11 17:17:58

Zgłoś nadużycie

Do wujka

Jakoś nie widzę Twoich komentarzy do artykułów np. takich jak
OZPPD chce ujawnienia przez Lasy Państwowe informacji dotyczących sprzedanego drewna
/ bez urazy/ ale mądrujesz się tu bardzo, bardzo

ze stazem 15 letnim [10]Odpowiedz na ten komentarz2013-05-13 08:23:12

Zgłoś nadużycie

Co tu komentować...

Pytanie po co? Pewnie aby pietnować podbijajjących ceny? czyli nie swoich...

Wiadomym, że takie oabsurdalnie postawione żądanie nie zostanie spełnione, Lasy zasłonią się UOKiKiem i tylko darcie mordy pozostanie:)

Mądruje? Widze głownie jęczenie- brakuje pomysłów i rozwiązań.

Wujek [381]Odpowiedz na ten komentarz2013-05-13 22:25:43

Zgłoś nadużycie

A jednak jest co komentować !!!!

Ale Ty komentujesz co jest tobie i LP na rękę .
Tu chodzi o transparentność transakcji.
Więc jak ktoś coś ukrywa .......
A poza tym jest to wbrew ustawom , które wymienia OPZZ.
E-System ...zgoda , ale od początku do końca wszystko jawne i tzw. "strategiczni" bez pozycji uprzywilejowania. Bez pul wewnętrznych na użytek LP. Możecie stanąć razem z nami do przetargu i kupić sobie ile wam potrzeba.
Proszę pamiętać , że drewno nie jest własnością LP , wy nim tylko zarządzacie, więc u licha dlaczego macie mieć przywileje?
To może tak co ?
I proszęto nie traktować jako jęczenie . TO JEST POMYSŁ !!!!!!!

ze stazem 15 letnim [10]Odpowiedz na ten komentarz2013-06-08 15:25:08

Zgłoś nadużycie

Wielokrotnie klienci informowali mnie...

że dobrze by było gdbym podał im aliasy firm lub jakoś ze sobą skontaktował. Wtedy by nie musieli tak mocno licytować drewna między sobą. To oznacza ZMOWĘ CENOWĄ. Allegro też nie sprzedaje swoich produktów, tylko zarządza prywatnymi transakcjami- a tam jakoś nikt nie neguje tego, że aliasy są ukryte. Bez pól wewnętrzych? A czy tartak tam sobie sprzedaje drewno jak mu potrzeba np. na ogrodzenie czy dach na wiacie? O jakich ty pulach piszesz? 200 m3 rocznie to maks w nadlesnictiwe, z tego poewnie połowa idzie w ochorne lasu do grodzeń własnie:)

Wujek [381]Odpowiedz na ten komentarz2013-06-08 22:04:53

Zgłoś nadużycie

....

po raz kolejny dajesz wyraz swojej niekompetencyjności.
Każda firma prywatna i nie tylko musi "wykazać" zużycie materiałów i sporządzić na koniec roku remanent w którym wszystko musi się zgadzać, więc wszystkie potrzeby drzewne firmy muszą być rozliczone masowo i finansowo. Więc potrzeba drewna na ogrodzenie firmy musi być w przychodach.
Kolejną bzdurą jest powoływana przez ciebie pula max 200m3 na n-ctwo. Na same deputaty drzewne w tutejszym n-ctwie idzie ca. 500m3, ponadto powołuję dane podziału pul drewna w PGLP na 2013r: rdLP Łódź na potrzeby własne: 11 147m3drewna a dla całych LP 457 949m3 drewna na potrzeby własne.

niepokorny [222]Odpowiedz na ten komentarz2013-06-09 09:57:39

Zgłoś nadużycie

I na pewno jak przychodzi

do Ciebie szwagier po listewkę, to dajesz mu fakturę, a materiał rozliczasz? HAHAHAHHA no to jesteś aniołem:)Sorki, ale takie bzdury to tylko w LP są rozliczane co do sztuki. Więc nie opowiadaj o remanentach w naszych tartakach maks 5 tys rocznie!

Czy słowo "niekompetencyjności" nie winno być jednak zastąpione słowem niekompetencji?

Do potrzeb własnych w RDLP wliczane są także: drewno na inwestycje, m.in edukacyjne - jak wiaty, paringi, przystanki i miejsca biwakowe (bezpłatne!!!). Nie jest to więc takie czarno-białe. Z doświadczenia wiem, że gdy drewna nie wykorzystamy wraca ono na e-drewno na koniec roku- co jest szansa dla tych co nie zdążyli z zakupami. Ja wiem, że Ciebie nie przekonam, bo LP to zło, leśnicy to złodzieje, a tylko porządni ludzie przecierają drewno:)

Wujek [381]Odpowiedz na ten komentarz2013-06-09 17:09:55

Zgłoś nadużycie

....

jak zwykle w swoim stylu na argumenty publikowane przez LP odpowiadasz demagogią. Każdego kto tu ma inne zdanie niż ty obrzucasz błotem podwyższając jak sądzę swoja samoocenę. Reszta bez komentarza.

niepokorny [222]Odpowiedz na ten komentarz2013-06-09 17:26:36

Zgłoś nadużycie

Nikogo nie obrzucam tylko...

śmieszy mnie tweirdzenie o remanentach i o tym jak skrupulatnie rozliczas każdą szczapkę drewna.

Argument skomentowałem - w tych 10 tys m3 LP nie ukrywają drewna aby zniszczyć Twój zakład:)

NIE MA LEPSZEGO WYNALAZKU NIŻ E_DREWNO!!!!

Wujek [381]Odpowiedz na ten komentarz2013-06-09 20:31:29

Zgłoś nadużycie

od

dłuższego czasu śledzę Twoje wpisy i widzę że na każdy inny punkt widzenia powtarzasz ten sam bełkot i tylko e-drewno i nic więcej. Z powyżeszej Twojej wypowiedzi widać brak wiedzy na temat fiskalizmu i rozliczeń wewnątrz firmy. Widać że jesteś na państwowym garnuszku i nie masz pojęcia na temat prowadzenia firmy, więc radzę żebyś na tematy Ci nie znane nie wypowiadał się i nie zaśmiecał forum bo niektórych możesz swoim bełkotem irytować.

Chrobry [1]Odpowiedz na ten komentarz2013-06-09 22:27:04

Zgłoś nadużycie

Fiskalizm wewnątrz firmy?

Człowieku, nie osłabiaj mnie - każdą deseczkę liczysz? każdemu dajesz paragon?

A co do e-drewno - proszę, powiedzcie czy znacie jakiś inny sposób, który zrównuje podmioty?

Wujek [381]Odpowiedz na ten komentarz2013-06-09 23:25:36

Zgłoś nadużycie

Faktycznie obecnie - dla LP - jako organizacji, dla utrzymania stanu rzeczy nie ...

ma lepszego rozwiązania niż sprzedaż w ramach e-drewno. Dla uniknięcia spekulacji dotyczących niejasnych relacji z odbiorcami, e-drewno także jest dobre. Wygrywasz = kupujesz. Oczywiście w dojrzałej gospodarce dobre relacje z odbiorcą strategicznym powinnym być utrzymywane i to niekoniecznie zmuszając go do aukcji. Pytanie - czy jesteśmy już dojrzała gospodarką? Rzecz także w tym, że w sytuacji, w której duża firma odbierającea np. od 10 do 15-20% masy z LP zdecyduje się wyjść z Polski jako konsekwencja nieprzewidywalnego wyniku aukcji na e-drewno spowoduje to spore problemy dla LP, których obecnie jeszcze nie odczuwają. Wielkość pozyskania, postawa LP, postawa odbiorców to temat długi oraz frustrujący czasami niestety.

Wrinks [151]Odpowiedz na ten komentarz2013-06-10 09:10:38

Zgłoś nadużycie

I to jest własnie odpowiedź merytoryczna

Potrzeby własne Łódź : 11147 m3 drewna !!!!!!!!!!
Wujku wydajność max to 55-60% jeżeli żerdzie to 100 % czyli jakieś 7500 m3 gotowej tarcicy !!!
Pytanie które to porzeby własne wchłonęły tyle drewna ???
19 nadlesnictw , to każde musiało zużyć po 400 m3 gotowej tarcicy .
Co jest robione z trociną i zrzyną i kto przerabia i gdzie te "potrzeby własne" ???
I tak rok po roku. ....... 15 lat prowadzę zakład i jakoś nie słyszałem ani nie przerabiałem drewna dla LP

ze stazem 15 letnim [10]Odpowiedz na ten komentarz2013-06-10 12:32:51

Zgłoś nadużycie

Czy nie rozumiesz ......

Powtarzam raz jeszcze lasy nie są własnością LP .
LP są ich nadzorcą !!!!!!!!
Więc jak mogą sobie coś wziąć ?????????
Mówiąc krótko , jak wezmą a nie zapłacą to okradają skarb państwa !!!!!
I nie przerzucaj tematu o mojej listwce dla szwagra .......
Skupmy sie na tym czy jest to złodziejstwo czy nie ?
Proszę o merytorykę a nie demagogię wujku!

ze stazem 15 letnim [10]Odpowiedz na ten komentarz2013-06-10 12:10:47

Zgłoś nadużycie

A skąd wiesz, że w tych 11 tys m3 grubizny jest drewno tartaczne?

Na 200% Ci powiem, że pewnie 50% to S4, którego nie chcesz:)

Zaraz zostanę obrzucony błotem, że deputaty itp, pewnie też. Ale oprócz tego zapomogi dla osób starszych, byłych pracowników itp. W Łódzkiej RDLP może z 4 nadleśnictwa biorą deputaty w naturze.

Skoro newykorzystane drewno i tak wraca do obiegu poprzez e-drewno, to po co jest cała dyskusja?

Kolega Wrinks zadał dobre pytanie - czy jesteśmy dojrzałą gospodarka? Chyba nie, bo na każdym kroku słyszymy "chce Pan fakturę, czy bez - będzie taniej"? Ale łape wyciągać po pieniądze każdy chce.

Co do problemu zarządzania - zgadza się LP zarządzają majątkiem Państywowym. Ale czy źle? Ja uważam, że bardzo dobrze. Na przestrzeni ostatnich 100 lat, nie wiem czy w Europie były lepiej zarządzane PAŃSTWOWE lasy.

Nie wiem na prawdę o co chodzi w tej dyskusji. Skoro mało Ci drewna - dokup sobie na e-drwno.Jest kilka aukcji na tartaczkę: w Łącku, Przedborzu i Spale.

Wujek [381]Odpowiedz na ten komentarz2013-06-10 21:49:02

Zgłoś nadużycie

E-system

Wiem , ze nie na temat.
Lecą aukcje w tej chwili i widzę jak napieprzają się kupujący .
Kiedy zrozumiemy , że wystarczy podzielić się tym co jest i jakoś przetrwamy.
BEZ PODBIJANIA CENY !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

turkuć podjadek [44]Odpowiedz na ten komentarz2013-05-13 08:26:30

Zgłoś nadużycie

Kolonizacja Europy.

Nie przerobiony surowiec sprzedają kraje słabo rozwinięte lub wręcz biedne ,stajemy się kolonią Niemiec, bo nawet głupich palet nie chcą od nas kupować.
Wolą robić u siebie. To osłabia wpływy z eksportu i rujnuje nasze tartaki.

Stan [1]Odpowiedz na ten komentarz2013-06-14 17:35:33

Zgłoś nadużycie

Stan - nie opowiadaj o tartakach... [3]

60% producentów palet to nie tartaki a szopotracze. Tartak do produkcji palet to najtańsza gałąź przemysłu, która do otwarcia potrzebuje ok 50 tys. zł - to nikczemnie niska kwoata jak na zakład przetwórczy. Ponadto lokalizacja jest kulawa - np w gminie Brąszewice jest ich o ...wuja:) I tam drewno musi być drogie, bo ile by nie pozyskał - będzie dla nich za mało.

Ja mam plan jak zwiekszc podaż surowca paletowego i papierówki - być może w ciągu roku sie wyjaśni.

Wujek [381]Odpowiedz na ten komentarz2013-06-14 23:24:41

Zgłoś nadużycie

która do otwarcia potrzebuje ok 50 tys. zł

Pana komentarz bardzo mnie rozbawił, skąd Pan wziął taką sumę?

Robert [33]Odpowiedz na ten komentarz2013-06-18 13:12:14

Zgłoś nadużycie

he he Robert...

poczytaj sobie to forum i zobaczysz że jest tu wiele takich "kwiatków" tego gościa. Nie radzę wchodzić z min w dyskusje bo będzie jałowa...

niepokorny [222]Odpowiedz na ten komentarz2013-06-20 18:54:09

Zgłoś nadużycie

...

Lubię dowcipy dlatego chciałem się dowiedzieć na jakich wyliczeniach powstała taka suma. Zyczę Panu Wujkowi aby spróbował się w branży paleciarskiej z 50 tyś w kieszeni.

Robert [33]Odpowiedz na ten komentarz2013-06-20 22:38:04

Zgłoś nadużycie

... [2]

a moim zdaniem Wujek to przykład pozytywny. Dlaczego? - w naszej, bo państwowej organizacji o nazwie Lasy Państwowe liczącej 24 tys. pracowników 99% to typy niestety zachowawcze i nie zabierające głosu nawet w dyskusji. Jego aktywność odbieram pozytywnie.

Wrinks [151]Odpowiedz na ten komentarz2013-06-20 21:40:47

Zgłoś nadużycie

Wrinks...

tu się z Tobą zgodzę, dyskusja merytoryczna jak najbardziej mile widziana (podnoszona przez Wujka), ale pouczanie kogoś na temat jak prowadzić swój biznes i negowanie z góry innego punktu widzenia oraz wypowiedzi na temat których ma się blade pojęcie to raczej nie na miejscu.

niepokorny [222]Odpowiedz na ten komentarz2013-06-22 11:10:47

Zgłoś nadużycie

A według mnie

On jest tu z nadania .
Sonduje prowokując i zbiera opinie.
Nazywasz merytoryką jego d...kratyczne podejscie do sprzedaży/e-drewno, albo śmierć/.
Jak zadasz mu kilka pytań , odpowie tylko na wygodne dla siebie ....
Nie my wymyślilismy kapitalizm, ale tylko u nas jest taki sysytem sprzedaży.

turkuć podjadek [44]Odpowiedz na ten komentarz2013-06-24 14:41:42

Zgłoś nadużycie

Tak, jestem z nadania... [1]

Sonduje i wszytsko co piszecie przekazuje do bazy...

No i ze mną trudno rozmawiać? Przecież to niektórzy z was koledzy rozpowszechniają takie teorie spiskowe:)

Pouczzam, bo sam prowadziłem biznes, nawet nieźle szło. Znam też ludzi, którzy prowadzą biznes i wiem od nich, że pomimo niedoskonałości nie ma na razie lepszego systemu niż e-drewno.
A to, ze tylko u nas jest... bo gdzie może być? w Socjalistycznej Francji?Niemczech po znajomościach? Zapytajcie czemu Niemcy kupują rewno w Polsce? A dlaczego tak cięzko kupuje się drewno z Ukrainy - mimo tego, że tam jest taniej niż u nas? Odiwedizłem chyba przeszło 200 tartakow, małych i dużych, różnych i widzaiłem ludzi, którzy potrafili bez jęczenia zrobić sporo.

Skąd wziąłem 50 tys? Byłem miesiać temu w szopatraku, który wziął dotacje na pracownika, założył firmę, na sprzęcie... nie wiem jakim i skąd go miał, ale mógł nawet sam zrobić. I działał. I miał zlecenia. Relatywnie branża paleciarska i opałowa to najmniej kapitałopotrzebne branże produkcyjne w ogóle.

Chciałbym aby Pan Dominik wypowiedział się w tym temacie.

Wujek [381]Odpowiedz na ten komentarz2013-06-24 17:11:59

Zgłoś nadużycie

:) wywołany do tablicy...

Tak naprawdę wszystko zależy od tego jaką kto ma wiedzę i kontakty. Znam przykłady firm, które powstały bez pieniędzy, kapitałem były wyłącznie kontakty i świetnie działają, znam też takie, w które włożono znacznie więcej niż te przykładowe 50 tys. i działalność została zlikwidowana po kilkunastu miesiącach

Podsumowując: Czy można wejść w przerób drewna mając do dyspozycji 50 tys.? Pewnie można - ale ja mając "tylko" pieniądze bym się tego nie podjął.

Dominik Jabłoński [307]Odpowiedz na ten komentarz2013-06-24 22:56:53

Zgłoś nadużycie

...

Co ciekawe to za Dyrektora Generalnego LP Konrada Tomaszewskiego sprzedaż via e-drewno i portal wprowadzono. Pracownicy LP powinni być mu za to wdzięczni. System sprzedaży jest przejrzysty i eliminuje jak sądze korupcję w sprzedazy w LP. Pozwala także uniknąć spraw z UOKiK. Co więcej to wejście w przejrzystą sprzedaż via internet konserwuję formę LP jako organizację, nadal pozwalając im funkcjonować w krajowej rzeczywistości jako lokalni urzędnicy... Z jednej strony ok, z drugiej jednak istnieje topienia nadwyżek finansowych pod koniec roku w przeróżne powtarzane co kilka lat inwestycje, bo jestesmy organizacją i trzeba nadal udowadniać tę formę jako optymalną.... Fakt, że w Niemczech nie ma systemu otwartego wynika oczywiście z faktu własności prywatnej oraz że stosunki z odbiorcami są wieloletnie i poważne i częstokroć nie ma miejsca/potrzeby na nowe. U nas zrywanie nawet zdrowych relacji zaczyna być standardem. Odpychające relacje z kupującymi jakie spotkałem w wielu n-ctwach wynikają także z braku świadomości w LP, że pownni być aktywnymi uczestnikami rynku. Miłego wieczoru.

Wrinks [151]Odpowiedz na ten komentarz2013-06-24 19:24:19

Zgłoś nadużycie

Wiadomo - nie z każdym można robić interesy

Ale wiem, że strona kupująca nie jest bez winy.

Co do Pana K.T... czy widzieczne Lp winny mu być? Napuścił wszystkich na wszystkich, podejżewał kadego o wszystko (może mierzył swoją miarą:)) i udowodnił w Białymstoku, że zawsze w przepisach jest furtka dla swoich.

Wujek [381]Odpowiedz na ten komentarz2013-06-24 23:10:26

Zgłoś nadużycie

Nie żebym wypominał ..... wujkowi

......... ///czy widzieczne Lp winny mu być? Napuścił wszystkich na wszystkich, podejżewał ////
Rozumiem późna pora , jakiś drink . Ale wtedy lepiej już spać :)

ze stazem 15 letnim [10]Odpowiedz na ten komentarz2013-06-25 09:42:48

Zgłoś nadużycie

Powrót