DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
TARCICA.PL - internetowy sklep drzewny
 

W II kw. ceny surowca ze sprzedaży ofertowej nie zmienią się

Lasy Państwowe

Autor: oprac. dja
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2013-03-11


Dyrektor generalny Lasów Państwowych zmienił zarządzenie w sprawie sprzedaży drewna na rok 2013.

W II kw. ceny surowca ze sprzedaży ofertowej nie zmienią sięW II kw. ceny surowca ze sprzedaży ofertowej nie zmienią sięFot. Drewno.pl

Według zarządzenia nr. 82 z 19.11.2012r. w sprawie sprzedaży drewna przez PGL Lasy Państwowe na 2013r. ceny surowca drzewnego w umowach zawartych na podstawie sprzedaży ofertowej miały być indeksowane co kwartał w zależności od średnich cen osiąganych na aukcjach systemowych. 8. marca b.r. podpisane zostało rozporządzenie nr 24, które pozostawia ceny na poziomie identycznym jak w I kwartale bieżącego roku.

Zarządzenie zmienia również wysokość skonta przyznawanego przez Lasy Państwowe klientom płacącym przedpłatą lub z terminem płatności do 14 dni. Nowa wartość skonta wprawdzie nie dorównuje standardowo przyjmowanej w transakcjach handlowych wartości 3%, jednak jest istotnie większa od stosowanego od początku roku 0,16%. Po zmianie skonto za "szybką" płatność wynosi 1%.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

A w normalnej firmie...

Jak nie idzie sprzedaż... to zwiększasz produkcję?

Wujek [380]Odpowiedz na ten komentarz2013-03-21 22:14:50

Zgłoś nadużycie

A to jest unik [2]

Moim zdaniem LP manipulują w ten sposób ilościami surowca kreują popyt i podaż . A to nie jest zgodne z Ustawą. Czyli łamią prawo.

Adam [216]Odpowiedz na ten komentarz2013-03-22 04:36:43

Zgłoś nadużycie

Panie Adamie

Nawet najbardziej logiczne pańskie argumenty rozbiją się o tępą demagogię niektórych uczestników tego forum a owa demagogia wynika wprost z chęci chłeptania resztek pańskiego stołu.LP potrafią i póki co mają za co wynagradzać wierną służbę.

Nemo [47]Odpowiedz na ten komentarz2013-03-27 14:27:33

Zgłoś nadużycie

Dziękuję i pozdrawiam

Zauważyłem to i wycofałem się z dyskusji bo jest jałowa . Co do służby to 100 % prawda , pewnie taż bym służył. Bo jak ktoś się zgodził za psa to powinien .... . Dziwi mnie jednak pewien rodzaj tępoty i zacietrzewienia . W bezpośrednich kontaktach słyszę ciekawe i uczciwe opinie . Dobrych Świąt wszystkim życzę i żeby wiosna wreszcie przyszła.

Adam [216]Odpowiedz na ten komentarz2013-03-27 18:44:06

Zgłoś nadużycie

Jak nie idzie sprzedaż to przede wszystkim na wyroby [1]

które ,,łatwo się psują,, obniżam cenę i staram się je jak najszybciej sprzedać.
Nie czekam, aż np. paleta zrobi szara lub czarna i będzie nadawała się na złom paletowy. Niektóre Nadleśnictwa próbują wcisnąć np. S2B ze starego pozyskania, sine, nie pozwalając odebrać tego ze świeżego pozysku.
Najlepsza logika dotyczy reklamacji. Zmiana sortymentu S2B na S2A, przy czym jeśli klient nie ma S2A w umowie stosowanie ceny detalicznej, wyższej niż za S2B. Czyli reklamując drewno muszę do niego dopłacić. Skonto 0,16% jest uwłaczające dla odbiorców. Przy zakupie za 1 mil. mamy 1600 zł upustu. Rewelacja !!!!!!! Wiem, wiem - upust wzrósł do magicznego 1%, tyle że byle jaka firma z którą współpracuję min. 2 % to daje bez żadnej dyskusji.
Wyrabianie ,,papierówki,, na dł. 1,22 m nie uważam za sukces tylko standard.


metatron [5]Odpowiedz na ten komentarz2013-03-23 10:03:05

Zgłoś nadużycie

dla pracowników LP...

przygotowanie drewna ściśle wg KJW jest sporym sukcesem za który powinniśmy LP bić dozgonnie pokłony...

niepokorny [218]Odpowiedz na ten komentarz2013-03-24 12:26:19

Zgłoś nadużycie

Reklamacje

Nie mogę tego czytać , co wypisujecie o reklamacjach.
Są normy i wystarczy je mieć i przeczytać . W nich wszystko jest napisane co i jak się je stosuje.
W zeszłym roku reklamowałem drewno chyba z 15 razy z różnych powodów np . zasinienie o którym piszecie, krzywizny i okrzesywanie, wymiar ....itp...
Relakamacja za każdym razem była zasadna, więc wtedy LP bardzo ochoczo przystępują do negocjacji i proponują różne wyjścia , ale i tak ostatnie słowo należy do kupującego. ...
Największą karą dla LP jest odebranie drewna z placu i zastpienia go spełniającym normy. Wiadomo ktoś musi wyłożyć kaskę dla przewoźnika i to całkiem nie małą , więc jest kłopot .
W moim przypadku 3-4 razy drewno wracało do lasu i przyjeżdżało drewno spełniające warunki umowy. Kto zapłacił za transport ? Nie ja i zupełnie mnie to nie interesowało.
Ważne dla mnie jest aby to za co płacę było zgodne z umową .
A w umowie stoi jak byk ! Drewno wg norm takich i takich i za takie pieniądze !!!!!!!!

turkuć podjadek [43]Odpowiedz na ten komentarz2013-03-26 15:00:27

Zgłoś nadużycie

I bardzo dobrze... [1]

Ale hipotetycznie... reklamacja jest bezzasadna... czy dostajesz fakturę ze przyjazd leśnika?

Wujek [380]Odpowiedz na ten komentarz2013-03-27 00:01:26

Zgłoś nadużycie

Przepisy o reklamacjach

Sprzedający lub producent są zobowiązani do rozpatrzenia reklamacji w określonych terminach . Za rozpatrzenie reklamacji nie przysługuje wynagrodzenie . Czy może w ramach protestu przeciwko bucie LP zorganizujemy masową akcję reklamacyjną ?

Adam [216]Odpowiedz na ten komentarz2013-03-27 18:49:08

Zgłoś nadużycie

Propozycja załatwienia reklamacji

to był tylko przykład logiki w LP. Oczywista , że w takiej sytuacji proponuję zabranie drewna przysłanie spełniającego warunki.
Generalnie po prostu przestałam odbierać drewno z leśnictw, z którymi ciągle były problemy. Współpracujemy ze sprawdzonymi, nie mam żadnych zastrzeżeń, robią naprawdę dobrze i nigdy nie widzę problemu z odebraniem czegoś na czym zależy leśniczemu ( jak mu coś spitolą ), jeśli mogę to wykorzystać bez szkody. Rzecz polega na WSPÓŁRACY. Co do powyższego postu Wujka, nie mam takich problemów - reklamowałam w ciągu 10 lat kilka razy i zawsze zasadnie. A na zabawy w kotka i myszkę nie mam czasu. Oczekuję tylko tego co mam w umowie, nic ponad to.
Konkluzję mam tylko jedną - gdybym miała podejście do swoich klientów takie jak mają LP, już dawno bym ich straciła.

metatron [5]Odpowiedz na ten komentarz2013-03-27 13:30:13

Zgłoś nadużycie

Nie mogę odpowiadać za całe LP.... [1]

Ale gros reklamacji w 2012 roku pojawiło się w momencie realizacji umów systemowych- wiadomo, próba zbicia ceny. Część była bezzasadna... i tutaj kolego Adamie istnieje możliwość rządania rekompensaty przez LP za bezpodstawne reklamacje. Oczywiście droga sądowa i tylko w przypadku gdy sytuacja jest cykliczna.

Ja natomiast bardziej niż reklamacji nie lubie jak ktoś próbuje mnie..nie wiem co...zastraszyć, wpłynac w jakiś sposób, trudno to wyjaśnić... opowiadając, że on ostatnio nie reklamował a mógł, więc chce coś "tańszego ale lepszego"... Przepraszam! jako konsument masz prawo reklamować wadliwy towar - natomiast to czego się dpouszczasz to nakłanianie do przestępstwa!
Ja bardzo często nakłaniałem samych klientów do reklamacji, bo wolę jasne zasady niż jęczenie i niedomówienia. Ponadto pomogły one wreszcie w podjęciu decyzji co do kłodowania, szczególnie w d-stanach zahubionych - mamy kłodę, wadę wycinamy i dajemy w S4, a nie trgamy się po reklamacjach.
A koleżanka metatron w sposobie wyrażania mysli bardzo mi przypowmina właścicielkę pewnego tartaku:)

Wujek [380]Odpowiedz na ten komentarz2013-03-27 19:52:14

Zgłoś nadużycie

A mnie kolega Wujek .....

....pewnego leśniczego, z którym zresztą świetnie się współpracuje.
I chyba kilkakrotnie zdarzyło nam się prowadzić małą ,,debatę,, telefoniczną
na powyższe tematy ?!


metatron [5]Odpowiedz na ten komentarz2013-03-27 20:24:42

Zgłoś nadużycie

Dziekuję... [1]

miło słyszeć że się dobrze współpracuje:)

Wujek [380]Odpowiedz na ten komentarz2013-03-27 21:17:18

Zgłoś nadużycie

...a mówiłem że tak będzie!!!

Obserwuje aukcje tzw. zielone i co, Zielona Góra znalazła znowu wielkie masy SO S2a, znów pojawiły się aukcje po kilka tysięcy m3, czyżby z pierwszych aukcji wiele firm zrezygnowało??? Teraz zakupią te same drewno po niższych cenach, a podbijanie ich na kosmiczne ceny w pierwszej turze licytacji ujdzie im płazem, kary, śmiechu warte te kary. Z 230zł w Gubinie zrobiło się 184zł, dziwy dziwy....

Ja [6]Odpowiedz na ten komentarz2013-04-03 13:43:42

Zgłoś nadużycie

Powrót