DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 
DOM I OGRÓD

Jak zorganizować warsztat majsterkowicza?

Autor:
Źródło: Budujesz.pl
Data: 2018-06-14


Jeżeli często samodzielnie wykonujemy domowe naprawy lub lubimy majsterkować, potrzebujemy warsztatu z prawdziwego zdarzenia, w którym będziemy mogli pracować i oddawać się swojej pasji. Jak jednak zorganizować to pomieszczenie, aby było funkcjonalne? Jeżeli często samodzielnie wykonujemy domowe naprawy lub lubimy majsterkować, potrzebujemy warsztatu z prawdziwego zdarzenia, w którym będziemy mogli pracować i oddawać się swojej pasji. Jak jednak zorganizować to pomieszczenie, aby było funkcjonalne?

Gdzie zorganizować warsztat?

Funkcję warsztatu pełnić może garaż, piwnica lub przydomowa komórka. Nie potrzeba dużych nakładów finansowych, aby w tych pomieszczeniach zorganizować miejsce, w którym będziemy wykonywać drobne roboty domowe. Jeżeli jednak nie dysponujemy wolnym pomieszczeniem, konieczna może okazać się budowa osobnego obiektu. Wówczas koszty rosną.

W takiej sytuacji konieczne jest również posiadanie osobnego projektu i pozwolenia na budowę. Zanim jednak obiekt powstanie, zastanówmy się, ile miejsca będziemy potrzebować. Zazwyczaj wystarcza kilka metrów kwadratowych. Niemniej, jeśli w przyszłości pasja ma stać się głównym źródłem dochodu, potrzebować będziemy więcej przestrzeni. Warto to mieć na uwadze już na etapie projektowania dodatkowego budynku.

Jak zadbać o dobrą organizację miejsca pracy?

Jeżeli chcemy, aby warsztat był dobrze zorganizowany, muszą się w nim znaleźć funkcjonalne meble. Pozwolą one na uporządkowanie przestrzeni i sprawią, że wszystkie narzędzie będą na swoim miejscu, co jest ważne jeżeli chcemy sprawnie wykonywać wszelkie prace.

W warsztacie nie może zabraknąć przede wszystkim regału na elektronarzędzia. Dobrze sprawdzi się mebel wykonany z metalu. Materiał ten jest trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu na regał możemy kłaść także skrzynki narzędziowe, w których możemy przechowywać klucze, a także wiertła, gwoździe, śrubki czy też nakrętki.

Centralnym miejscem warsztatu powinien być stół, na którym będziemy przeprowadzać większość prac. Powinien on być solidny i trwały, dlatego dobrym materiałem jest ponownie metal, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby stół był wykonany z drewna. Wszystko zależy od naszych preferencji, a także rodzaju prac, jakie zamierzamy wykonywać. Co więcej, stół powinien być wyposażony w liczne szuflady, w którym będziemy przechowywać najczęściej używane narzędzia.

W warsztacie powinien znaleźć się również organizer ścienny, powieszony na przykład nad stołem. Będziemy mogli trzymać na nim te elementy, które chcemy mieć pod ręką. W warsztacie nie powinno również zabraknąć mobilnej szafki na narzędzia. Dzięki niej będziemy mogli z łatwością przetransportować potrzebny sprzęt w dowolne miejsce.

Jakie narzędzia będą szczególnie przydatne?

W warsztacie nie może zabraknąć narzędzi ręcznych. Chodzi tu między innymi o różnego rodzaju klucze, wkrętaki, młotki, przecinaki, piły, pilniki, miary czy też dłuta. Koniecznie muszą się w nim znaleźć elektronarzędzia, takie jak:

  • wiertarka – to sprzęt, którego nie może zabraknąć w warsztacie majsterkowicza, nawet jeśli będzie on używany sporadycznie. W takiej sytuacji warto zdecydować się na wariant półprofesjonalny. Gdy zaś wiemy, iż wiertarka będzie często używana, i to pod dużym obciążeniem, wówczas lepiej wybrać sprzęt profesjonalny wyposażony w udar. Pozwoli nam to na wiercenie otworów w twardych materiałach, takich jak kamień, beton czy też cegła,

  • wkrętarka – nie jest tak uniwersalna jak wiertarka, jednak równie przydatna, zwłaszcza w miejscach trudno dostępnych. Ma mniejszą moc, co jednak rekompensują niewielkie gabaryty i mała waga, przez co jest to sprzęt o wiele bardziej mobilny w porównaniu z wiertarką,

  • wiertarko-wkrętarka – to niezwykle praktyczny sprzęt, który łączy w sobie funkcjonalność wiertarki i wkrętarki, przez co cieszy się dużą popularnością wśród majsterkowiczów. Zwykle wyposażona jest w akumulator, co umożliwia przeprowadzanie prac zdala od gniazdka i w trudno dostępnych miejscach. W porównaniu ze standardową wiertarką oferuje niższą moc, jest jednak lżejsza i bardziej poręczna,

  • szlifierka – to kolejne urządzenie o uniwersalnym zastosowaniu, przez co powinna znaleźć się w warsztacie majsterkowicza. Umożliwia cięcie, polerowanie i szlifowanie różnych rodzajów powierzchni. Wśród najbardziej polecanych modeli tego sprzętu wymienia się szlifierkę kątową.

  • lutownica – jest niezbędna w warsztacie każdego wielbiciela napraw elektronicznych. W zależności od rodzaju lutownicy, możemy nią łączyć nieco inne elementy. Na przykład lutownica transformatorowa doskonale poradzi sobie z grubymi kablami, zaś w przypadku niewielkich elementów SMD lepiej używać lutownicy typu hotair.

  • pilarka – jeżeli będziemy często pracować z drewnem, wówczas w naszym warsztacie nie może zabraknąć pilarki. Do wyboru mamy warianty elektryczne i spalinowe. Te pierwsze są lekkie, jednak mniej wszechstronne. Mają bowiem niższą moc niż pilarki spalinowe, a ich zasięg jest ograniczony długością kabla.

Jak zadbać o bezpieczeństwo pracy?

Jeżeli zależy nam na bezpieczeństwu pracy, w warsztacie nie może zabraknąć odzieży ochronnej. Zabezpieczy nas ona nie tylko przed zabrudzeniami, ale również ochroni przed ewentualnym skaleczeniem. Dlatego w warsztacie nie może zabraknąć przede wszystkim rękawic ochronnych. Warto również zaopatrzyć się w nauszniki, które ochronią nasze uszy przed hałasem, który mogą wytwarzać niektóre narzędzia.

Co więcej, jeżeli zamierzamy wykonywać prace stolarskie, w naszym warsztacie nie może zabraknąć maski filtrującej. Pył z twardego drewna jest dla naszego organizmu szczególnie szkodliwy. Dlatego należy unikać jego wdychania.

Podsumowując, zorganizowanie warsztatu to nie lada wyzwanie. Po pierwsze, musimy zadbać o odpowiednią przestrzeń do pracy, a następnie zakupić funkcjonale meble, które pozwolą nam utrzymać porządek w warsztacie. Co ważniejsze, nie może w nim zabraknąć odpowiednich narzędzi, za pomocą których będziemy wykonywać prace. Stosując odpowiednią odzież ochronną, zadbamy również o własne bezpieczeństwo.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz