DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
TARCICA.PL - internetowy sklep drzewny
 

Wyniki I etapu sprzedaży drewna z puli na nowe inwestycje

Lasy Państwowe

Autor: oprac. dja
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2013-04-21


Lasy Państwowe z opóźnieniem opublikowały wyniki pierwszego etapu sprzedaży ofertowej surowca drzewnego dla przedsiębiorców realizujących nowe inwestycje.

Wyniki I etapu sprzedaży drewna z puli na nowe inwestycjeWyniki I etapu sprzedaży drewna z puli na nowe inwestycjeFot. Drewno.pl

Pula na ten cel przeznaczona przez Lasy Państwowe w roku 2013 wyniosła 826.605 m3. Uprawnieni przedsiębiorcy złożyli oferty na 77,3% tej masy.

Do drugiego etapu sprzedaży (w postaci dogrywki ofert) skierowane zostało 187.615 m3.

Aktualizacja 22.04.2012r.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Co za kretyn pisze te artykuły!! [1]

Z opóźnieniem? Jakim opóźnieniem! Wybiki były 17 do sprawdzenia w PLD. Zestawioenie łączne było 18, ale to jest przeinaczenie.

Co ma do tego e-system? co to jest?
Teraz jest dalsza dogrywka a wyniki PLD pod inwestycje nijak się mają do aukcji systemowych.

Panie Jabłoński, proszę czytać teksty które publikujecie, bo ten nie ma sensu!

Wujek [380]Odpowiedz na ten komentarz2013-04-22 18:18:43

Zgłoś nadużycie

odp.

1) W tym przypadku ten "kretyn" to ja
2) Wyniki sprzedaży jeszcze 19. kwietnia rano nie były opublikowane w PLD. Tym bardziej nie mogło ich być 17. ponieważ data podpisania dokumentu z informacją przez dyrektora Polaka to 18. kwiecień
3) Błąd był mój, ale proszę jeszcze trochę skomplikować system sprzedaży to sami się pogubicie...

Dominik Jabłoński [303]Odpowiedz na ten komentarz2013-04-22 21:38:38

Zgłoś nadużycie

Oj, to nie wiedizałem... [1]

Z tego co mi wiadomo na wieczór 17 klienci już wiedzieli. A dokument z informacją dotyczy danych zbiorczych, które ktoś zestawił do podpisu.

Panie Dominiku, proszę w takim razie zaproponować nieskomplikowany system sprzedaży? I kto to są Ci mityczni oni albo my?

Ja kiedyś głosiłem hasło wszystko na wolny rynek - na e-drewno ale z tego co wiem to PIPGD chciała PLD, który kiedyś oprotestowała....

P.S. Przepraszam za kretyna, ale poniosło mnie po przeczytaniu tendencyjnego artykułu tak jak po przeczytaniu w ostatnim "Przemyśle Drzewnym" artykułu Pana Balauna.

Wujek [380]Odpowiedz na ten komentarz2013-04-22 21:55:03

Zgłoś nadużycie

Klienci może wiedzieli, ale oficjalnie nic w PLD się nie pokazało. Ja ...

klientem nie jestem, śledzę za to informacje z rynku i zgodnie z "terminarzem" odpowiednie dane miały pojawić się 18. kwietnia - ale ich nie było. Sprawdzałem również dnia następnego ok. godz. 10-tej - dalej brak danych. Nie mam czasu, żeby siedzieć na różnych stronach i zaglądać co godzinę czy coś zgodnie z planem się pojawiło. To tylko przykład jak Lasy Państwowe traktują i "rozgrywają" swoich klientów. Brak informacji, opóźniona informacja, niepełna czy nawet wprowadzająca w błąd informacja - to metody jakimi odbiera się możliwość analizy i rozsądnego podejmowania decyzji zakupowych.

Co do nieskomplikowanego systemu sprzedaży - sam Pan sobie odpowiedział. Jestem podobnego zdania.

Artykuł to dużo powiedziane :) Tendencyjny - w jakim zakresie? Błąd merytoryczny faktycznie był i został poprawiony.

Dominik Jabłoński [303]Odpowiedz na ten komentarz2013-04-23 00:06:59

Zgłoś nadużycie

Panie Dominiku pisze Pan nieprawdę [11]

Tendencyjny bo rozpowszechnia Pan nieprawdziwe informacje o "rozgrywaniu" klientów.
Dziś miały być wyniki II etapu i były. Zestawienie zbiorcze pojawi się później. Wyniki pojawiły się w terminie tylko zestawienie zbiorcze pojawiło się później. Odpowiednie dane pojawiły się więc i były ogłoszone stronom biorącym udział w przetargu.

Wujek [380]Odpowiedz na ten komentarz2013-04-24 17:46:42

Zgłoś nadużycie

Próbuje Pan coś wyczytać między wierszami, albo myli tekst informacji z...

komentarzem. Nie widzę "tendencyjności" w napisaniu, że wyniki opublikowano z opóźnieniem - taki jest fakt. Koniec i kropka.

"Dziś miały być wyniki II etapu i były" - czyli można zrobić pewne rzeczy w ustalonym terminie. To cieszy, tyle że akurat dla biorących udział w tej procedurze większe znaczenie miały dane nie opublikowane w terminie. Na ich podstawie można było wyciągać jakieś wnioski przed kolejną turą. Informacja na zakończenie ma wartość dla wszystkich innych uczestników rynku.

O "rozgrywaniu" napisałem w komentarzu i swoje zdanie podtrzymuję. Nie widzę innego wyjaśnienia ograniczania dostępu przez Lasy Państwowe do informacji w zakresie rynku drewna. Bo o różnych imprezach z okazji, uwolnionych z sideł sarenkach i posadzeniu kolejnego poświęconego drzewka informacji nie brakuje - no może po za tą, ile wydatkowano na nie publicznych środków.

Dominik Jabłoński [303]Odpowiedz na ten komentarz2013-04-25 01:19:32

Zgłoś nadużycie

Prawda

Proszę napisać prawdę , komu służy nowa pula drewna kto jest benificjentem , kto jest jej autorem tej zmiany w sprzedaży działającej wstecz , jaki wpływ będzie miała to pula na na system sprzedaży , historię itp.

Adam [239]Odpowiedz na ten komentarz2013-04-25 05:43:51

Zgłoś nadużycie

pula inwestycyjna

EUWiD podaje::: z puli skorzystalo ok 80 firm, ktore zainstalowaly moce produkcyjne przetworstwa drewna (pierwotnego) powyzej 5000 m3. Najwieksza inwestycja byl Swedspan Orla. W puli wystawiono w calym kraju ok 830 000 m3. 77% sprzedalo sie w 1 etapie. Standardowo bylo to ok3% masy w kazdym nadlesnictwie. Pamietajcie prosze, ze ta pula nie spowoduje dramatycznego wzrostu historii zakupu. Pula sluzy calemu przemyslowi- inaczej UOKiK moglby zakwestionowac caly system sprzedazy drewna w PL. Gdyby nie ta pula- to pierwszy lepszy maly tartacznik z Niemiec moglby wyslac zawiadomienie do UOKiK, ze PGL LP nie pozwala mu wejsc na rynek na takich samych zasadach jak konkurencja. LP znalazly takie rozwiazanie-zeby nie "przewrocic) aktualnego systemu-a jednoczesnie w jakis sztuczny sposob zamknac usta UOKiK'owi.
Nigdy nie bedzie idealnie...LP maja 8000 klientow- ne da sie wszystkich zadowolic.//

diddy [27]Odpowiedz na ten komentarz2013-04-25 15:17:51

Zgłoś nadużycie

Trafiony komentarz

Szczególnie ostatnie zdanie...

Wujek [380]Odpowiedz na ten komentarz2013-04-25 22:47:43

Zgłoś nadużycie

Podobno już tylko 6000

Dominik Jabłoński [303]Odpowiedz na ten komentarz2013-04-25 23:11:36

Zgłoś nadużycie

Ciekawe do ilu chcą zejść ?

1000 im by pasowało ? zagranicznych oczywiście do nich czują miętę . Panie Dominiku może sprawdzi pan w danych GUS ile jest firm . Jak na przestrzeni ostatnich lat wygląda sprawa miejsc pracy w przemyśle drzewnym .

Adam [239]Odpowiedz na ten komentarz2013-04-26 05:09:24

Zgłoś nadużycie

Sprawdzę, ale ilość 8000/6000 to ilość firm kupujących drewno z Lasów ...

Państwowych - niewiele ma to wspólnego z danymi GUS.

Dane GUSu obejmują zgłoszenia firm, w większości w trakcie rejestracji - to czym przedsiębiorstwa naprawdę się zajmują często niewiele ma wspólnego z rejestracją.

W przypadku danych o zatrudnieniu informacje GUS dotyczą przedsiębiorstw o liczbie pracowników powyżej 9. Osobiście znam wiele firm w branży, które takiej ilości nie zatrudniają - czyli są po za ewidencją - a jednak też ograniczyły liczbę pracowników czy nawet zostały zlikwidowane. Są też takie które, teoretycznie zostały zlikwidowane, ale działają nadal - zazwyczaj jedno - trzy osobowe firmy. To z reguły osoby, które prowadzą działalność usługową - ale ze względu na trudną sytuację na rynku (mniej zamówień, niższe ceny), przestało być stać na opłacanie zusu, księgowości i podatków.



Dominik Jabłoński [303]Odpowiedz na ten komentarz2013-04-26 09:23:07

Zgłoś nadużycie

Całemu przemysłowi ????

Chyba tym 80 firmom którym powiedziano żeby inwestowali to dostaną dodatkowy bonus . Żaden mały tartacznik z Niemiec na takich zasadach sprzedaży nie rozwijałby swojego biznesu w Polsce. UOKiK to instytucja która ma dbać o to aby duży nie zniszczył małego między innymi.
Nie chodzi też o to żeby zadowolić klientów tylko tworzyć zasady uczciwej konkurencji dzięki którym to zasadom będzie tworzyła się dla kraju wartość dodana. A nie tak jak jest teraz tworzyć potężną korporację , dla której najważniejsze jest własne dobro.

Adam [239]Odpowiedz na ten komentarz2013-04-26 05:20:44

Zgłoś nadużycie

calemu?

Myslisz, w tajemnicy przed innymi klientami LP wyslalo tajna depesze do wybranej grypu 80 firm? O pule inwestycyjna zabiegali przedstawiciele "duzego" przemyslu, ktorzy maja swiadomosc, ze w jakis sposob nalezaloby "zatkac dziure" w systemie-by utrzymac protekcjonalny uklad LP- Przemysl. Jesli ktos ma jakis ciekawy pomysl jak zapewnic, ze nowy podmiot na rynku ma takie same prawa i dostep do surowca jak inni uczestnicy rynku- to niech sie podzieli takimi przemysleniami. Takie prawo daja mu regulacje unijne i wszelkie dekrety o uczciwej konkurencji. A propos uczciwej konkurencji , o ktorej tu piszesz...wielorotnie to juz pisalem: jesli mali tartacznicy zaczna placic VAT za sprzedaz wyrobow tartych (faktura)- to wtedy mozemy zaczac mowic o UCZCIWEJ konkurencji. Dzis szopo-tracze moga kupic o wiele drozej surowiec (o ok 23%) niz "duzy przemysl". System powienien wspierac polska gospodarke i tu surowiec powinien byc przecierany i dalej przerabiany. CO do korporacji- to w pelni sie zgadam...szeregowi lesnicy boja sie wychylic z szeregu i niedaj Boze spelnic oczekiwanie klienta (negocjacja ceny, odpowiednia jakosc surowca, etc). Ciekawe tylko jak dlugo da sie taka machine utrzymywac za wszelka cene.....

diddy [27]Odpowiedz na ten komentarz2013-04-26 15:18:37

Zgłoś nadużycie

wydaje mi się...

że lepszym rozwiązaniem byłoby umożliwienie "wykorzystania" puli na nowe inwestycje firmom które udowodnią zwiekszenie mocy produkcyjnej... itd, ale w oparciu o zwiększenie procentowe w stosunku do obecnej produkcji np o 50%. Chodzi mi o to kiedy np przerabia zakład 1000m3 i zakładam przykładowo zwiększenie producji o 50%) ma możliwość dobrać w puli 500m3. Dałoby to możliwość skorzystania z tego instrumentu większej ilości firm zwłaszcza tych mniejszych chcących się rozwijać.

niepokorny [221]Odpowiedz na ten komentarz2013-04-27 16:22:45

Zgłoś nadużycie

Tajna depesza ! !!

To firmy wnioskowały o taki tryb sprzedaży i im to obiecano .Bo mają przełożenie. Co do szopo -traków to one są pod ochroną . Facet z urzędu skarbowego czołgał mnie że jakiemuś klientowi zrobiłem coś po kosztach . Mam pełną księgowość i wszystko jest do skontrolowania. A jak zapytałem dlaczego nie kontrolują czarnego rynku sprzedaży tarcicy to odpowiedział że nie mają tego w planach kontroli. Ciekawe kto wyznaczył granice 5000 m3 a nie 19000 m3 , ciekawe.

Adam [239]Odpowiedz na ten komentarz2013-04-27 18:24:49

Zgłoś nadużycie

...

bardzo, bardzo ciekawa dyskusja.

M.Rudawski [11]Odpowiedz na ten komentarz2013-04-26 22:49:32

Zgłoś nadużycie

Jęczenie jęczenie...

a jakaś propozycja rozwiazania?

Jest jeden pewnik nie do podważenia - ceny surowca sa równe dla wszystkich w danym regionie. Skoro jedni sobie radza, a inni nie to gdzie tu jest wina LP?Rządu? Kosmitów czy kogo tam jeszcze?

Wujek [380]Odpowiedz na ten komentarz2013-04-28 13:32:14

Zgłoś nadużycie

Powrót