DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 
DRZEWNICTWO I LEŚNICTWO

DREWNO – NAUKA – GOSPODARKA - Międzynarodowa Konferencja Naukowa

Instytut Technologii Drewna

Autor: oprac. red
Źródło: Instytut Technologii Drewna
Data: 2017-09-22


W dniach 16-17. października 2017r. w Poznaniu odbędzie się 2. Międzynarodowa Konferencja Naukowa DREWNO – NAUKA – GOSPODARKA organizowana przez Instytut Technologii Drewna oraz PGL Lasy Państwowe.

DREWNO – NAUKA – GOSPODARKA - Międzynarodowa Konferencja NaukowaDREWNO – NAUKA – GOSPODARKA - Międzynarodowa Konferencja NaukowaFot. ITD

Zarówno w Polsce, jak i za granicą, dotychczasowe konferencje o charakterze naukowym są na ogół organizowane odrębnie przez przedstawicieli nauk z zakresu leśnictwa oraz reprezentantów nauk z zakresu drzewnictwa. Problematyka dotycząca gospodarki leśnej i gospodarowania drewnem jest jednak na tyle złożona, że wymaga podejścia multidyscyplinarnego w jej postrzeganiu i jednocześnie wymaga nowych, innowacyjnych rozwiązań techniczno-technologicznych i organizacyjnych. We współczesnym świecie konieczna jest bowiem szybka wymiana najnowszej wiedzy z perspektywy całego łańcucha drzewnego.

Konferencja skierowana jest do przedstawicieli świata nauki i praktyki gospodarczej z leśnictwa i drzewnictwa oraz obszarów z otoczenia. Przewiduje się, że w konferncji weźmie ok. 100 osób z całej Europy, a wygłoszonych zostanie wiele intersujących referatów, zawierających wyniki aktualnie prowadzonych badań w zakresie leśictwa i dzrewnictwa oraz innowacyjne pomysły i rozwiązania dla ich rozowju.

Konferencję otworzy wykład Gościa Honorowego, którym będzie prof. dr. ir. Joris Van Acker - Kierownik Laboratorium Technologii Drewna (Woodlab) w Katedrze Leśnictwa i Gospodarki Wodnej na Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu w Ganawie, światowy autoryetet naukowy w dziedzinie anatomii drewna, ochrony i modyfikacji drewna.

 2. Międzynarodowa Konferencja Naukowa DREWNO – NAUKA – GOSPODARKA odbędzie się w dniach 16-17.października 2017r. w Hotelu Andersia w Poznaniu (IBB Andersia Hotel, Plac Andersa 3, 61-894 Poznań) Język konferencji – angielski.

PROGRAM KONFERENCJI

Dzień pierwszy (16.10.2017)

09:00 – 09:45 Rejestracja uczestników i poczęstunek
09:45 – 10:05 Powitanie
10:05 – 10:30 Wykład Gościa Honorowego
New solutions for the forest-based sector based on sustainability and durability in a socio-economic context
Prof. dr. ir. Joris Van Acker

SESJA I RYNEK DRZEWNY - ASPEKTY EKONOMICZNE I SPOŁECZNE
10:30 – 10:45 Challenges of the international forest product markets – the EU perspective
Ewa Ratajczak, Wood Technology Institute, Poznan, Poland
10:45 – 11:00 Supply and demand functions for the global wood markets: Specification and plausibility testing of econometric models within the global forest sector
Christian Morland, Franziska Schier, Niels Janzen, Holger Weimar, Thünen Institute of International Forestry and Forest Economics, Hamburg, Germany
11:00 – 11:15 Land use and socio-economic trends in the areas surrounding the concessions of African plantation for sustainable development (APSD) Ghana LTD in Brong Ahafo Region of Ghana
Addo Koranteng, Kumasi Technical University, Kumasi, Ghana
Isaac Adu-Poku, Kwame Nkrumah University of Science and Technology, Kumasi, Ghana
Tomasz Zawiła-Niedzwiecki, Directorate General of the State Forests, Warsaw, Poland
11:15 – 11:30 The competitiveness of Polish furniture export
Dobrochna Augustyniak, Wood Technology Institute, Poznan, Poland
Ewa Mińska-Struzik, Poznan University of Economics and Business, Poznan, Poland
11:30 – 11:45 Marketing as a key factor in the export of Kosovo wood products in Europe
Agron Bajraktari, Florit Hoxha, Artan Veseli, University of Applied Sciences in Ferizaj, Ferizaj, Kosovo
11:45 – 12:00 Business-academia collaboration as exemplified by the transfer of innovative wood technology from Warsaw University of Life Sciences to the SME’s sector
Marek Grześkiewicz, Agnieszka Laskowska, Michał Borowy, Tadeusz Nadolski, Warsaw University of Life Sciences, Warsaw, Poland

12:00 – 12:15 Dyskusja
12:15 – 13:30 Lunch

SESJA II WYZWANIA W LEŚNICTWIE
13:30 – 13:45 Forest sector in Eastern Europe: development and perspectives
Orest Kiyko, Ukrainian National Forestry University, Lviv, Ukraine
13:45 – 14:00 Forestry innovation: choosing the path of development
Piotr Paschalis-Jakubowicz, Warsaw University of Life Sciences, Warsaw, Poland
14:00 – 14:15 On how the innovative timber production fosters sustainable development – a local case study
Francesco Carbone, University of Tuscia, Viterbo, Italy
14:15 – 14:30 Assessment of forest rehabilitation profitability based on the analysis of wood harvest volume from intermediate cutting as exemplified by the dumping ground of the sulphur open-pit mine “Piaseczno” (Tarnobrzeg region)
Marcin Pietrzykowski, Dawid Leńczuk, Marek Pająk, Bartłomiej Woś, Adam Lubera, University of Agriculture in Krakow, Krakow, Poland
14:30 – 14:45 Analysis and modeling of timber storage accumulation after severe storm events in Germany
Klaus Zimmermann, Tobias Schuetz, Holger Weimar, Thünen Institute of International Forestry and Forest Economics, Hamburg, Germany
14:45 – 15:00
Intensifying management of protection forests in the Alps
Matevž Mihelič, Anton Poje, University of Ljubljana, Ljubljana, Slovenia
Raffaele Spinelli, Trees and Timber Institute/National Research Council (IVALSA/CNR), San Michele all’Adige, Italy
15:00 – 15:15 The influence of sample’s size on the results of modelling of stand growing stock volume, based on the Airborne Laser Scanning data
Krzysztof Stereńczak, Marek Lisańczuk, Krzysztof Mitelsztedt, Piotr Mroczek, Forest Research Institute, Sekocin Stary, Poland

15:15 – 15:30 Dyskusja
15:30 – 15:45 Przerwa kawowa

SESJA III WŁAŚCIWOŚCI DREWNA
15:45 – 16:00 The relation between biometric features and the occurrence of red heartwood in beech (Fagus sylvatica L.)
Tomasz Kurek, Nadleśnictwo Polanów, Polanow, Poland
Witold Pazdrowski, Poznań University of Life Science, Poznan, Poland
16:00 – 16:15 Variability of selected macrostructural features, density and compression strength along the grain of “Tabórz” Scots pine wood (Pinus sylvestris L.)
Radosław Wąsik, Krzysztof Michalec, Anna Barszcz, Krzysztof Mudryk, University of Agriculture in Krakow, Krakow, Poland
16:15 – 16:30 On whether there is any effect of site fertility on beech wood density
Zbigniew Karaszewski, Andrzej Noskowiak, Grzegorz Pajchrowski, Wood Technology Institute, Poznan, Poland
Piotr S. Mederski, Mariusz Bembenek, Poznań University of Life Science, Poznan, Poland

16:30 – 16:45 Dyskusja
20:00 – 22:00 Uroczysta kolacja (Pod Pretekstem)

Dzień drugi (17.10.2017)

SESJA IV OCHRONA DREWNA
09:00 – 09:15 Changes in the properties of Scots pine heartwood during four years of exposure to underwater conditions at the archaeological site of Gdansk Bay near Orłowo
Hanna Wróblewska, Andrzej Fojutowski, Magdalena Komorowicz, Aleksandra Kropacz, Andrzej Noskowiak, Wood Technology Institute, Poznan, Poland
Iwona Pomian, National Maritime Museum, Gdansk, Poland
09:15 – 09:30 Archaeological waterlogged wood silanisation with MTMOS
Joanna Siuda, Bartłomiej Mazela, Waldemar Perdoch, Poznań University of Life Science, Poznan, Poland
09:30 – 09:45 Ionic liquid fungicides: biodegradation in soil and the influence on autochthonous soil microbiota
Mateusz Sydow, Wood Technology Institute, Poznan, Poland
Łukasz Chrzanowski, Poznan University of Technology, Poznan, Poland
Mikołaj Owsianiak, Technical University of Denmark, Kongens Lyngby, Denmark
09:45 – 10:00 Materials for gap filling in wooden artefacts exposed to outdoor conditions
Paulina Kryg, Bartłomiej Mazela, Magdalena Broda, Poznań University of Life Science, Poznan, Poland
10:00 – 10:15 Silylated natural oil for wood protection
Ewelina Depczyńska, Bartłomiej Mazela, Poznań University of Life Science, Poznan, Poland

10:15 – 10:30 Dyskusja
10:30 – 10:45 Przerwa kawowa

SESJA V GOSPODARKA BIOMASĄ I JEJ WYKORZYSTANIE
10:45 – 11:00 The mobile furnace for onsite carbonization: a comparison with other forestry products
Rodolfo Picchio, Giovanni Alessandri, Paolo Franchi, Angela Lo Monaco, Marco Senfett, Rachele Venanzi, Tuscia University, Viterbo, Italy
11:00 – 11:15 Demand for wood biomass for energy purposes – identification of present and potential sources
Janusz Czerepko, Piotr Gołos, Forest Research Institute, Sekocin Stary, Poland
11:15 – 11:30 Wood energy consumption in private households in Germany
Sebastian Glasenapp, Thünen Institute of International Forestry and Forest Economics, Hamburg, Germany
11:30 – 11:45 Heat and power plant for sawmill – technical and economic analysis
Aleksandra Borsukiewicz, West Pomeranian University of Technology, Szczecin, Poland
Maciej Nowicki, Aquanet S.A., Poznan, Poland
Katarzyna Szopik-Depczyńska, University of Szczecin, Szczecin, Poland
11:45 – 12:00 Lignocellulosic biomass liquefaction – an eco-bonding approach to wood-based panels
Dominika Janiszewska, Karolina Mytko, Wood Technology Institute, Poznan, Poland
Anna Sandak, Jakub Sandak, Trees and Timber Institute/National Research Council (IVALSA/CNR), San Michele all’Adige, Italy
12:00 – 12:15 Recycling of balsa wood from rotor blades for the production of insulation building material
Peter Meinlschmidt, Claudia Burgold, Fraunhofer Institute for Wood Research (WKI), Braunschweig, Germany

12:15 – 12:30 Dyskusja
12:30 – 13:30 Lunch

SESJA VI POSTĘP W DRZEWNICTWIE
13:30 – 13:45 A methodology for the assessment of compliance of the existing wood-based panel production plants with BAT requirements
Emília Hroncová, Juraj Ladomerský, Anna Bohers, Matej Bel University, Banská Bystrica, Slovakia
13:45 – 14:00 Density profile and hardness of thermo-mechanically modified beech, oak and pine wood
Agnieszka Laskowska, Warsaw University of Life Sciences, Warsaw, Poland
14:00 – 14:15 The effect of photodegradation aging on the aesthetic features and adhesion of white lacquer coatings in UV systems on HDF substrate
Tomasz Krystofiak, Barbara Lis, Poznań University of Life Science, Poznan, Poland
Maciej Tokarczyk, BORNE FURNITURE Comp., Gorzow Wielkopolski, Poland
14:15 – 14:30 Thermal conductivity of wooden floors depending on the applied materials and construction solutions
Grzegorz Pajchrowski, Andrzej Noskowiak, Wood Technology Institute, Poznan, Poland
14:30 – 14:45 Bayesian approach to timber machinery grading
Tomasz Domański, Cracow University of Technology, Krakow, Poland

14:45 – 15:00 Dyskusja
15:00 – 15:15 Przerwa kawowa
15:15 – 16:15 Sesja posterowa
16:15 – 16:30 Zakończenie


Więcej informacji na stronie: www.wood-science-economy.pl

 

 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz