Drewno.pl

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Drewno.pl
Data: 2011-07-17

42 zawodników z Polski, Francji, Słowacji, Czech i Niemiec zostało ostatecznie sklasyfikowanych podczas XII Międzynarodowych Zawodów Drwali w Bobrowej. Zwycięzcą został Roman Szala, który minimalnie wyprzedził wielokrotnego mistrza Słowacji Jaroslava Perveka. Na podium stanął również Dietrich Harder z Niemiec.

Podczas okrzesywania liczy się czas i dokładność obcięcia kołków imitujących gałęziePodczas okrzesywania liczy się czas i dokładność obcięcia kołków imitujących gałęzieFot. Drewno.pl

Po raz pierwszy do 12 lat organizatorom popsuła szyki pogoda, co jednak nie wpłynęło na poziom emocji podczas rozgrywanych konkurencji. W tym roku również po raz pierwszy w kategorii Junior (poniżej 24 lat) wystartowała m.in. młodzież ze szkół i uczelni Polski i Francji.

Pierwszy dzień zawodów to pierwsza z pięciu konkurencji - ścinka drzew na dokładność. Ta rozgrywka ze względu na bezpieczeństwo odbyła się bez udziału publiczności, na zrębie w lesie koło Ligoty Oleskiej.

Leśne zmagania przyniosły sporo niespodzianek. Pierwsze trzy miejsca zajęli ex aequo zawodnicy z Polski, w tym dwóch z klasy Junior. Po 660 pkt uzyskali Sebastian Bodura, Kamil Szarmach i Roman Szala. Pięciokrotny mistrz i ubiegłoroczny triumfator mistrzostw, Jacek Stochniałek, znalazł się dopiero na 21 miejscu...

Podczas gdy uczestnicy zawodów drwali toczyli zmagania na powierzchni leśnej, w Bobrowej odbywały się Eliminacje Regionalne do IX Mistrzostw Polski Strażaków Ochotników STIHL® TIMBERSPORTS® SERIES. Do rywalizacji przystąpiło dwunastu strażaków ochotników z województw: śląskiego, małopolskiego, łódzkiego, wielkopolskiego i opolskiego.

Po rozegraniu  trzech widowiskowych konkurencji: Underhand, Stock Saw i Single Buck najlepszy okazał się Andrzej Jakubiec z woj. śląskiego (34 pkt.), miejsce drugie zajął Józef Lizak z woj. małopolskiego (30 pkt.). Na trzeciej pozycji uplasował się Ryszard Ciężak z woj. śląskiego (25 pkt.).

Drugiego dnia  zawodów drwali odbyły się cztery kolejne konkurencje:
- przygotowanie pilarki do pracy,
- złożona przerzynka kłód,
- dokładność przerzynki
- okrzesywanie.

Z powodu ulewnego deszczu część konkurencji odbyła się pod namiotem, a całość zawodów opóźniła. Mimo zimna drwalom przez cały dzień dopingowała spora publiczność, szczególnie kibicując jedynej przedstawicielce płci pięknej. Startująca w kategorii Junior, Julia Królik, zajęła 10 miejsce w swojej grupie wyprzedzając m.in. wszystkich zawodników z Francji.

Czołówka przed ostatnią konkurencją wyglądała następująco:
1. Jaroslav Perveka - Słowacja - 7-krotny mistrz Słowacji i 3-krotny mistrzem Czech.
2. Roman Szala - Polska -  mistrz z Bobrowej sprzed 2 lat
3. Dietrich Harder - Niemcy - trzykrotny zwycięzca zawodów w Bobrowej
4. Frantisek Vitasek - Czechy
5. Jacek Stochniałek - Polska - pięciokrotny zwycięzca, w tym ubiegłorocznych, zawodów w Bobrowej, któremu udało się odrobić dużą stratę z pierwszego dnia zawodów.

Ostatecznie Roman Szala okazał się okrzesywaniu lepszy od Słowaka i zajął I miejsce

Seniorom wyrasta młoda konkurencja, trzy pierwsze miejsca wśród Juniorów zajęli reprezentanci Polski: Kamil Szarmach, Adam Dobreńko i Adam Wawrzak. Gdyby prowadzono klasyfikację generalną wszyscy wyprzedziliby Dietricha Hardera, podobnie jak czwarty w tej kategorii Łukasz Maraszczuk.

Międzynarodowym Zawodom Drwali towarzyszyło szereg wydarzeń skierowanych przed wszystkim do publiczności. Wśród nich m.in pokazy sztuki rzeźbienia w drewnie za pomocą pilarki oraz koncerty i występy artystyczne.

Wyniki XII Międzynarodowych Zawodów Drwali - Bobrowa 2011.