DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
TARCICA.PL - internetowy sklep drzewny
 

Zmiany w Lasach Państwowych - informacja Ministerstwa Środowiska

Autor:
Źródło: Ministerstwo Środowiska
Data: 2012-02-14


Lasy Państwowe mają nowego dyrektora generalnego. Minister środowiska Marcin Korolec powierzył tę funkcje Adamowi Wasiakowi.

Fot. Drewno.pl

We wtorek, 7 lutego br. Minister Środowiska dokonał zmiany na stanowisku Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych ze względu na nowe wyzwania, jakie stawia przed Lasami Państwowymi w najbliższych latach. Jak powiedział minister Marcin Korolec: - Lasy to bogactwo przyrodnicze Polski i potencjał gospodarczy. Zarządzające znaczną większością lasów w Polsce Lasy Państwowe to instytucja wymagająca sprawnego zarządzania. Wyzwania jakie widzę przed lasami to przede wszystkim prowadzenie gospodarki leśnej, priorytetowe traktowanie zadań ochronnych, w tym na terenach Natura 2000, wykorzystywanie potencjału gospodarczego lasów i decentralizacja zarządzania.

Adam Wasiak ma wykształcenie z zakresu leśnictwa i zarządzania. Przez większość życia zawodowego związany z Lasami Państwowymi, ostatnio na stanowisku dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

***

Minister Środowiska na mocy ustawy lasach z 1991 r. odwołuje i powołuje dyrektora generalnego Lasów Państwowych, sprawuje także nadzór nad gospodarką leśną.

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe jest jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej. Podstawowym dokumentem dla PGL LP jest ustawa o lasach z 28 września 1991r. Określa ona zasady prowadzenia gospodarki leśnej zarówno przez LP, jak i w lasach innych własności. Strukturę organizacji precyzuje jej statut, wydany zarządzeniem ministra środowiska z 1994r.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Zawsze jest tak , że są zadowoleni i niezadowoleni

po dyskusji widać , że punkt widzenia zależy tylko i jedynie od miejsca usadowienia. ludzie pracujący dla kapitału obcego bronią lasów a kapitał polski często nie doinwestowany narzeka na LP. , z tej wojny zadowolone jest tylko LP.

Janek [18]Odpowiedz na ten komentarz2012-03-03 07:49:26

Zgłoś nadużycie

taaa....

Art. 29.
1. Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony
jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony
tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po
tych drogach. Nie dotyczy to inwalidów poruszających się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb.


A jakie jest w terenie oznakowanie dróg na których jest dopuszczony ruch pojazdów silnikowych i kto go dokonuje???

niepokorny [221]Odpowiedz na ten komentarz2012-03-03 17:16:25

Zgłoś nadużycie

chyba [1]

ustawodawca jeździ po lasach i przybija znaki he he

niepokorny [221]Odpowiedz na ten komentarz2012-03-03 17:18:23

Zgłoś nadużycie

Dyskusja staje się jałowa, bo kolego nie możesz zrozumieć prostego faktu: ...

żyjemy w kraju, który pretenduje to miana "państwa prawa", ale stworzone przez polityków prawo często jest złe i bezsensowne. Zamiast je naprawić i uprościć - omija się je. Omijają je również urzędy i urzędnicy, którzy powinni dbać by prawo było przestrzegane

Przykładem jest właśnie sytuacja z wjazdem do lasu. Ja pokazuję bezsens zapisu, a Ty pokazujesz jak się go obchodzi i nie potrafisz zrozumieć, że nie jest to właściwe.

W tym prostym przypadku leśnicy już dwadzieścia lat temu powinni wystąpić do Ministra Środowiska z wnioskiem o konieczną zmianę prawa, a nie kombinować z upoważnieniami, do których wydawania nie mają ustawowo żadnego umocowania.

Dominik Jabłoński [303]Odpowiedz na ten komentarz2012-03-03 23:58:55

Zgłoś nadużycie

Rozpoznawanie dróg

1) Wszystkie drogi publiczne posiadają nadane odpowiednie numery
2) Oznakowanie że możesz daną drogą w lesie się poruszać to np. drogowskaz Jeśli zielona tabliczka to najpewniej droga publiczna, jeśli biała (w przypadku lasu np. oznakowany dojazd do leśniczówki) to droga wewnętrzna dopuszczona do ruchu. Oznakowania dróg publicznych dokonuje organ nią zarządzający np. Gmina, w przypadku dróg leśnych najczęściej LP.

Dominik Jabłoński [303]Odpowiedz na ten komentarz2012-03-03 23:46:52

Zgłoś nadużycie

z jednym muszę się zgodzić... [6]

dyskusja jałowa lecz nie z mojego powodu. Przytaczasz ustawe w której jest zapis: ....natomiast drogami leśnymi jest dozwolony
tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po
tych drogach..... Drogi leśne są drogami wewnątrzzakładowymi, którymi jak słusznie zauważyłeś zarządzają lasy. Przytoczony przez ciebie zapis ceduje na zarzadcę (LP) zarządzanie drogami w tym także ich udostępnianiu. Nie mówię tutaj o wizurach leśnych a o drogach utwardzonych do których zrywa się drewno. I to nie jest obchodzenie prawa tylko korzystanie z niego.
Niestety dla ciebie rzeczywistość i praca w terenie jest całkowicie inna niż sobie wyobrażasz siedząc za biurkiem i wyglądając zza sterty papierów. Znajomość ustaw i ich mechaniczego pojmowania nie zwalnia z logicznego rozumienia tekstu. Pozdrawiam

niepokorny [221]Odpowiedz na ten komentarz2012-03-04 09:33:02

Zgłoś nadużycie

I tu się nie zgadzam z Tobą po raz kolejny. Zapis w ustawie jest wyraźny, ...

nie ma tam słowa o tym o czym piszesz (tzn o tym że jakiś szczebel administracji lasów może upoważnić kogoś, kogo nie wymienia ustawa do wjazdu do lasu (na drogi nie publiczne). Urzędnik musi działać tylko w zakresie, jakim upoważnia go prawo. W życiu nie widziałem oznaczenia drogi pt. "dojazd do miejsca składowania drewna", tym bardziej, że oznaczenie takie spowodowałoby, że mógłby tam wjechać każdy. Ja wiem, że rzeczywistość jest inna niż zapisana np. w ustawie. Ale to nie oznacza, że tak musi być. Prawo którego nie da się przestrzegać, powinno być zlikwidowane lub zmienione. I taki jest cały sens mojego pisania w tym wątku. Po za tym, kolejny raz spotykam się z założeniem, że robię jedno (siedzę za biurkiem) czy drugie (wyglądam zza sterty papierów) i nie wiem jaka jest "rzeczywistość". Na jakiej podstawie?

Dominik Jabłoński [303]Odpowiedz na ten komentarz2012-03-04 21:39:49

Zgłoś nadużycie

proponuję koledze....

jeśli nie chcesz zrozumieć pewnych spraw to przekonaj się sam tj:
1. złóż doniesienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez n-czych w całej Polsce gdyż w twoim mniemaniu wszyscy łamią n-czowie prawo (mając za sobą opinie kancelarii prawnych) wydając zarządzenia o wjeżdzie do lasu pojazdów upoważnionych. Radzę ci uzbierać sobie kilka wypłat na koszty sądowe.
2. a jeżeli wydygasz to weź karteluszkę w rekę idx do rzecznika LP i się dowiedz. Może rozszerzysz swoje horyzonty.

P.S
Ja też nie widziałem w lesie (poza submisją) tablic: ..."dojazd do miejsca składowania drewna" ja o takich tablicach nawet nie wspomniałem więc czytaj i rozum to co czytasz. Ja pisałem o tablicy: Nie dotyczy ALP i pojazdów upoważnionych.

niepokorny [221]Odpowiedz na ten komentarz2012-03-05 17:04:46

Zgłoś nadużycie

Oj coś w trawie piszczy

Coś kolega wie ale nie dokładnie . Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa sklada się do prokuratury lub policji. Organy te przeprowadzają postępowanie wyjaśniajace i albo wszczynają albo umarzają to postępowanie .Prowadzenie postępowania niezaleznie od wyniku nie jest obarczone zadną opłatą sądową. Do sądu można się odwołać w przypadku nie podjęcia postępowania (tryb odoławczy) też bezpłatnie. Pan Dominik pokazał jeden przykład nieścisłości prawnych i na instytucji LP ciąży przeanalizowanie zgodności z rzeczywistością i ewentualne wystąpienie do organów prawo ustanawiajacych o jego interpretację czyli co autor miał na myśli . Bo jak widać taki zapis w naszej rzeczywistości powoduje różne standardy LP które stosuje . Od " sprawy" dróg można przejść do bardziej somplikowanych wykorzystania lasów do rozwoju gospodarczego państwa a nie LP.

Adam [239]Odpowiedz na ten komentarz2012-03-06 05:38:46

Zgłoś nadużycie

dokładnie, ale...

biorąc pod uwagę to że admin jest pewny swego gdy prokuratura umorzy postepowanie (jasna sprawa) admin pewnie wbrew temu odwoła się do sądu, a gdy ten oddali sprawę, to pewnie założy sprawę cywilną jakiemuś n-czemu który wpuszcza samochody do lasu po drewno, a przegrana wtedy kosztuje. Czyż nie Adamie?. Hi Hi Hi

niepokorny [221]Odpowiedz na ten komentarz2012-03-06 16:24:14

Zgłoś nadużycie

Nie zamierzam składać żadnych pozwów i doniesień - nie moja rola. Ale ...

proponuję śledzić zmiany w ustawie o lasach jakie nastąpią w przyszłości. Obecny zapis zostanie zapewne zmieniony.

O tym, że nadleśniczowie nie mogą wystawiać takich zezwoleń wiedzą doskonale - zwłaszcza gdy nie chcą ich wystawić - wtedy informują petentów, że zgodnie z ustawą nie mają takich uprawnień.

Kolejną ciekawostką dotyczącą "pozwoleń na wjazd do lasu" jest pobieranie przez niektóre nadleśnictwa opłat za ich wystawienie.

Dominik Jabłoński [303]Odpowiedz na ten komentarz2012-03-06 23:51:50

Zgłoś nadużycie

tu masz racje...

niektóre n-ctwa pobierają opłaty za pozwolenia wjazdu do lasu jedynie gdy osoba prywatna, firma zwróci się z zapytaniem o pozwolenie z zaznaczeniem wykorzystania tego pozwolenia w celu komercyjnym. Inaczej mówiąc gdy np firma dla swoich pracowników organizuje raut połączony z jazdą w lesie samochodami terenowymi, lub jak kiedyś było w moich okolicach znaczny dealer Jeepa zgłosił się o pozwolenie "przetestowania nowego modelu auta. Zapłacił konkretną kasę i tyle. Nie wiem dlaczego to cię dziwi. Nigdy jednak nie jest tak aby wołali kasę od przewoźników.

niepokorny [221]Odpowiedz na ten komentarz2012-03-07 16:32:53

Zgłoś nadużycie

Równośc traktowania podmiotów . Standardy Europejskie

Zamiast toczyć dyskusje teoretyczne proponuje zabaczyć jak to prawo jest róznie dla różnych podmiotów interpertowane . .Nadleśnictwa obsługujące firmy zagraniczne mają zapis w umowie że kłody są składowane przy drodze utwardzonej ,minimum 300 m3. Chodzi o to że przyjeżdzają auta , jedno z dźwigiem reszta bez , dźwig waży 5 t więc pozostałe auta zabierają na siebie 5t więcej kłód.Ilość kłód jest przygotowymana tak aby ładunki były pełne i proporcjonalne do ilości samochodów.
Oczywiście wszystko jest w cenie surowca, taki bonusik .
Nie muszę pisać Panu jak to jest z resztą klientów (Pl)

Adam [239]Odpowiedz na ten komentarz2012-03-04 14:15:42

Zgłoś nadużycie

Do Wójka [3]

JUż kilka razy razy pisałem do wójka aby rozwinął swoją myśl , albo odniósł się do jakiegoś tematu. Niestety nigdy nie doczekałem się takiej odpowiedzi....
Pisze tylko to co jest mu wygodnie , same ogólniki .Przecież jest pracownikiem LP to jasne .
Tym razem też napisze aby odniósł się do postu Adama , bo to jest bardzo ciekawe. Czyli jednak są równi i równiejsi.
Ktoś kiedyś napisał że można kupować drewno po za oficjalnymi aukcjami , do tego te się nie odniósł. A brał udziął w dyskusji.
Proponuję ignorować jego wypowiedzi.

turkuć podjadek [44]Odpowiedz na ten komentarz2012-03-05 23:18:22

Zgłoś nadużycie

Jak piszesz Wujek?:)

Oczywiście można kupić drewno poza aukcjami-obowiązuje cennik detaliczny, a ilość drewna ustalana jest co roku w pulach sprzedażowych-ok 10% ogólnej masy do sprzedaży. Jest ona conajmniej taka, jaką osiągnięto na aukacjch systemowych...opisać jak ten cennik jest budowany? Zachęcam, aby się kolega udał do najbliższego Nadleśnictwa to koledze wyjaśnia. Na prawdę!

Przeważnie sprzedaje się taki sortyment, kóry nie schodzi, nie jest zakontaktowany, albo...albo w okresie od maja do sierpnia jak drewno sinieje.

Coś jeszcze? chętnie odpowiem

Wujek [380]Odpowiedz na ten komentarz2012-03-08 21:47:23

Zgłoś nadużycie

Odwołany

Wójek zamilkł !!!!! Czyżby to był sam ON i jak dobry król przebierał się za biedaka i słuchał jak zyje się w Jego królestwie. Jak prosty lud ocenia Jego rządy ?????

Adam [239]Odpowiedz na ten komentarz2012-03-25 07:25:07

Zgłoś nadużycie

he he

pewnie siedzi w kącię i obgryza paznokcie śledząc zawirowania w posadach w jego firmie, bój się bój...

niepokorny [221]Odpowiedz na ten komentarz2012-03-25 09:49:49

Zgłoś nadużycie

Do t p [14] [6]

LP stały sie kilka lat temu korporacją zawodową taką jak w naszym kraju lekarze , sędziowie ,adwokaci itp . Korporacja działa z naczelną zasadą dbać o interes korporacji.Jak to robić ? Dzielić i rządzić - stara zasada . Czy to jest surowiec , gaz , czy cukier nie ma znaczenia .Trzeba zejść z marzeniami że się polepszy i bronić się. Bo ta firma ma w d... ineres właściciela czyli Naród który wybrał sobie rząd jako swojego przedstawiciela. Zwróć uwagę że LP miały zawsze problem ze sprzedażą surowca dopuki nie zaprosiły firm z zagranicy i zagranicznych w Polsce . Ta sprzedaż pełni rolę straszaka jak nie zapłacicie tyle ile chcemy (system sprzedaży) to sprzedamy za granicę i po ptakach.Stało sie tak że firmy drzewne są zakładnikami LP .

Adam [239]Odpowiedz na ten komentarz2012-03-07 06:18:20

Zgłoś nadużycie

Sorry bardzo...

Ale LP to nie organizacja non profit!

Ważna jest równowaga, bo do 2003-2005 roku rządziły firmy drzewne, to nikomu nie przeszkadzało, że średnei zarobki w LP były na poziomie płacy minimalnej...
nie mówie, że jest idealnie, ale tamte czasy już nie wrócą, bo to nie chodzi o straszak, ale o otwarcie rynków na świat. Jak nie nasi, to kto inny. eraz dla tartaków większym problemem jest tanie drewno posuszowe z Czech i Słowacji- to jest porblem dla LP i częsci tartaków oraz w przyszłosci dla branzy budowlanej.

Wujek [380]Odpowiedz na ten komentarz2012-03-08 21:51:06

Zgłoś nadużycie

Uwielbiam taką demagogię i wprowadzanie w błąd ...

"Ważna jest równowaga, bo do 2003-2005 roku rządziły firmy drzewne, to nikomu nie przeszkadzało, że średnei zarobki w LP były na poziomie płacy minimalnej..."

W latach 2003 - 2005 Lasy Państwowe notowały wzrost sprzedaży i zysku. - (zysk w 2003 - 31,81 mln zł, 2004 - 68,66 mln zł, 2005 - 125,05 mln zł) więc na czym polegało "rządzenie firm drzewnych"?

A w sprawie płac:
2003
Minimalna - 800 zł, - średnia krajowa 2201zł - średnia płaca w LP 3181zł
2004
Minimalna - 824 zł, - średnia krajowa 2289zł - średnia płaca w LP 3465zł
2005
Minimalna - 849 zł, - średnia krajowa 2380zł - średnia płaca w LP 4125zł

Źródła danych: minimalna - ZUS, średnia GUS, średnia LP - Lasy Państwowe

Dominik Jabłoński [303]Odpowiedz na ten komentarz2012-03-09 01:49:02

Zgłoś nadużycie

Szach-mat :-)

bt

raf [6]Odpowiedz na ten komentarz2012-03-09 08:30:58

Zgłoś nadużycie

Zlituj się!!!!

nad czytającymi twoje wypociny. Po raz kolejny dajesz popis swojej demagogii!!!. W tych latach co piszesz to minimalną krajową zarabiał stażysta po studiach. Wiem bo sam wtedy nim byłem zarabiałem na rękę 876,46zł (dokładnie w 2002r). Więc nie traktuj nas jak baranów którzy łykają takie bzdety.

niepokorny [221]Odpowiedz na ten komentarz2012-03-09 17:03:26

Zgłoś nadużycie

komentarz do wujka...

a wbiło pod adminem...

niepokorny [221]Odpowiedz na ten komentarz2012-03-09 17:05:09

Zgłoś nadużycie

Sory bardzo

Ale LP to nie organizacja która jest właścicielem lasów i może być sobie sterem , sternikiem i zeglarzem . LP to firma bardzo droga wynajęta przez właściciela do zarządzania lasami . A własciciel głupi nie ma nic do gadania . Grzyby i jagody może sobie za darmo zbierać i ma się z tego cieszyć. Deski będzie kupować w supermarkecie bo tam najtaniej , a najlepiej produkty drewnopodobne bo najzdrowsze , najtansze i długowieczne. Panie Wujku Afryka też się na świat otworzyła - najtańsze drewno egzotyczne jest w Hamburgu.A miejscowi rzemieślicy z odpadów robią zwierzątka dla turystów bo na deskę tarasową go nie stać. Proszę zwrócic uwagę otwieramy się na świat ale na jednego mieszkańca zużywamy 11 razy mniej tarcicy niż obywatel Skandynawi , Niemiec , Francji. I druga ważna sprawa proszę zobaczyć eksport tarcicy i import tarcicy . Zmiana tendencji świadcząca moim zdanie o utracie konkurencyjności polskiego przemysłu drzewnego co zaowocuje stratami w gospodarce.

Adam [239]Odpowiedz na ten komentarz2012-03-10 09:26:30

Zgłoś nadużycie

Ale do kogo macie pretensje?

Do LP?
Pewnie tak...

Macie teraz okazje kupic suroweic taniej, bo zmiany w LP już owocują nagła sprzedażą surowca na e-drewno.

Wujek [380]Odpowiedz na ten komentarz2012-03-26 00:22:54

Zgłoś nadużycie

To nie zmiany. Surowiec leży w lesie i nikt go nie odbiera-rynek zbytu się ...

załamał.

rj [57]Odpowiedz na ten komentarz2012-03-26 09:00:34

Zgłoś nadużycie

A co to lasom przeszkadza ?

Że się załamał, za rok sprzedadzą drożej :( na nasze nieszczeście .. niestety..
A na nasze szczescie jest natomiast to ze i niemcy nie odbierają surowca polskiego surowca. A PLAN DYREKTORZE TO JEST PODSTAWA !!!! :)

turkuć podjadek [44]Odpowiedz na ten komentarz2012-03-27 09:51:10

Zgłoś nadużycie

Powrót