DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
TARCICA.PL - internetowy sklep drzewny
 

List otwarty do dyrektora generalnego Lasów Państwowych

Autor: Longin Graczkowski
Źródło: Stowarzyszenie Przemysłu Tartacznego
Data: 2012-11-28


Stowarzyszenie Przemysłu Tartacznego, znane w branży jako Klub Drzewny, wystosowało do dyrektora generalnego Lasów Państwowych list otwarty w sprawie nowych zasad sprzedaży surowca drzewnego.

List otwarty Stowarzyszenie Przemysłu Tartacznego do dyrektora generalnego Lasów PaństwowychList otwarty Stowarzyszenie Przemysłu Tartacznego do dyrektora generalnego Lasów Państwowych

Szczecinek, dnia 26.11.2012

Pan Dyrektor Generalny
Lasów Państwowych
mgr inż. Adam Wasiak

LIST OTWARTY    


Szanowny Panie Dyrektorze

W związku z objęciem przez Pana stanowiska Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych i pierwszymi z Panem spotkaniami, na których usłyszeliśmy bardzo interesujące zapowiedzi złagodzenia stanowiska Lasów Państwowych wobec przemysłu drzewnego a w szczególności tartacznego byliśmy pełni nadziei, że wreszcie nadejdzie czas jego rozwoju.

Jak wygląda polski przemysł tartaczny w swym przekroju, każdy kto chce widzi. Kilka zmodernizowanych tartaków (na palcach rąk można policzyć) w tym w większości przy pomocy urządzeń zdobytych z second hand. Około dwustu tartaków wykorzystujących traki ramowe, które w pozostałej Europie (nawet postsocjalistycznej są już tylko w muzeum) i kilka tysięcy szopo-traczy produkujących tarcicę w warunkach urągających BHP i godności ludzkiej.
 
Wszystko to zawdzięczamy monopolowi Lasów Państwowych. Dowodem na to jest fakt, że tylko w Polsce mamy taki monopol i tylko w Polsce tak wygląda technika przetarcia.

W dniu 20.11.2012 ogłoszono Pana Zarządzenie w sprawie nowych zasad sprzedaży drewna i cóż się okazało – żadnych ustępstw w kierunku przemysłu tartacznego. Wymienię po kolei:

1. Owszem zapewnia się przemysłowi 70% dotychczasowego zakupu surowca, w ramach sprzedaży ofertowej w PL-D z uwzględnieniem wielkości zakupu drewna, ale cena jest w wyłącznej gestii Lasów Państwowych.

2. Nie ma rabatów za duże ilości zakupywanego surowca – było taka obietnica we wstępnych fazach rozmów. Jest to system stosowany popularnie w całym świecie. Duża firma kupuje surowiec „jak leci”, mała może sobie powybierać każde drzewo w lesie.

3. Ceny surowca kupowanego w ramach "puli 70%" będą co kwartał podlegały aktualizacji – spodziewamy się ciągłego ich niczym nieuzasadnionego wzrostu.

4. Mimo obietnic nie zagwarantowano nam Zarządzeniem wglądu w zaawansowanie sprzedaży surowca w stosunku do planu w ciągu całego roku.

5. Bardzo niejasne są zasady przyznawania surowca z puli inwestycyjnej czyli sprzedaży ofertowej w PL-D dla przedsiębiorców realizujących nowe inwestycje. Mnożą się pytania w rodzaju: jak sobie poradzi Regionalna Dyrekcja w ocenie jaki potencjał produkcyjny powstał w wyniku inwestycji, czy będą zatrudniani biegli? Czy inwestycja musi powstać w Polsce? Obiecywano nam na spotkaniach, że tak, ale nie zostało to zapisane w zarządzeniu. Wydaje się nam, że ta pula może być korupcjogenna.

6. Mimo wyraźnych wcześniejszych obietnic nie opracowano w porozumieniu z organizacjami przemysłu drzewnego jednolitych wzorów umów lub warunków handlowych obowiązujących w całej Polsce. Teraz znowu duże przedsiębiorstwa będą musiały ślęczeć nad kilkudziesięcioma różnymi umowami z każdego nadleśnictwa.

Jeśli chodzi o sprzedaż ofertową w systemie PL-D z uwzględnieniem wielkości zakupu drewna to dopóki były obietnice ze strony Lasów Państwowych iż ceny będą równe w poszczególnych RDLP, nie było w tym zakresie tak dużej dezaprobaty. Najlepiej by było aby ceny przynajmniej dla tartaczników były jednakowe w całym kraju. Ich geneza bowiem nie jest naturalna, rynkowa tylko różnice cen powstały głównie dzięki temu, że jeden nadleśniczy mocniej wykorzystywał monopolistyczną przewagę lasów a drugi mniej. Dotyczyło to również regionalnych dyrekcji. Teraz, kiedy wiadomo, że każde nadleśnictwo może mieć inną cenę i różnice niejednokrotnie będą bardzo duże, to zapowiada się niezła gra losowo-umiejętnościowa drzewiarzom zakupującym surowiec. Lasy natomiast ze spokojem będą sobie obserwowały jak drzewiarze znowu między sobą walczą o tańszy surowiec bo i tak będą w końcu musieli przyjść po surowiec droższy. Niezła zabawa tak obserwować. Zamiast zmniejszenia odległości przewozowych surowca zapowiada się ich zwiększenie.

Jeszcze nie jest za późno na korzystne dla nas zmiany, prosimy więc o pilne ponowne przeanalizowanie możliwości dokonania zmian.

Z pozdrowieniem,

Prezes Stowarzyszenia
Przemysłu Tartacznego
(dawniej Klub Drzewny)

Longin Graczkowski

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

co o tym myślicie

Co powiecie na taki system sprzedaży

1. 70% masy z historii zakupów dostępne na portalu, cena sztywna ustalona na cały rok ( nie indeksowana co 3 m-ce) .
Historia zakupów wyliczana z poprzedniego roku

2. Aukcje systemowe 2 razy do roku

3. Aukcje e-drewno.

cichy [33]Odpowiedz na ten komentarz2012-12-09 14:23:06

Zgłoś nadużycie

Kolejna bzdurna propozycja, która wzmacnia pozycję wielkich zakładów ... [1]

kosztem pozostałych. Poza tym to tylko modyfikacja czegoś, co kiedyś już było (ze trzy lata temu?) i tego, co jest obecnie.
Kontrpropozycja:
- sprzedaż 100% drewna na aukcjach e-drewno przez cały rok w taki sposób, że nadleśnictwa wystawiałyby aukcje tygodniowe (początek w poniedziałek, koniec w piątek) - na pierwszych aukcjach w danym roku wystawiałyby całe drewno przewidziane do sprzedaży w danym roku, a na kolejnych aukcjach to, co zostałoby z aukcji z poprzedniego tygodnia plus drewno w międzyczasie nieodebrane przez klientów,
- wzrost kary umownej do 25% i zakaz przedłużania terminów umów,
- dopuszczenie do udziału w aukcjach każdej firmy,
- brak jakichkolwiek preferencji w stosunku do jakiejkolwiek firmy.

I co Ty na to?

:) [17]Odpowiedz na ten komentarz2012-12-09 14:43:41

Zgłoś nadużycie

I jeszcze jedno w ramach uzupełnienia - skoro LP tak się upierają przy tym, ...

że nie wolno im upubliczniać wyników poszczególnych aukcji to OK, ale po każdym tygodniu sprzedaży w e-drewno powinna być publikowana lista podmiotów, które od początku roku wylicytowały drewno wraz z ilością, jaką wylicytowały oraz ilością, jakiej potem ewentualnie nie odebrały.

:) [17]Odpowiedz na ten komentarz2012-12-09 14:48:02

Zgłoś nadużycie

rusz głową [1]

Wyobrażasz ze zakład który potrzebuje np 300 000 m3 drewna na rok, ma strategiczne znaczenie, zatrudnia np 300 osób, kupuje drewno od 20 lat, dr co tydzien szpera po e-drewnie poszukując aukcji i staje w szranki z tobą (gdzie ty potrzebujesz np 200m3). Ja nie potrzebuje aż tyle drewna ale też nie chciałbym być traktowany na równi z klientem który dopiero zaczyna handel i wspołprace z LP. Moi stali kontrahenci maja lepsze ceny i warunki niż Ci z którymi zaczynam współprace.

cichy [33]Odpowiedz na ten komentarz2012-12-09 14:57:17

Zgłoś nadużycie

Sam rusz głową - a po co w takim systemie miałbyś co tydzień brać udział ...

w aukcjach, skoro już na pierwszych aukcjach wystawionych na dany rok mógłbyś wylicytować cały potrzebny Ci surowiec? A co do równości traktowania klientów to LP właśnie tak powinny traktować wszystkich klientów - równo. Dlaczego? Dlatego, że nie są prywatnym przedsiębiorstwem, sprzedającym prywatny surowiec i powinny wszystkim chętnym zapewnić równe szanse dostępu do możliwości kupna drewna. A Ty jako prywatna firma możesz już sobie potem robić to, co zechcesz, o ile UOKiK nie będzie miał nic przeciwko.

:) [17]Odpowiedz na ten komentarz2012-12-09 16:50:45

Zgłoś nadużycie

dwie skrajnie różne propozycje [2]

ale żadna nie ma racji bytu. Ja choć nie jestem dużym odbiorcą to jestem za utrzymaniem PLD co pozwala na osiągnięcie pewnej średniej ceny drewna i minimalnej ilości do produkcji.

niepokorny [221]Odpowiedz na ten komentarz2012-12-09 15:28:25

Zgłoś nadużycie

Myślenie typu "Moja chata skraja..." może doprowadzić Cię do tego, że w ...

pewnym momencie ze zdziwieniem zauważysz, że nawet w PL-D nie ma miejsca dla takich jak Ty. Ale to dobrze - od zawsze powtarzam, że na rynku nie musi być miejsca dla wszystkich podmiotów i rotacja jest niezbędna po to, żeby oczyścić rynek choćby z takich naiwnych jak Ty.

:) [17]Odpowiedz na ten komentarz2012-12-09 16:54:40

Zgłoś nadużycie

he he

ty chyba dopiero zaczynasz biznes, albo już się kończysz dostając sraczki

niepokorny [221]Odpowiedz na ten komentarz2012-12-10 19:10:57

Zgłoś nadużycie

propozycja

wiec "niepokorny'' jakbyś ty to widział? Jaki system sprzedaży?

cichy [33]Odpowiedz na ten komentarz2012-12-09 15:31:41

Zgłoś nadużycie

różnie było

był czas że zaopatrywałem sie w drewno innego pochodzenia niz z LP i potem też musiałem kupić na e-systemowych i e-drewnie i nie jęczałem że nie mam historii. Nie wiem jaki czas zajmujesz sie tartacznictwem ale sądzac po tym co piszesz to niedługo, jeśli myślisz że oczyścisz rynek z tartaków które istnieja w po 20 -30 lat i ciagle sie rozwijaja to chyba cie pop...liło.

cichy [33]Odpowiedz na ten komentarz2012-12-09 17:10:56

Zgłoś nadużycie

bla bla [9]

Panowie nie widzą ,albo nie chcą widzieć prawdziwego problemu, owszem zmiany do bani ale do puki w naszych nadleśnictwach wzdłuż zachodniej granicy i nie tylko 85% pozyskanego drewna będą odbierać niemieckie koncerny takie jak Klausner który korzysta z pomocy niemieckiego rządu w trudnych chwilach który w naszych lasach jest traktowany jak wujek z ameryki nawet się nie łudźcie że z drewnem będzie lepiej, Czasy że nadleśniczy przyjeżdżał na tartak skończyły się kiedy Niemcy i Czesi zaczeli tu kupować, Po obłożeniu na PL-D wyrażnie widać 120% obłożenie WO-standart i WK - standart pas wzdłuż granicy na szerokość do150 km w głąb kraju .Tłumaczenie jest takie że jesteśmy w uni i bla bla bla tylko że ja jako przedsiębiorca próbujący zdziałać coś w tym pasie nie mam opcji żeby kupić drewno w Niemczech lub Czechach, Moim zdaniem w naszym Państwie brak prawdziwego gospodarza i dopóki to się nie zmieni każdy będzie nas dmuchał z każdej strony i o wolnym rynku czy uczciwych zasadach sprzedaży można zapomnieć CZY ZAGRANICZNE FIRMY NIE MOGŁY BY KUPOWAĆ NADWYŻEK NIE SPRZEDANYCH W KRAJU , KTO PRZY ZDROWYCH ZMYSŁACH POZWALA NA WYWÓZ TAKICH ILOŚCI NIEPRZETWORZONEGO SUROWCA Mam panowie naprawdę dość jak jadę po drewno a wielki pan podleśniczy mi mówi że dziś nie da rady bo ładują do klausnera a tu cytat "Klausner to dla nas priorytet"

zapracowany [37]Odpowiedz na ten komentarz2012-12-09 19:52:22

Zgłoś nadużycie

racja

no niestety masz racje tylko czy Oni w końcu wezmą to pod uwagę i coś się zmieni w tym temacie??

cichy [33]Odpowiedz na ten komentarz2012-12-09 20:52:00

Zgłoś nadużycie

Obaj macie koledzy g... a nie rację! Zgodnie z prawem unijnym nie można ...

Niemcom zabronić zakupów naszego drewna! Braliście udział w referendum na temat wstąpienia Polski do Unii? I jak głosowaliście? Jak mówiłem wtedy znajomym, że to wyjdzie nam bokiem, bo wchodzimy na złych warunkach (wcześniej Niemcy i nie tylko oni zastrzegli sobie prawo do chronienia własnych gospodarek), to wszyscy pukali się w czoło i mówili, co ten wieśniak może wiedzieć o świecie i polityce, jak tylko wióry widzi dzień w dzień. Wszyscy pieprzyli o tym, że trzeba naszym dzieciom dać szansę! I szybko okazało się jaką szansę - pracy na zmywaku, bo w Europie jest dla nas miejsce, ale w roli białych murzynów. Nawet cała treść dokumentu w chwili głosowania nie była jeszcze przetłumaczona na Polski. Ale Polacy to światowcy! Zachciało im się na jewropejskie salony! To macie te swoje salony i nie biadolcie teraz, gdy już za późno. Macie salony i możliwość kupna niemieckiej i szwedzkiej tarcicy, której produkcję dotują obce państwa. A nasze państwo g... może, bo takich mamy gospodarzy. A tych gospodarzy wybierają takie właśnie jełopy, co to potrafią tylko mendrkować w kategoriach "moja chata skraja". I zobaczycie, że jeszcze dożyjemy czasów, że portalową historią zakupów będziemy sobie mogli d... podetrzeć (jak ją wcześniej wydrukujemy), a w traki ch... włożyć, bo LP na zamówienie polityków uszyje takie przepisy sprzedaży, że dostęp do surowca będą miały tylko koncerny. Zachwycajcie się dalej ochłapami, jakie dostaniecie w PL-D. Wyniki już w poniedziałek.

:) [17]Odpowiedz na ten komentarz2012-12-09 22:22:34

Zgłoś nadużycie

:)[15}

Komentujesz artykuł: List otwarty do dyrektora generalnego Lasów Państwowych, anie gdzie pracują moje dzieci, tak więc nie rób bałaganu i pierdów nie opowiadaj! proszę

zapracowany [37]Odpowiedz na ten komentarz2012-12-09 22:35:04

Zgłoś nadużycie

Będę pisał co zechcę i na pewno nie zabroni mi tego jakaś polska sierota, ...

co to tylko potrafi narzekać, że jej Niemcy drewno wykupują. Zamiast biadolić zaproponuj jakiś zgodny z prawem system sprzedaży drewna, który zabezpieczy nasze interesy.

:) [17]Odpowiedz na ten komentarz2012-12-09 22:46:06

Zgłoś nadużycie

Sierota?

Nie no proszę co ty masz 5 lat
Jeśli o mnie chodzi ja odpadam nie lubię dyskusji na takim poziomie
Pozdrawiam

zapracowany [37]Odpowiedz na ten komentarz2012-12-09 22:53:14

Zgłoś nadużycie

posłuchaj swoich sąsiadów

którzy mają racje nazywając cię wieśniakiem jeśli w rozmowach z nimi pokazujesz ten poziom. Nie chce mi sie komentować twoich wypocin bo nie ma czego, umiesz tylko biadolić jak ci jest trudno i jesteś niezrozumiany. Zadnej konstkuktywnej wypowiedzi. Ignoruję cie całkowicie.

niepokorny [221]Odpowiedz na ten komentarz2012-12-10 19:05:44

Zgłoś nadużycie

Primo - to nie ja biadolę, ale Ty ofiaro losu, zrzucająca winę za swoje ...

niepowodzenia na wszystkich innych, łącznie z LP.
Secundo -ja już przedstawiłem swoją propozycję systemu sprzedaży - teraz czas na Ciebie geniuszu obrażania.

:) [17]Odpowiedz na ten komentarz2012-12-10 19:32:22

Zgłoś nadużycie

Szanowni Państwo, dyskusja rozwija się moim zdaniem w niedobrym kierunku. ...

Proszę pohamować "osobiste wycieczki" - w przeciwnym razie posty zostaną usunięte

Administrator [40]Odpowiedz na ten komentarz2012-12-11 00:49:21

Zgłoś nadużycie

he he

bez komentarza.

niepokorny [221]Odpowiedz na ten komentarz2012-12-11 11:29:20

Zgłoś nadużycie

wreszcie jakas dyskysja :) [1]

Nie ma idealnego systemu sprzedazy. Surowca jest za malo w stosunku do rozdmuchanych mocy produkcyjnych. Struktura odbiorcow drewna wypracowana przez ostatnie 20 lat jest taka, ze 80% drewna odbiera ok 100 firm (min 25 tysm3 rocznie). I to oni (czy Wam sie to podoba czy nie) beda kreowali system sprzedazy. Kazda ze stron ma cos za uszami: Mali nie placa VATu sprzedajac np drewno budowlane (moga taniej kupic surowiec)-Duzi musza sie bronic przed takimi praktykami lobbujac za "wielkoilosciowym" systemem PLD. Z drugiej strony: czy myslicie ze Izba i reszta "duzych" nie chciala przejrzystego systemu? Lista zyczen byla dluga- a Lasy zrobily to co chcialy. Interesy "malych" reprezentowal pan Flor... i tez nic nie ugral...tak samo jak i "duze firmy". Kilka pozytywow: Klenk i Klausner juz sie koncza; LP wystawia milion surowca wiecej; Generalny przynajmniej spotyka sie z przemyslem :). Mysle, ze aktualny podzial 70-30 jest w miare zdrowy. Duzi maja zabezpieczenie w surowiec, Mniejsi szanse na elastyczne zakupy. Problemy ktore pozostaly: niewystawianie nieodebranych mas ponownie na aukcje, rozdrabnianie mas (czyt windowanie cen), za niska kara umowna, nowa umowa wieloletnia o czasie obowiazywania 90 dni itd itd. Problem w tym, ze lesnicy traktuja lasy jak swoje i nie dopuszczajac mysli, ze jak kazdy z nas moga wygenerowac strate, ktora bedzie skutkowala np reduckja etatow, oszczednosciami itd. ...ot taka nasza polska lesna rzeczywistosc.

diddy [27]Odpowiedz na ten komentarz2012-12-09 20:26:48

Zgłoś nadużycie

Co do ostatniego posta

Rozdrobnienie mas nie widnuje cen,a wrecz przeciwnie je obniża i ogranicza rynek zbytu do odbiorców lokalnych...
Co do sprzedaży niesprzedanego surowca - w 80% jest on blokowany przez odbiorców, którzy w nieskonczonośc przesuwają terminy odbioru drewna. W przypadku odmowy mamy sprawę w sądzie (ja aktualnie mam 3, plus 2 o kary umowne) więc nie jest to takie hop siup.
Leśna rzeczywistosc tez jest taka, że LP mają na głowie "ekologów", obrońców wielorybów, PEFCe i inne eFCE, koncerny energetyczne, lokalne struktury PSL:) i innej władzy gminnej, RZGW, RDOSie i też latwo nie jest pogodzić całe to towarzystwo.
Kolega o nicku :) ma bardzo trafne spostrzeżenia.
A co do tego jak to miało być inaczej... z notatki z EPALu z sierpnia (bodajże sierpnia albo września) wynikało wszystko co z zarządzenia oprócz ceny... niestety cena stworzyła konkurencje w n-ctwach.

Wujek [380]Odpowiedz na ten komentarz2012-12-10 21:53:56

Zgłoś nadużycie

niesprzedany surowiec [1]

Umowa jest na czas określony , do tego podpisany harmonogram . Nie ma podstaw żeby wygrac w sądzie . A skarżyć może każdy . Ciekawe że brak opinii o wynikach PLD czyżby wszyscy byli w szoku . Ja uzyskałem 100 % w kilku nadleśnictach mimo że obłozenie było ponad 100 % . Czy jest na to wytłumaczenie ?.

Adam [224]Odpowiedz na ten komentarz2012-12-10 22:10:05

Zgłoś nadużycie

jest jedno wytłumaczenie i

jest całkiem proste. Podejrzewam że dałeś relatywnie niską masę transportową i tyle.

niepokorny [221]Odpowiedz na ten komentarz2012-12-11 11:32:09

Zgłoś nadużycie

No i jak podobają się wam wyniki? Mi bardzo. Ostatniego dnia zmieniłem ...

ofertę. Wycofałem się z nadleśnictw, w których obłożenie wynosiło ponad 100% i złożyłem oferty w innych. Dostałem prawie tyle, ile mogłem!

:) [17]Odpowiedz na ten komentarz2012-12-11 11:24:21

Zgłoś nadużycie

Jeśli PLD

jest takie złe to dlaczego tam startowałeś? Trzeba było poczekać na e-drewno.

niepokorny [221]Odpowiedz na ten komentarz2012-12-11 11:34:23

Zgłoś nadużycie

Większość klientów dostała to co chciała...

Jednakże różne ceny wprowadziły konkurencje w nadleśnictwach. Bardzo dużo było błędów kontrahentów, którzy dawali masę minimalna na równi z maksymalną. Przy jakiejkolwiek redukcji nie dostawali nic!!!

Dla nech teraz sytuacja jest dramatyczna, bo niektórzy z 1000-2000 tys metrów dostali....0!!!

Wujek [380]Odpowiedz na ten komentarz2012-12-11 21:03:06

Zgłoś nadużycie

Powrót