DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
TARCICA.PL - internetowy sklep drzewny
 

Wyniki przetargów na drewno - I poł. 2012r.

Drewno.pl

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Drewno.pl
Data: 2012-01-03


Lasy Państwowe poinformowały o wynikach przetargów ograniczonych i aukcji systemowych na surowiec drzewny sprzedawany w I półroczu 2012r.

Średnie ceny drewna sosnowego WC01 wylicytowane podczas aukcji systemowychŚrednie ceny drewna sosnowego WC01 wylicytowane podczas aukcji systemowychFot. Drewno.pl

W przetargach ograniczonych (PL-D), stanowiących I etap sprzedaży surowca drzewnego, zaoferowane zostało 7.783.900 m3 drewna. W tym trybie nabywców znalazło 7.390.800 m3  czyli 94,9% wystawionej do sprzedaży masy. Niesprzedane pozostało 393.100 m3 drewna.

Podczas II etapu, czyli aukcji systemowych, wystawione na aukcjach w portalu e-drewno zostało 6.756.200 m3 drewna. Z tej masy wylicytowano 6.746.700 m3 co stanowi 99,9% przeznaczonej do sprzedaży w tym trybie masy. Nie sprzedane pozostało zaledwie 9.500 m3.

Lasy Państwowe w obu etapach łącznie wystawiły do sprzedaży 14.161.500 m3 surowca drzewnego, z czego nabywców znalazło 14.137.500 m3 (99,8%). Niesprzedana masa, 24.000 m3 zostanie wystawiona do sprzedaży na zwykłych aukcjach e-drewno.

W porównaniu z rokiem ubiegłym oferta Lasów wzrosła o 1% czyli niecałe 150 tys. m3. Na niezmienionym poziomie pozostała ilość zakupionego drewna stanowiąca 99,8% masy wystawionej do sprzedaży.

Lasy Państwowe nie podały żadnych informacji na temat uzyskanych cen. Niestety brak jest oficjalnych informacji dotyczących przeciętnych cen uzyskanych podczas przetargów ograniczonych. Według nieoficjalnych wypowiedzi nabywców są one o ok 10-15% wyższe od uzyskanych przed rokiem. Należy przy tym zauważyć, żeceny uzyskiwane na tym etapie sprzedaży są o znacząco niższe niż podczas aukcji systemowych.
 
Według danych portalu DREWNO.PL uzyskanych za pomocą "Monitora e-drewno", podczas aukcji systemowych (czyli drugiego etapu sprzedaży) w przypadku drewna tartacznego sosnowego wylicytowane ceny (WC01) wzrosły o ok. 3% w stosunku do cen uzyskiwanych w aukcjach na I połowę 2011r. Wszystko wskazuje, że w obecnych warunkach makroekonomicznych ceny drewna tartacznego sosnowego osiągnęły poziom stabilny i nie powinna już wzrastać w sposób gwałtowny.

Spodziewać się można natomiast, że w kolejnych miesiącach rosnąć będą ceny surowca liściastego. Część gatunków drewna (np dąb, jesion), których cena zwyczajowo była znacznie wyższa niż sosny, do końca ubiegłego roku można było kupić niewiele od niej drożej. W ciągu ostatnich trzech lat obserwowany wzrost cen drewna liściastego był znacznie wolniejszy niż iglastego. W ciągu najbliższych 2 lat można oczekiwać, że stosunek powróci do znanego z historii układu. Tezę tę może potwierdzać fakt, że np. średnie ceny drewna dębowego WC01 podczas grudniowych aukcji systemowych były wyższe o ok. 21% w stosunku do cen uzyskiwanych rok wcześniej.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Monopolista udaje działania rynkowe

o takiej pozycji na rynku marzy każdy przedsiębiorca , gdzie jest ten słynny urząd do walki z nieuczciwą konkurencją , PSL trzyma rękę na pulsie .............

Janek [21]Odpowiedz na ten komentarz2012-01-03 08:21:39

Zgłoś nadużycie

pieknie

Janek, oni juz nawet nie udają. Przyjdzie (niestety) taki czas, że rynek "siądzie", a wtedy panowie nadleśniczowie będą wydzwaniac jeden przez drugiego, żebyś kupił, że zrobi ci długośc jaką chcesz albo jeszcze w klasach jakosci jakich chcesz....i to bez żadnej dopłaty ! Wtedy przypomną sobie co to marketing, że jednak o klienta trzeba dbac itp. A na razie.... G...no ich obchodzi Twoj Drzewiarza los. Pomyslnosci w 2012.

Rafał [20]Odpowiedz na ten komentarz2012-01-03 14:12:03

Zgłoś nadużycie

Wujek [5]

Panowie można też psioczyć na PKN, Zakład energetyczny, itp. tylko oni nie sprzedają paliwa, energii itp na aukcjach!
Otwartych aukcjach, w których może wziąć udział każdy!Oprócz PLD oczywiście.

Wujek [381]Odpowiedz na ten komentarz2012-01-08 20:26:48

Zgłoś nadużycie

Paranoja drzewna

I tu się mylisz. Jest kilka zakładów które dostarczają energię i konkurują miedzy sobą ,można też negocjować ceny. Dostawców paliwa jest też wielu ale koszt energii i paliwa jest w naszej produkcji minimalny w porównaniu z drewnem.

rj [57]Odpowiedz na ten komentarz2012-01-09 08:17:16

Zgłoś nadużycie

No dobra, a transport drewna?

Paliwo jest ograniczeniem mobilności surowca, więc jakieś ograniczenie jest,
akcyza jest stała, negocjujesz przy paliwie marże, cena energii jest odgórnie ustalana przez urząd...
Ale mam pytanie-skoro wszyscy mamy podobne ceny za surowiec, oprócz dużych firm i odbiorców krajowych, to dlaczego jedni wychodzą na swoje i mimo, że nie mają marży 100% działają z powodzeniem w biznesie, a inni niepokornie opluwają na forach tych, co myślą inaczej niż oni?
Czytaj ze zrozumieniem

Wujek [381]Odpowiedz na ten komentarz2012-01-09 21:34:34

Zgłoś nadużycie

proste

Organizacja,wydajność , produkt i odbiorca.Jak paleciarz sprzedający paletę w cenie 550 zł/m3 może konkurować z producentem mebli lub ogrodówki.A u nas tego co kupuje 5000 m3 traktuje się tak samo jak tego co co kupuje 50 m3. Transport drewna przy cenie 260 zł/m3 jest 1/10 kosztów chyba że zwozi się drewno z drugiej strony kraju,ale to wybór odbiorcy

rj [57]Odpowiedz na ten komentarz2012-01-10 08:21:41

Zgłoś nadużycie

Wujku gamoniu

Jeszcze skomentuję słowa które piją bezpośrednio do mnie. Jak zwykle muszę ci przypomnieć twoją wypowiedź kiedy dyskutowaliśmy nad słusznością PLD , to wtedy ty nazwałeś nas gamoniami, nawiasem mówiąc od tej pory zwracam się do ciebie per gaminiu.Wtedy postawiłeś siebie na piedestale wszystkowiedzącego zwolennika e-drewna, a nas uznałeś jako ludzi nieoświeconych jak ty. Tak więc jeśli chcesz być szanowany na forum, uznany jako gość z wiedzą równy partner do rozmowy zacznij szanować ludzi (słowa chłopki...)a zacznie ktoś ciebie szanować. Mama nadzieje że czytasz to ze zrozumieniem i ogarniesz choć trochę z tego.

niepokorny [222]Odpowiedz na ten komentarz2012-01-10 17:18:24

Zgłoś nadużycie

Niepokorny chłopku

Nazwałem gamoniami wszystkich tych, którzy nie rozumieją, że PLD służy JEDYNIE dużym odbiorcom, głównie krajowym! Dalej uważam, że e-drewno w porównaniu z PLD jest milion razy lepsze, bo przejrzyste-każdy widzi cenę, wie ile kupił, a nie licytuje w ciemno.
A chłopki to określenie gamonia, który wbija gwoździe w drzewo, żeby sobie łąkę ogrodzić (na forum się nie przeklina). Jeśli kolega popiera takie zachowanie, to gratuluję.
Czy postawiłem siebie na piedestale? Kolega nie chciał ustosunkować się do moich argumentów. Czy mówiłem coś co nie jest zgodne z prawdą odnośnie przetargów? Sam kolega zauważy, że od 3 przetargów PLD biją wszyscy na ślepo...

Wujek [381]Odpowiedz na ten komentarz2012-01-10 20:30:29

Zgłoś nadużycie

Wujku gamoniu

tak myślałem że nie ogarniesz tego co ci napisałem o szacunku do rozmówcy. Ale niech ci będzie masz racje we wszystkim, piszę to bo jak przysłowie mówi "lapiej z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć" ale co ja tam pisze pewnie tak i nie zrozumiesz

niepokorny [222]Odpowiedz na ten komentarz2012-01-11 16:27:02

Zgłoś nadużycie

E drewno było by dobre gdyby każda firma w polsce była zobowiązana [2]

Zaopatrzać się w drewno na tym portalu. Wtedy każdy kupił by po zbliżonej cenie i można by mówić o konkurencyjności. Ale teraz mamy tak że małe i średne firmy kupują na e drewno a kolosi tacy jak OLCZYK i inni idą sobie do ministra mówią ze tyle a tyle potrzebują drewna i zapłacą za niego tyle np 180 zł i tak wygląda i zakup ,oni obserwują e drewno i śmieją się znas że płacimy 100 lub 150 procen więcej za surowiec niż oni.

Darek [59]Odpowiedz na ten komentarz2012-01-11 23:12:03

Zgłoś nadużycie

Wujku, wujku ...

Czy mógłbyś skomentować tekst powyżej ?

turkuć podjadek [45]Odpowiedz na ten komentarz2012-01-12 16:27:47

Zgłoś nadużycie

PLD a E-drewno

Jak to jest: ja od przynajmniej 3 a może 4 przetargów w PLD dostaję "wszystko co mi się należy" dając oczywiście nieco wyższą cenę od min, choć i tak ona jest dużo niższa od cen podbijanych na e- drewnie, dodam jeszcze że nie jestem bardzo dużym odbiorcą, ponadto należy zaznaczyc że w ocenie wartość zakupów ma wagę jedynie 2pkt na 10.
Więc dalej w mojej ocenie PLD jest słuszne.
Słowo do wujka gamonia: zasady PLD są takie same od poczatku wprowadzenia systemu (chodzi mi oczywiście o zasady podawania cen przez kupujących)

niepokorny [222]Odpowiedz na ten komentarz2012-01-12 17:29:07

Zgłoś nadużycie

do niepokorny [1]

Kolego jak cię śledzę na tym forum to odczuwam że jesteś najmądrzejszy a że dostałeś całą pule z przetargów PLD to dałeś cenę o 100% albo masz jakieś układy ale jak znając życie nikt do tego się nie przyzna

J.B [1]Odpowiedz na ten komentarz2012-01-12 19:33:10

Zgłoś nadużycie

do J.B

Kolego jeśli dałbym o 100% większą cene to przebiłbym ceny uzyskane na e-drewnie, więc gdzie tu logika w tym co piszesz?

niepokorny [222]Odpowiedz na ten komentarz2012-01-13 15:10:02

Zgłoś nadużycie

Kto tu rządzi????

A co powiecie na to: LITWA -system sprzedarzy podobny do polskiego-więkrzość drewna wykupiona przez pośredników,branża drzewna zaczęła krzyczec więc rząd wprowadza zmiany powodujące blokadę sprzedarzy innym niż przetwórca drzewny???? Tak samo jest na Białorusi i Ukrainie, tylko Polacy dają się doić.

rj [57]Odpowiedz na ten komentarz2012-01-13 08:44:11

Zgłoś nadużycie

Niepokorny jak możesz dotać całą pulę [2]

Przecież w pierwszym przetargu dostajesz 55% tego co ci się należy i to powiedzmy jest najtańsze ,potem jest dogrywka i już drożej. Resztę dokupujesz na brązowych.

Chyba że u ciebie cała pula to jest to 55 % co przy ocenie 2 punkty nie masz szans dostać

Darek [59]Odpowiedz na ten komentarz2012-01-13 17:12:02

Zgłoś nadużycie

Dokładnie pula 55% jest na cały rok, czyli na jedno półrocze dokładnie ...

27,5% historii zakupu z poprzedniego roku tj. gdy np mam 100m3 przydziału to oferując odpowiednią cenę dostaję ''to co mi sie należy" czyli 27,5m3, chyba jasne.

niepokorny [222]Odpowiedz na ten komentarz2012-01-13 18:56:54

Zgłoś nadużycie

aha jeszcze jedno. Kolego ocena 2pkt nie jest wagą dla proponowanej ceny

niepokorny [222]Odpowiedz na ten komentarz2012-01-13 19:02:41

Zgłoś nadużycie

Niepokorny ma układy [1]

Dokładnie tak jak napisał J.B niepokorny ma jakieś układy i wszystko w temacie
a sam wypisuje jakieś bzdety myśli że tylko on wie najlepiej o zasadach zakupu drewna

Łabędź [1]Odpowiedz na ten komentarz2012-01-13 18:34:07

Zgłoś nadużycie

łabędź i JB mają racje mam układy ze zdrowym rozsądkiem, komputerem oraz ...

kartką i ołówkiem. Pomyślcie troche i podejmijcie normalną dyskusję a nie bijecie pianę

niepokorny [222]Odpowiedz na ten komentarz2012-01-13 18:58:58

Zgłoś nadużycie

Niepokorny to dlaczego je niedostałem całej puli czyli te 27 procent skoro moja

ocena za cenę była 8 . Dałem wysoko bo chyba 205 za sosnę a i tak nie dostałem całości

Darek [59]Odpowiedz na ten komentarz2012-01-13 19:15:31

Zgłoś nadużycie

powody mogą być dwa:

1. możliwe że miałeś w ocenę w wartości sprzedaży bardzo niską np na dwa możliwe 0,2pkt co daje łącznie 8,2pkt za oferte i nie dają całości.
2. lub (niestety tu jest największy mankament PLD) konkurencja dała jeszcze wyższą cene

niepokorny [222]Odpowiedz na ten komentarz2012-01-13 19:31:37

Zgłoś nadużycie

Niepokorny chłopku [2]

Nie masz racji:
1. Zasady PLD zmieniły się od początku kila razy:
- brak wagi odnośnie terminu płatności (a były takie)
- brak wagi odnośnie współpracy z danym Nadleśnictwem (była taka waga nie wiem czy oficjalnie podawana, popierająca klientów lokalnych)
- 2 albo 3 razy zmieniła się pula masy przyznanej na rok.
Tyle w temacie, bo nie wiem jak kolega rozumie "zasady podawania cen"

A teraz odnosząc się do tego co napisał kolega Darek - najuczciwiej by właśnie tak było, gdyby wszyscy kupowali na e-drewno...ale mamy PLD więc tak nie jest...

Wujek [381]Odpowiedz na ten komentarz2012-01-14 21:21:56

Zgłoś nadużycie

Wujku ga,oniu ***

Masz coś jednak z głową (wszedzie są ograniczenia ty masz najwyraźniej ograniczenia umysłowe), pisze o zasadzie podawania cen przez kupujących które się nie zmieniły od poczatku PLD czyli zawsze biło się w ciemno, a ty bucu piszecz o znianach które zostały wprowadzone o których wszyscy wiedzą a ja o nich nie wspominam bo nie wtym była rzecz.
Ponadto jeśli ci się nie podoba PLD to nie kupuj na preferencji drewna(o ile prowadzisz coś własnego) tylko kupuj na e-drewnie . Nikt nie zmusza kupowania na PLD.
jeszcze jedno myślisz że wprowadzenie całego surowca na e-drewno ograniczy znaczny wzrost cen drewna?

Post edytowany przez Administratora

niepokorny [222]Odpowiedz na ten komentarz2012-01-15 09:42:29

Zgłoś nadużycie

wujku gamoniu

zlikwidowana została waga terminu płatności która była w e-drewnie gdzie miała znaczenie, a w PLD w dalszym ciągu jest brana pod uwagę waga ceny x pkt i waga zakupów. poczytaj bucu trochę więcej dopiero pouczaj innych

niepokorny [222]Odpowiedz na ten komentarz2012-01-15 09:49:02

Zgłoś nadużycie

Czy Tobie nie nudzi się obrażanie innych?

Pewnie nie, bo tak leczysz swoje kompleksy.
Na pewno nie czytam tak dużo jak Ty, bo jesteś taki mądry, że tylko brać garściami:)
Wprowadznie całego drewna na e-drewno spowoduje przejrzystość cen, wzrost ceny drewna S2A oraz unormowanie pozostałych cen. Tak właśnie uważam, bo wiem, że większość kupujących dokonuje transakcji w panice.

Niestety nie będę więcej odpowiadał na Twoje zaczepki, bo merytoryczna dyskusja nie ma sensu. Widze,że jak nikt nie odpisuje na Twoje komentarze, to sam to robisz:) Smutne...

Upatrzyłeś sobie mnie jako wroga klasowego...kogo jeszcze nie lubisz? Niemców, Żydów, homoseksualistów? Potrzebujesz wielu długich lat terapi,i a krzyki na forum na pewno nie zagoją Twoich ran.

Wujek [381]Odpowiedz na ten komentarz2012-01-15 20:41:59

Zgłoś nadużycie

panowie [1]

panowie lekarz za lekarzem pojdzie w ogien dla naszego dobra strajkuja, żebysmy biegali po prywatnych gabinetach a my sie klocimy sprzeczamy,a lasy sie smieja z nas .

mieszko [13]Odpowiedz na ten komentarz2012-01-17 08:56:18

Zgłoś nadużycie

No i racja:)

Dla naszego dobra!
A lasy pewnie nie czytają tego forum:)

Wujek [381]Odpowiedz na ten komentarz2012-01-17 23:37:07

Zgłoś nadużycie

Powrót